vyrobte-si-vlastne-drevene-crepniky

V kuchyni, na terase či na balkóne sa stanú príjemným spestrením. Môžete si do nich zasadiť kvetiny či bylinky, alebo vám poslúžia ako pekná dekorácia. Spojili sme drevo s dobrým nápadom a vyrobili sme si roztomilé črepníky, ktoré oživia hociktorú domácnosť alebo záhradku. Do ich výroby sa môžete pustiť aj vy sami.

vyrobte-si-vlastne-drevene-crepniky

Kúpiť si črepník dnes nie je vôbec zložité, avšak, ak chcete mať bylinky alebo kvetiny zasadené v originálnom kúsku, môžete si ho zhotoviť vlastnoručne. Navyše, užitočne tak využijete voľný čas. Hneď vás presvedčíme, že to nie je až také náročné. Stačia správne nástroje, trocha zručnosti a trpezlivosti.

Použili sme

 • 6 ks drevených latiek (dĺžka 1 m, šírka 6 cm, hrúbka 1 cm)
 • 6 ks drevených latiek (dĺžka 1 m, šírka 2 cm, hrúbka 0,5 cm)
 • 1 ks drevenej latky – na ušká (dĺžka 1 m, šírka 2 cm, hrúbka 1 cm)
 • 1 ks drevenej latky – na nožičky (dĺžka cca 50 cm, šírka 3 cm, hrúbka 2 cm)
 • 1 ks drevenej dosky – na spodnú časť
 • ceruzku, meter, kružidlo, pravítko
 • priamočiaru pílu s pílovým listom na drevo a na železo
 • skrutkovač a skrutky
 • stolárske zvierky
 • vrták s rôznymi priemermi na vyvŕtanie otvorov v črepníku
 • lepidlo na drevo
 • brúsne papiere č. 80 až 180
 • Helios Bori akrylovú lazúru na vodnej báze alebo Bori lakovú lazúru UV Extra
 • Helios Bori impregnáciu s biocídom
 • štetec

Ako sme postupovali?

Všetky latky sme si najprv narezali na požadovaný rozmer (20 cm dlhé kusy). Zoradili sme ich vedľa seba. Na každú stenu kvetináča treba použiť tri latky. Tenšie latky, určené na spojenie, sme rovnako narezali a prevŕtali. Väčším vrtákom sme vytvorili miesto pre hlavičku skrutky, aby sme sa vyhli prípadnému rozštiepeniu latiek. Pritom nezabudnite na to, že na dvoch stenách kvetináča budú tenšie latky vždy kratšie.

vyrobte-si-vlastne-drevene-crepniky

Latky sme spojili pomocou troch skrutiek a spojené latky odrezali priamočiarou pílou do tvaru lichobežníka.

vyrobte-si-vlastne-drevene-crepniky

Na vrchnú časť sme si vyznačili vzor (oblúky či trojuholníky), ktorý sme vyrezali, ako aj dieru oblúkov, resp. trojuholníkov, ktorá zdobí latky uprostred. Následne sme vyvŕtali tri diery (s priemerom 16 mm). V prípade potreby môžete použiť rôzny priemer vrtáku.

vyrobte-si-vlastne-drevene-crepniky

Lepidlom na drevo sme spojili všetky štyri steny dohromady a zafixovali.

vyrobte-si-vlastne-drevene-crepniky

Z hrubšej dosky sme si vyrezali spodnú časť kvetináčov, vyvŕtali v strede dieru a vložili ju dovnútra.

vyrobte-si-vlastne-drevene-crepniky

Opäť sme použili lepidlo a spoje sme zafixovali.

vyrobte-si-vlastne-drevene-crepniky

Pomocou brúsneho papiera sme črepníky vyhladili, aby sa pred nanesením náteru odstránili rôzne menšie nedokonalosti na dreve. Ak plánujete ošetriť drevo lazúrou, postarajte sa o to, aby bolo pred aplikovaním náteru suché a najmä bez prachu. Takto vám črepníky vydržia oveľa dlhšie.

vyrobte-si-vlastne-drevene-crepniky

Odrezali sme ušká a nožičky a nalepili ich na svoje miesto. Tvar a veľkosť je individuálnou záležitosťou. Môžete si ich zvoliť podľa svojej vlastnej chuti.

vyrobte-si-vlastne-drevene-crepniky

vyrobte-si-vlastne-drevene-crepniky

Nakoniec sme hotové črepníky natreli Helios Bori impregnáciou s biocídom a po 2 až 6 hodinách sme naniesli ešte Helios Bori akrylovú lazúru (bezfarebný odtieň). Nechali sme ich dobre vyschnúť.

Túto lazúru môžete použiť v prípade, že budete črepníky využívať v priestore so zastrešením, napríklad v zimnej záhrade. Avšak, ak ich plánujete umiestniť vonku, ošetrite ich radšej Bori impregnáciou s biocídom a ako finálny náter použite špeciálnu lazúru Helios Bori UV Extra, ktorá vďaka UV prísadám spoľahlivo ochráni aj svetlé drevo pred zosivením a poveternostnými vplyvmi, a zároveň zachová jeho prirodzený odtieň.

vyrobte-si-vlastne-drevene-crepniky

Pri výrobe črepníkov sa, samozrejme, fantázii medze nekladú. Na výsadbu kvetiniek si môžete zhotoviť aj väčšie kúsky  v závislosti od typu rastliniek, ktoré v nich majú rásť. Ak patríte ku skúsenejším majstrom, rozmery si hravo prispôsobíte.

Predchádzajúci článokDoplňte vybavenie svojej kuchyne o drevený riad
Ďalší článokČo by ste mali vedieť predtým, než vstúpite do obchodu s nátermi?
Tento šikovný mladý človek z Trnovca nad Váhom je vždy plný nápadov a chuti realizovať nové veci. Veľmi ho baví práca s drevom, avšak najviac ho napĺňa, keď môže starým veciam vdýchnuť nový život.

DISKUSIA

Prosím vložte váš komentár
Prosím zadajte vaše meno