kyticka-vo-vaze-na-drevenom-stole-drevena-stolicka-exterier-zahrada

Studené počasie a sneh predstavujú záťaž pre drevo v exteriéri. Záhradný nábytok je nutné zazimovať a vonkajšie drevo pripraviť na vlhké a ľadové mesiace. Poradíme vám, ako na to. Správne zazimovanie predĺži životnosť vášho dreva.

Helios Helios Helios Helios Helios Helios

Čo so záhradným nábytkom?

Počas zimných mesiacov by ste mali drevený záhradný nábytok zložiť a uskladniť, aby nebol vystavený poveternostným podmienkam. Nezabúdajte na to, že nábytok je potrebné najskôr dôsledne očistiť a tiež ošetriť. Takto zabezpečíte, že vám bude slúžiť dlhšie a užijete si ho ešte mnoho rokov.

Nábytok pred uskladnením očistite handrou, teplou vodou a saponátom. Ak ste našli hrubšie nečistoty a škvrny, pomôže vám kefa. Nábytok následne dôkladne prezrite, aby ste odhalili prípadné poškodenia.

drevena-kefa-s-prirodnymi-stetinami-prirodne-domace-mydlo-dreveny-stol-miska-z-dreva

Nábytok, ktorý bol ošetrený olejom

V prípade, že bol váš nábytok ošetrený olejom, naolejujte ho opätovne pred zimou. Olej sa vsiakne hlboko do dreva, zvnútra ho impregnuje a ochráni pred poškodením hmyzom či inými parazitmi. So škrabancami vám pomôže aj obyčajný vlašský orech – stačí ním potrieť poškriabané miesta.

TIP

Olejovaný nábytok by sa mal ošetrovať olejom – ideálne dvakrát ročne.

Impregnovaný nábytok s lazúrou

Ak ste, naopak, zvolili kombináciu impregnácie a lazúry, najprv skontrolujte povrch kvôli možným poškodeniam. Ak nájdete škrabanec, náter okamžite zrenovujte. Brúsnym papierom odstráňte povrchový náter, nábytok impregnujte a podľa odporúčaní výrobcu následne naneste náter lazúry.

5 krokov pred zazimovaním záhradného nábytku

  1. Nábytok očistite od hrubých a jemných nečistôt.
  2. Skontrolujte povrch kvôli prípadným mechanickým poškodeniam.
  3. Ak je to potrebné, nábytok opravte.
  4. Dotiahnite spoje na nábytku. Keby ste po zime vytiahli von nábytok s uvoľnenými spojmi, mohla by sa cez ne dostať dovnútra vlhkosť.
  5. Očistený a ošetrený nábytok skladujte na suchom mieste, kde k nemu nemajú prístup parazity. Zároveň sa ubezpečte, že drevo môže dýchať. Nezakrývajte ho plastom.

Čo s terasou, pergolou či altánkom?

Žiaľ, všetko exteriérové drevo nedokážete ukryť pred chladom a snehom. Aj drevo umiestnené vonku však môže zimu zvládnuť bez problémov. Musíte ho však dôkladne ošetriť a na studené mesiace pripraviť:

Olejované a voskované drevo

V prípade terás sa odporúča predovšetkým ochrana olejmi a voskom. Ak je vaša pochôdzna plocha ošetrená týmito prírodnými prostriedkami, mali by ste olejovanie alebo voskovanie zopakovať aj pred zimou. Nie ste si istí, či je povrch skutočne v poriadku? Urobte test kvapkou vody. Ak voda na povrchu vydrží, drevo je v poriadku. Ak sa, naopak, do dreva vsakuje, je nutné ho opätovne ošetriť. Drevo do seba olej vsiakne a je prirodzene chránené pred vlhkosťou a poveternostnými vplyvmi. Zároveň však môže dýchať a prirodzene reagovať na zmenu teplôt.

pes-na-drevenej-terase-dreveny-dom-drevodom

Drevo ošetrené lazúrou a impregnáciou

Podobne, ako aj v prípade záhradného nábytku, je nutné dôsledne skontrolovať povrch, aby na ňom neboli mechanické poškodenia. Problémové miesta na drevených plotoch, altánkoch a pergolách je vhodné ešte pred zimou prebrúsiť brúsnym papierom, nanovo impregnovať a povrch uzatvoriť náterom lazúry, farby alebo laku. Vďaka impregnácii bude drevo odolné voči parazitom a nepriaznivým vplyvom vlhkosti. Povrchový náter zase zabezpečí, aby vlhkosť neprenikala do dreva.

Pomôžte svojmu drevu zvládnuť zimu

Zima je pre exteriérové drevo mimoriadne náročná, preto sa uistite, že:

  • drevo je očistené,
  • drevo nemá poškodený povrch,
  • drevo je ošetrené vhodnými prípravkami,
  • drevený nábytok je zazimovaný na suchom mieste, kde môže dýchať.
Helios Helios Helios Helios Helios Helios

DISKUSIA

Prosím vložte váš komentár
Prosím zadajte vaše meno