kyticka-vo-vaze-na-drevenom-stole-drevena-stolicka-exterier-zahrada

Studené počasie a sneh predstavujú záťaž pre drevo v exteriéri. Záhradný nábytok je nutné zazimovať a vonkajšie drevo pripraviť na vlhké a ľadové mesiace. Poradíme vám, ako na to. Správne zazimovanie predĺži životnosť vášho dreva.

Čo so záhradným nábytkom?

Počas zimných mesiacov by ste mali drevený záhradný nábytok zložiť a uskladniť, aby nebol vystavený poveternostným podmienkam. Nezabúdajte na to, že nábytok je potrebné najskôr dôsledne očistiť a tiež ošetriť. Takto zabezpečíte, že vám bude slúžiť dlhšie a užijete si ho ešte mnoho rokov.

Nábytok pred uskladnením očistite handrou, teplou vodou a saponátom. Ak ste našli hrubšie nečistoty a škvrny, pomôže vám kefa. Nábytok následne dôkladne prezrite, aby ste odhalili prípadné poškodenia.

drevena-kefa-s-prirodnymi-stetinami-prirodne-domace-mydlo-dreveny-stol-miska-z-dreva

Nábytok, ktorý bol ošetrený olejom

V prípade, že bol váš nábytok ošetrený olejom, naolejujte ho opätovne pred zimou. Olej sa vsiakne hlboko do dreva, zvnútra ho impregnuje a ochráni pred poškodením hmyzom či inými parazitmi. So škrabancami vám pomôže aj obyčajný vlašský orech – stačí ním potrieť poškriabané miesta.

TIP

Olejovaný nábytok by sa mal ošetrovať olejom – ideálne dvakrát ročne.

Impregnovaný nábytok s lazúrou

Ak ste, naopak, zvolili kombináciu impregnácie a lazúry, najprv skontrolujte povrch kvôli možným poškodeniam. Ak nájdete škrabanec, náter okamžite zrenovujte. Brúsnym papierom odstráňte povrchový náter, nábytok impregnujte a podľa odporúčaní výrobcu následne naneste náter lazúry.

5 krokov pred zazimovaním záhradného nábytku

  1. Nábytok očistite od hrubých a jemných nečistôt.
  2. Skontrolujte povrch kvôli prípadným mechanickým poškodeniam.
  3. Ak je to potrebné, nábytok opravte.
  4. Dotiahnite spoje na nábytku. Keby ste po zime vytiahli von nábytok s uvoľnenými spojmi, mohla by sa cez ne dostať dovnútra vlhkosť.
  5. Očistený a ošetrený nábytok skladujte na suchom mieste, kde k nemu nemajú prístup parazity. Zároveň sa ubezpečte, že drevo môže dýchať. Nezakrývajte ho plastom.

Čo s terasou, pergolou či altánkom?

Žiaľ, všetko exteriérové drevo nedokážete ukryť pred chladom a snehom. Aj drevo umiestnené vonku však môže zimu zvládnuť bez problémov. Musíte ho však dôkladne ošetriť a na studené mesiace pripraviť:

Olejované a voskované drevo

V prípade terás sa odporúča predovšetkým ochrana olejmi a voskom. Ak je vaša pochôdzna plocha ošetrená týmito prírodnými prostriedkami, mali by ste olejovanie alebo voskovanie zopakovať aj pred zimou. Nie ste si istí, či je povrch skutočne v poriadku? Urobte test kvapkou vody. Ak voda na povrchu vydrží, drevo je v poriadku. Ak sa, naopak, do dreva vsakuje, je nutné ho opätovne ošetriť. Drevo do seba olej vsiakne a je prirodzene chránené pred vlhkosťou a poveternostnými vplyvmi. Zároveň však môže dýchať a prirodzene reagovať na zmenu teplôt.

pes-na-drevenej-terase-dreveny-dom-drevodom

Drevo ošetrené lazúrou a impregnáciou

Podobne, ako aj v prípade záhradného nábytku, je nutné dôsledne skontrolovať povrch, aby na ňom neboli mechanické poškodenia. Problémové miesta na drevených plotoch, altánkoch a pergolách je vhodné ešte pred zimou prebrúsiť brúsnym papierom, nanovo impregnovať a povrch uzatvoriť náterom lazúry, farby alebo laku. Vďaka impregnácii bude drevo odolné voči parazitom a nepriaznivým vplyvom vlhkosti. Povrchový náter zase zabezpečí, aby vlhkosť neprenikala do dreva.

Pomôžte svojmu drevu zvládnuť zimu

Zima je pre exteriérové drevo mimoriadne náročná, preto sa uistite, že:

  • drevo je očistené,
  • drevo nemá poškodený povrch,
  • drevo je ošetrené vhodnými prípravkami,
  • drevený nábytok je zazimovaný na suchom mieste, kde môže dýchať.
Predchádzajúci článokKde sa vzali dreváky?
Ďalší článokTruhlica plná spomienok – renovácia starého pokladu
Budúca laureátka Nobelovej ceny za literatúru :-) Zatiaľ „markeťáčka“ a copywriterka, ktorú baví cestovanie, knihy, joga a najmä písanie. Fascinuje ju príroda, usiluje sa žiť ekologickejšie a k jej zvláštnym hobby patrí voľnočasové štúdium paleoantropológie.

DISKUSIA

Prosím vložte váš komentár
Prosím zadajte vaše meno