Foto: Drevozet

Drevo je úžasné nielen pre svoje vynikajúce tepelnoizolačné či mechanické vlastnosti, ktoré sú vysoko cenené najmä v stavebnom priemysle. Jeho jedinečnosť spočíva aj v tom, že sa dá z neho vyrobiť prakticky čokoľvek. A najlepšie na tom všetkom je, že keď natrafíte na výborného majstra, dokáže vám výrobok personalizovať podľa vašich individuálnych požiadaviek. A presne to je prípad pána Lukáša Záňa, ktorý sa venuje práci s drevom pod značkou Drevozet.

Lukáš Záň a Drevozet

Pán Záň k drevu ako takému inklinoval už odmalička, keďže k práci s ním ho viedol jeho otec. No a dnes má vlastnú firmu prezentovanú pod značkou Drevozet. Jeho výroba je zameraná najmä na exteriéry – konkrétne záhrady. Realizuje totižto originálne záhradné doplnky, akými sú napríklad dekoratívne drevené studne. Okrem toho sa ale sústredí aj na výrobu interiérových doplnkov z dreva, rôznych poličiek a podobne. Viac nám o sebe, svojej firme a práci s drevom prezradil v rozhovore.

Ako ste sa dostali k práci s drevom a ako dlho sa jej už venujete?

Odmalička som chodil s ocinom na fušky, na základe čoho som získaval nejaké tie skúsenosti. Dennodenne a aktívne sa však venujem práci s drevom asi 2 roky.

Chodiť na fušky s ocinom a naberať skúsenosti je jedna vec, ale rozbehnúť biznis je už iná káva. Ako vlastne vo vás vzplanula táto myšlienka?

Ocino si doma vyrábal všelijaké drevené veci a mne napadlo začať to predávať. Keďže on je majster stolárov na škole a nemal čas na podnikanie, tak som to celé prebral ja.

Lukáš Záň – práca v dielni

A ako ste začínali? Akými výrobkami ste sa prezentovali?

V prvom rade som si uvedomil, že jedna vec je vyrobiť a druhá vec predať. Veľa ľudí vie vyrobiť pekné veci, ale dôležité je získať zákazníka. Zozačiatku som strávil viac času uvažovaním nad tým, ako svoj výrobok predať, než ako ho vyrobiť.

Mojimi prvými drevenými výrobkami boli studne. No a po studniach som postupne začal vyrábať aj iné veci podľa požiadaviek zákazníkov. Keď zákazníci na mojom e-shope videli to, čo predávam, buď prišli sami s inou témou, alebo s návrhmi, ako dané predmety upraviť. Dnes už vo väčšine prípadov fungujem tak, že skoro vždy mením rozmery aj detaily jednotlivých produktov podľa individuálnych predstáv zákazníka.

Z tvorby Lukáša Záňa – drevené studne zo smrekového dreva ošetrené náterom Belinka Toplasur UV Plus v rôznych odtieňoch

Náš tip:

Na stránke drevozet.sk si môžete pozrieť, čo všetko dnes dokáže pán Lukáš Záň vyrobiť z dreva. Okrem dekoratívnych studní vás môžu zaujať napríklad drevené fúriky, kvetináče a rôzne záhradné doplnky, akými sú okrasné huby a stromčeky, či dokonca aj praktické lavice. A aby toho nebolo málo, nechýbajú ani prekrásne kuchynské potreby a mnohé iné originálne výrobky.

Práca s drevom je taká krásna, že si v nej každý dokáže nájsť kúsok akéhosi zadosťučinenia. Čo vás ale láka na budovaní vlastnej firmy?

Hlavne to, že nechcem robiť pre niekoho iného a chcem budovať vlastný biznis. Taktiež viem, že prácu s drevom nebudem robiť stále len ja. Postupne by som chcel mať aj nejakých zamestnancov a venovať sa tomu celý život – nech nemusím chodiť do práce inam a nech môžem byť sám sebe pánom.

Musí mať človek, ktorý sa chce venovať práci s drevom, nejaké špeciálne charakterové vlastnosti?

V prvom rade je potrebné uvažovať nad tým, čo robíte. Keby ste pracovali s drevom a rozmýšľali nad pivom, tak by to tak aj vyzeralo. Celkovo musím pri práci s drevom veľmi používať hlavu. Keďže sú požiadavky zákazníkov zakaždým iné, vždy musím rozmýšľať nad daným produktom inak – ako ho pozmeniť a ako ho urobiť tak, aby som vyhovel. A okrem toho, treba mať veľkú predstavivosť.

Z tvorby Lukáša Záňa – drevená lavička so sovami ošetrená olejom Belinka Oil Exterier

Pri toľkom využívaní predstavivosti vám pravdepodobne prejde rukami počas roka kvantum dreva. Odkiaľ ho odoberáte?

Spočiatku to bolo ťažšie. Začínal som s nejakým materiálom ešte od ocina. Až neskôr som kupoval drevo od jednej firmy, no počas krízy to nebolo z ich strany ďalej možné. Teraz odoberám drevo od inej firmy, ktorá mi dodáva už ohobľované dosky aj laty. V podstate tak už len spájam dokopy jednotlivý materiál vopred dohodnutých rozmerov.

A s akým konkrétnym druhom dreva pracujete?

Keďže mám stále len začínajúcu firmu, používam zatiaľ len smrekové drevo. V budúcnosti ale chcem mať určite aj iné, kvalitnejšie druhy dreva.

Keďže drevené výrobky, obzvlášť tie určené do exteriéru, si vyžadujú určitú ochranu, zaujímalo by nás, čím ich zvyknete ošetrovať a natierať.

Drevorezby ihneď impregnujeme hlavne na ochranu proti červotočom. Používam tiež často Belinka olej do exteriéru.

Čo sa týka konkrétnych výrobkov, na ne som dlhšie hľadal prípravky, ktoré by mi vyhovovali ako kvalitou, tak aj cenovo. Potom mi však boli ponúknuté produkty Belinka Toplasur UV Plus. Sú vysokokvalitné, veľmi sa mi páčia a zákazníci sú s nimi spokojní. Zatiaľ som nedostal žiadnu negatívnu recenziu týkajúcu sa farby a náterov.

Z tvorby Lukáša Záňa – drevený fúrik ošetrený náterom Belinka Toplasur UV Plus

Každý sa túži posúvať niekam ďalej. Aké sú vaše firemné vyhliadky do budúcnosti?

Keďže ma baví hlavne vytvárať nové veci, chcel by som sa v budúcnosti viac venovať drevorezbe. Preto plánujem rozšíriť firmu o brigádnika a možno aj o majstra výroby – aby sa zrýchlil a sproduktívnil chod výrobných procesov. Brigádnik mi tiež pomôže v rámci sériovej výroby. Dnes už viem zhodnotiť, ktoré produkty sa dobre predávajú, a môžu sa tak vyrobiť do skladových zásob. No a keď budem mať rozšírené portfólio a na sklade zároveň viac produktov, chcel by som na budúci rok kontaktovať záhradné centrá a ponúknuť im moje výrobky.

Ďakujeme za rozhovor a želáme veľa úspechov pri dosahovaní vašich cieľov. 🙂

Predchádzajúci článokTipy na vianočné darčeky z dreva
Ďalší článokINFOGRAFIKA: Prehľad rezbárskych nástrojov
Tím Čarodreva tvoríme my: milovníci prírody, ekológie, turistiky, dizajnu, architektúry, ale aj zruční majstri, ktorí našli vášeň v renováciách. Ochrannú ruku nad nami drží Ing. Stanislav Košúth, PhD., ktorý sa venuje práci s drevom asi od svojich 15 rokov. Maturoval na Strednej priemyselnej škole drevárskej vo Zvolene v odbore Výroba nábytku. Na Technickej univerzite vo Zvolene pokračoval štúdiom v odbore Drevárske inžinierstvo. Na pôde svojej alma mater niekoľko rokov pracoval ako technik a vedeckovýskumný pracovník. Neskôr sa venoval výrobe nábytku a jeho montáži, od postelí a komôd, až po kuchynské linky. V súčasnosti síce pracuje v inom odvetví, ale výroba nábytku zostala jeho veľkým hobby. Okrem toho rád chodieva na turistiku a venuje sa hubárstvu.