Vianoce sa blížia a s nimi aj čas vymýšľania, komu čo zabaliť pod vianočný stromček. Prinášame vám pár inšpirácií na vianočné darčeky, ktoré možno kúpiť, ale aj vlastnoručne zhotoviť. Jedno majú všetky spoločné – sú z dreva.

Drevený fotoalbum plný spomienok – klasický aj alternatívny

Jednou z najcennejších vecí, ktorú si možno navzájom darovať, sú pekné chvíle a spomienky na ne. Znie to abstraktne? Riešenie je pritom tak hmotné a jednoduché – stačí, ak kúpite fotoalbum, naplníte ho fotkami a doplníte milými popismi. Klasický album vymeňte za drevený a originálny darček je na svete. Firmy alebo výrobcovia, ktorí drevené albumy vyrábajú, dokonca zvyčajne ponúkajú aj doplnkovú službu vygravírovania vášho personalizovaného nápisu, čím sa osobitosť a jedinečnosť daru ešte viac podtrhne.

Drevený fotoalbum s personalizovaným obalom. Zdroj: noiart.sk a woodkingdom.cz

Ak však nemáte čas na zakladanie fotiek do albumu po jednom, a už vôbec nie na písanie popisov, môžete zvoliť aj jednoduchší variant darovania spomienok, a tým je drevená personalizovaná a dekorovaná krabička, do ktorej fotografie proste len vložíte na kôpku. Bonusovou vychytávkou môže byť aj drevený USB kľúč plný ďalších archivovaných momentov, ktorý bude súčasťou krabičky.

Drevená krabička na foto spomienky. Zdroj: mrhoreca.sk

Pre pánov a možno aj pre dámy – drevený motýlik

V dobách minulých by sme možno tvrdili, že motýlik je čisto pánska záležitosť, no dnes sa tieto hranice v móde mažú a dámy nahodené v pánskom štýle sú jednoducho šik. Milou pozornosťou pod vianočným stromčekom môže byť drevený motýlik, doplnený rovnako drevenými manžetovými gombíkmi. DIY remeselníci dokážu vytvoriť hladký, gravírovaný, vrstvený – výber je len na vás a na vašom vkuse, resp. vkuse toho, komu bude venovaný.

Drevené motýliky. Zdroj: Adobe Stock a booho.sk

TIP:

Ak ste domáci kutil a rozhodnete sa motýliky vyhotoviť svojpomocne, na ich povrchové ošetrenie môžete použiť olej Belinka Oil Food Contact.

Obraz maľovaný na drevo

Ak ste kreatívni a radi niečo tvoríte, nasledujúci tip je presne pre vás – kombinuje totiž drevo a umenie, vaše umenie. Stačí, ak si zoženiete kus dreva, ktorý poslúži ako plátno. Napríklad zvyšok odpílenej dosky alebo stará polička budú na tento účel ako stvorené. Plus zužitkujete niečo, čo bolo pravdepodobne odsúdené na zánik. Upcyklácia v plnej kráse. Nezabudnite, že pred aplikovaním farieb (vhodné sú napríklad akrylové) treba drevo obrúsiť šmirgľom a očistiť od mastnoty a nečistôt, aby farba dobre držala. Na povrchovú úpravu nezamaľovaných strán obrazu môžete použiť olej s pridanými voskami (napr. Belinka Oil Interier).

Obrazy maľované na drevených doskách. Zdroj: sashe.sk/illya/detail/mini-obrazky-na-dreve-v6 a sashe.sk/FanYo/detail/obraz-malovany-na-drevo-sada-5ks-v2

TIP na záver:

Zabalený darček môžete dozdobiť živou vetvičkou s ihličím, konárikom s malými šiškami alebo aj menovkou z dreva – stačia vám na to drevené tabuľky vyrezané v tematických tvaroch (hviezdička, stromček, vianočná guľa), na ktoré buď venovanie cifrovane napíšete fixkou, alebo pôjdete o krok ďalej, zoženiete si prístroj na gravírovanie (bežne dostupný do cca 20 eur) a venovanie vypálite do tabuľky sami. Menovky môžu poslúžiť aj ako ozdoby na stromček.

Inšpirácia na ozdobenie vianočných balíčkov prírodnými elementmi
Drevené venovania/menovky ako doplnok na zabalený vianočný balíček. Zdroj: sashe.sk/Veselie/moje/vianocne-dekoracie

Možností, aký darček z dreva podarovať blízkym pod stromček, je milión, fantázii a ľudskej šikovnosti sa totiž medze nekladú. Dúfame, že sme vás v tomto smere aspoň trochu inšpirovali.

Predchádzajúci článokKVÍZ: Ako dobre sa vyznáte v dreve?
Ďalší článokRozhovor s Lukášom Záňom: „Treba mať veľkú predstavivosť.“
Tím Čarodreva tvoríme my: milovníci prírody, ekológie, turistiky, dizajnu, architektúry, ale aj zruční majstri, ktorí našli vášeň v renováciách. Ochrannú ruku nad nami drží Ing. Stanislav Košúth, PhD., ktorý sa venuje práci s drevom asi od svojich 15 rokov. Maturoval na Strednej priemyselnej škole drevárskej vo Zvolene v odbore Výroba nábytku. Na Technickej univerzite vo Zvolene pokračoval štúdiom v odbore Drevárske inžinierstvo. Na pôde svojej alma mater niekoľko rokov pracoval ako technik a vedeckovýskumný pracovník. Neskôr sa venoval výrobe nábytku a jeho montáži, od postelí a komôd, až po kuchynské linky. V súčasnosti síce pracuje v inom odvetví, ale výroba nábytku zostala jeho veľkým hobby. Okrem toho rád chodieva na turistiku a venuje sa hubárstvu.