Ani v konkurencii rôznych novodobých materiálov nestráca drevo v interiéri na svojej nestarnúcej popularite. Ako nezameniteľný a jedinečný prírodný materiál má totiž v domácnostiach svoje stabilné miesto. V akej povrchovej úprave je však najkrajšie a najvhodnejšie do interiéru?

Lesklé drevo v luxusných tónoch

Lesklá povrchová úprava dreva je v súvislosti s interiérovým nábytkom veľmi trendová, na druhej strane sa jej však množstvo ľudí radšej vyhýba. Obavy z lesklého dreva pramenia najmä z náročnosti na údržbu takéhoto povrchu. Nespočíva ani tak v zložitosti jeho čistenia, ako skôr v nutnosti čistiť ho pomerne často. Na jeho povrchu, predovšetkým v tmavších odtieňoch, totiž dokážu nepekne „svietiť“ odtlačky prstov či čiastočky prachu.

lesklá povrchová úprava dreva

Aj napriek tomu však lesklá povrchová úprava zaujme hneď na prvý pohľad. Zväčša je označovaná za luxusnú, elegantnú a modernú. Istou nevýhodou je, že lesklé drevo si majitelia podstatne skôr „okukajú“.

Produktový tip

Lesklý povrch dosiahnete použitím rôznych náterov. My vám ponúkame pár príkladov:
BORI gélová lazúra,
BORI laková lazúra UV Extra,
BORI laková lazúra,
Belinka Toplasur UV Plus,
Belinka tungový olej,
Tessarol akrylový email.

Nadčasový dizajn v matnom prevedení

Matné drevo v interiéri, najmä s priznanou prirodzenou štruktúrou a kresbou, pôsobí domácim a útulným dojmom. A hoci na ňom v porovnaní s lesklým drevom ľahšie zaniknú odtlačky prstov či prach, je o čosi náročnejšie vyčistiť ho. Na druhej strane, prípadné škrabance, ktoré sa na ňom objavia, sa ľahšie opravujú. Vo všeobecnosti môžeme konštatovať, že matná povrchová úprava dreva pôsobí v interiéri oveľa nadčasovejšie ako tá lesklá.

Náš tip

Niektoré drevené kúsky môžu mať aj polomatnú povrchovú úpravu, ktorá má mierne hodvábny nádych. Sú vhodné napríklad do detských izieb či namáhaných miestností, ako sú kuchyne, pretože spájajú prednosti obidvoch úprav – eliminujú viditeľnosť špiny a odtlačkov a zároveň si zachovávajú elegantný vzhľad.

Polomatnú povrchovú úpravu dosiahnete napríklad použitím nasledujúcich výrobkov:
tenkovrstvová lazúra Belinka Lasur,
olej Belinka Interier s pridanými voskami.

Ako na ich údržbu?

Lesklú i matnú povrchovú úpravu dreva je možné dosiahnuť pomocou rôznych lakov na drevo. Čo sa týka ich údržby, odporúčame vám, aby ste používali bavlnenú handričku, prípadne handričku z kvalitného mikrovlákna.

Upozornenie

Vyhýbajte sa používaniu agresívnej chémie a čistiacich prostriedkov obsahujúcich drobné čiastočky, ktoré by mohli poškriabať či inak poškodiť povrch dreva.

V prípade textúrovaného povrchu, ktorý je charakteristický napríklad pre drevo ošetrené moridlami či transparentnými lazúrami alebo olejmi, dbajte na dôkladné čistenie, aby sa špina „nezažrala“ do pórov a nevytvorila tak sivý film.

Pre ktoré sa rozhodnúť?

Prvým faktom je, že svetlé farby opticky zväčšujú priestor. To isté sa dá povedať aj o lesklých povrchoch, ktoré prirodzene odrážajú svetlo, a tak sú vhodné aj do menších miestností. Pokiaľ však nebojujete s obmedzeným priestorom, pokojne siahnite po matnej povrchovej úprave, ktorá pôsobí nadčasovo a prirodzene. Matné drevo sa môže vynímať napríklad na kuchynskej linke i veľkých kusoch nábytku či na podlahe. Okrem toho, matné drevo perfektne zapasuje aj do rustikálne zariadených domácností.

Rada na záver

Nebojte sa experimentovať a v interiéri pokojne vyskúšajte aj kombináciu lesklého a matného dreva. Takýto mix sa bude vynikajúco vynímať napríklad na kuchynskej linke.

Predchádzajúci článokFOTOPOSTUP: Originálny rybí lopárik z domácej dielne
Ďalší článokSeriál ŠIKOVNÉ RUKY: Výrobcovia doplnkov do interiéru
Tím Čarodreva tvoríme my: milovníci prírody, ekológie, turistiky, dizajnu, architektúry, ale aj zruční majstri, ktorí našli vášeň v renováciách. Ochrannú ruku nad nami drží Ing. Stanislav Košúth, PhD., ktorý sa venuje práci s drevom asi od svojich 15 rokov. Maturoval na Strednej priemyselnej škole drevárskej vo Zvolene v odbore Výroba nábytku. Na Technickej univerzite vo Zvolene pokračoval štúdiom v odbore Drevárske inžinierstvo. Na pôde svojej alma mater niekoľko rokov pracoval ako technik a vedeckovýskumný pracovník. Neskôr sa venoval výrobe nábytku a jeho montáži, od postelí a komôd, až po kuchynské linky. V súčasnosti síce pracuje v inom odvetví, ale výroba nábytku zostala jeho veľkým hobby. Okrem toho rád chodieva na turistiku a venuje sa hubárstvu.

DISKUSIA

Prosím vložte váš komentár
Prosím zadajte vaše meno