Kúzlo dreva spočíva aj v tom, že sa z neho dajú vyrobiť naozaj rôznorodé veci – viac či menej potrebné pre život. Medzi tie praktické môžeme jednoznačne zaradiť práve lopár. Originálnu pomôcku do kuchyne sme si vyrobili aj my.

Drevená doska obdĺžnikového alebo okrúhleho tvaru, obyčajne s rukoväťou, slúžiaca na krájanie mäsa či zeleniny. Takto charakterizuje lopár Slovník slovenského pravopisu. Pri jeho výrobe sa, samozrejme, môžeme držať aj tejto definície, ale v zásade platí, že našej fantázii nikto medze nekladie. Preto smelo opustite klasické tvary a veselo vplávajte do mora možností, ktoré nám tento variabilný materiál ponúka. Vzniknú tak jedinečné kúsky, ktoré môžu pokojne poslúžiť aj ako originálne darčeky.

Foto: Elena Bobeková

Celý proces výroby závisí od vybavenia vašej dielne, ako aj od kvality a množstva vybraného materiálu. V našom prípade išlo o využitie „odložených“ dosiek. Keďže neposkytovali potrebnú šírku, bolo potrebné ich zlepenie. V prípade, že máte k dispozícii dostatočne široký materiál, výroba je o čosi jednoduchšia a rýchlejšia.

Na výrobu lopára sme použili

  • orechové a čerešňové drevo (rezivo)
  • zrovnávaciu frézu
  • hrúbkovaciu frézu
  • ručnú stopkovú frézu
  • priamočiaru pílu
  • pásovú brúsku
  • excentrickú brúsku
  • svorky na lepenie dreva
  • lepidlo
  • štetec
  • vrták fi 10 mm
  • tvarovú frézku R 3mm
  • brúsny papier so zrnitosťou 120 – 220
  • šablóny
  • olej vhodný na drevené povrchy, ktoré sa dostávajú do kontaktu s jedlom (v našom prípade Belinka Oil Food Contact)
Foto: Elena Bobeková

Pracovný postup

Ako prvý, samozrejme, vyberáme materiál. V našom prípade sme zvolili takmer zabudnuté orechové a čerešňové rezivo, ktoré snáď čakalo práve na túto príležitosť. Na väčšie projekty by nebolo vhodné, ale na výrobu lopárika úplne postačovalo. Je možné využiť aj kúsky, ktoré sú napadnuté hnilobou. V prípade, že ich umiestnime na koniec „rybieho chvosta“, môžu pôsobiť viac než zaujímavo.

Foto: Elena Bobeková

Najprv sme materiál vyrovnali do pravého uhla na zrovnávacej fréze. Nasledovalo prispôsobenie reziva na požadovanú hrúbku na hrúbkovacej fréze.

Foto: Elena Bobeková

Keďže niektoré dosky nemali požadovanú šírku, zvolili sme ich zlepenie. Pomocou svoriek a lepidla sme tak získali dostatočný rozmer na vytvorenie lopára. Po zlepení sme očistili vytlačené lepidlo a zakreslili požadovaný tvar pomocou pripravených šablón.

Následne sme vypílili budúci tvar lopára pomocou priamočiarej píly. Vypílený kus sme vybrúsili do presného tvaru a dočistili nepresnosti po vypiľovaní. Hrany sa vyfrézovali ručnou frézkou po obvode oboch strán (R 3 mm). Hlavné plochy sme vybrúsili excentrickou brúskou so zrnitosťou brúsneho papiera 120. Frézované hrany sme vybrúsili pomocou brúsneho papiera so zrnitosťou 220. Následne sme vyvŕtali otvor, ktorý ponúka možnosť lopárik zavesiť.

Foto: Elena Bobeková

Keďže zhotovené lopáre budú slúžiť na krájanie ovocia, zeleniny či mäsa, rozhodli sme sa ošetriť ich olejom vhodným pre drevené povrchy, ktoré sa dostávajú do kontaktu s jedlom. V našom prípade išlo o náter Belinka Oil Food Contact . Olej vsakuje hlboko do dreva a vytvára tak vodovzdorný povrch.

Foto: Elena Bobeková

Z viacerých možností aplikácie sme si vybrali náter štetcom. Dostatočné množstvo oleja sme naniesli na suchý povrch a po 15 minútach sme zvyšný olej utreli do absorpčnej handry. Na záver sme lopár utreli suchou handrou. Kvôli zvýšeniu trvanlivosti dreva sme náter po 24 hodinách aplikovali ešte raz. Olej nielenže drevo ochráni, ale zároveň zvýrazní jeho farbu a kresbu.

Foto: Elena Bobeková
Čerešňové drevo pred aplikáciou oleja a po nej. Foto: Elena Bobeková
Lopáre z orechového dreva pred aplikáciou oleja a po natretí. Foto: Elena Bobeková
Náš tip

Olej môžete pokojne využiť aj na náter kúpených lopárikov či iných drevených mís, ktoré nemajú žiadnu ochrannú vrstvu. V našom prípade sme ošetrili i lopár z agátového dreva, ktorý doteraz slúžil len ako dekorácia.

Foto: Elena Bobeková

Vytvoriť si šikovnú a zároveň peknú domácu pomôcku do kuchyne nakoniec nemusí byť až také komplikované. A navyše, prirodzená kresba a farba dreva vnesú do vášho kulinárskeho kráľovstva závan prírody.

Realizácia: Elena Bobeková a Jerguš Chrenko

Predchádzajúci článokPrečo si zaobstarať vyvýšené záhony?
Ďalší článokZvoliť do interiéru lesklé, alebo matné drevo?

DISKUSIA

Prosím vložte váš komentár
Prosím zadajte vaše meno