Už aj desaťročné bystré dieťa vie, že drevo zväčšuje svoj objem, keď príde do kontaktu s vodou. Pre dospelých je to natoľko samozrejmý fakt, že mu ani nevenujú pozornosť. Určite viete o tejto problematike všetko, čo treba? Aký je vzťah medzi drevom a vodou?
Drevo je prírodná špongia
Drevo je prírodný materiál, ktorý neustále vyrovnáva svoju vlhkosť podľa okolitého prostredia. Je to jeho základná vlastnosť. Dokáže zosychať až praskať, ale aj poriadne narásť. Všetko závisí od teploty, tlaku a vlhkosti vzduchu. A keďže tieto parametre sa menia, premenlivá je aj vlhkosť a následne objem dreva. Ak drevo vodu stráca, zmenšuje svoje rozmery a schne. Ak ju do seba pohlcuje, rozmery a objem zväčšuje. Tento proces sa nazýva napúčanie, v hovorovej reči sa často používa slovo „bobtnanie“, čo je české pomenovanie toho istého javu.
Vnútri dreva sú tri druhy vody
Hovorí sa, že drevo pracuje. Pracuje od okamihu spílenia stromu až po celú, neraz neuveriteľne dlhú životnosť hotového výrobku. Čerstvo spílený strom tvorí približne zo 60 a viac hmotnostných percent voda. Existuje však v dvoch formách, ktoré nás zaujímajú. Tretia forma – chemicky viazaná voda – je súčasťou chemickej stavby dreva a zmenou vlhkosti sa jej obsah v dreve nemení, a teda nemá vplyv na zosychanie či napúčanie dreva.
Voľná voda prúdi v dutinách medzi bunkami. Jej úlohou je dopraviť výživu z koreňov do koruny stromov. Táto voda sa z čerstvého dreva rýchlo stratí, avšak nemá výrazný vplyv na zmenu jeho objemu, len jeho hmotnosti.
Ak sa odparila všetka voľná voda, v dreve zostalo asi 30 percent vlhkosti. V tomto momente je stále surové, nevhodné na spracovanie – treba ho teda ďalej sušiť. V bunkových stenách je totiž v plynnom skupenstve tzv. viazaná voda. Práve táto voda dokáže meniť tvar, objem a rozmery dreva. Od množstva viazanej vody závisí, či drevené výrobky zostanú nemenné.
PAMÄTAJTE SI
Ak sa už vysušené drevo dostane do priameho a dlhodobého kontaktu s vodou, napúča, lebo voda opäť vniká medzi vnútorné steny buniek a rozťahuje ich od seba.
Keď drevo napúča, chutí škodcom
Keď drevo kvôli vlhkosti začína zväčšovať svoj objem, uvoľňuje sa z neho teplo. Ide o tzv. teplo napúčania. Ak sa to deje opakovane, teda ak drevo kvôli vlhkosti napúča, potom opätovne zosychá a následne sa to deje znova a znova, zvyšuje sa riziko napadnutia škodlivými hubami.
Vlhkosť dreva nad 20 percent a teplota prostredia okolo 18 až 25 stupňov sú ideálnym predpokladom pre šírenie húb, pre ktoré drevo rýchlo podlieha hnilobe. Škodlivý hmyz a jeho pažravé larvy sú dokonca ešte „skromnejšie“ – chutí im už drevo s vlhkosťou okolo 15 percent. Za pár rokov ho dokážu znehodnotiť na prach.
POZOR
Huby ako drevokaz slzivý či trámovky neprežívajú iba vo voľnej prírode – vďaka výtrusom kdekoľvek vo vzduchu sa bez problémov šíria aj v interiéroch budov.
Drevo nezväčšuje objem rovnomerne
Na rozdiel od kovu, drevo vplyvom vonkajších faktorov nezväčšuje objem rovnomerne. Naopak, vzhľadom na svoju štruktúru zosychá nerovnomerne, ale aj napúča nerovnomerne.
Kým sa surové rezivo zmení na suché, vhodné na výrobu nábytku, nestratí takmer nič zo svojej dĺžky – len jednu až dve desatiny percenta. V závislosti od druhu dreviny však stratí 2 až 5 percent hrúbky (v tzv. radiálnom smere, teda kolmo na letokruhy), 4 až 8 percent šírky (v tzv. tangenciálnom smere) a 12 až 15 percent celkového objemu. Objem môže podobne dramaticky narastať vplyvom prílišnej vlhkosti. Celá veda okolo skúmania objemu dreva má jediný cieľ: zabezpečiť tvarovú a rozmerovú stálosť hotových výrobkov.
Vlhká handrička drevu neublíži
V interiéri si najviac pozornosti a opatrnosti vyžadujú drevené podlahy a všetky spoje v nich, masívne jedálenské stoly a, samozrejme, masívne pracovné dosky – obzvlášť tie, do ktorých sú vložené kuchynské drezy, umývadlá alebo aj vane. Základným pravidlom pre ich dlhú životnosť je dať si ich zhotoviť zo suchého a technologicky ošetreného dreva a pri montáži nezabudnúť napríklad na dilatácie.
Radíme
Drevenú podlahu v interiéri ošetrite buď olejom Belinka Oil Interier, alebo tenkovrstvovou lazúrou Belinka Lasur. Na podlahu v exteriéri použite olej na podlahy Belinka Decking Oil.
Drevené jedálenské stoly a masívne pracovné dosky sa potešia, ak im doprajete starostlivosť vo forme oleja Belinka Oil Interier. Drevo, ktoré vyslovene prichádza do styku s vodou (aj keď iba s kvapkajúcou), ošetrite olejom Belinka Oil Food Contact.
Dôležitou podmienkou objemovej stálosti je aj zdravá mikroklíma v dome či byte. Vlhkosť vzduchu nesmie presiahnuť 50 až 60 percent. Absolútnym tabu by mala byť stojatá voda na akýchkoľvek drevených plochách či drevených výrobkoch a zatekanie do spojov v nich. Bežné umývanie vlhkými handričkami však každé drevo v interiéri bez problémov zvládne.
Poznáte pojem rovnovážna vlhkosť?
Jej cieľom je zabezpečiť dlhodobú rovnováhu medzi vlhkosťou dreva, teplotou bezprostredného okolia a jeho vlhkosťou, teda napríklad miestnosti, v ktorej sa drevené zariadenie nachádza. Kvôli dlhej životnosti drevenej podlahy má mať drevo, z ktorého je zhotovená, vlhkosť 9 až 12 percent. Teplota v izbe – vrátane teploty stien – má kolísať v rozmedzí 19 až 25 stupňov. Vlhkosť nesmie presiahnuť 50 až 60 percent. Vyššia však nesmie byť ani vlhkosť vzduchu, ani vlhkosť muriva – stien, podláh, obvodových múrov. Pri zabezpečení takýchto podmienok drevo v interiéri „pracuje“ minimálne. Nenapučí, nezoschne, neobjavia sa na ňom deformácie ani iné nežiaduce javy.
Náter a dobrá konštrukcia zachránia veľa
Voda a vysoká vzdušná vlhkosť sú úhlavnými nepriateľmi, a to najmä pre drevo v exteriéri. Nejednému majiteľovi záhradného prístrešku zostali len oči pre plač, keď ponechal nedokončenú stavbičku napospas počasiu. Niekedy stačí jeden deň vytrvalého dažďa a vodou presýtené drevo zmení tvar.
Áno, drevo v exteriéri si ponecháva približne 15-percentnú, niekedy až 20-percentnú vlhkosť, a pri dobrom počasí sa z neho prebytočná voda vždy opäť odparí. No v momente, keď sa tlačí do nechránených dosák a svojou silou zväčšuje objem vlákien, dokáže spôsobiť vytočenia, korýtka, pokrutiny, rozstrapatené konce, dokonca i hlboké roztvárajúce sa praskliny, ktoré už nemusí byť možné opraviť.
Aj tu existujú riešenia, ktoré nedovolia drevu vplyvom vody zväčšiť svoj objem do nenávratných deformácií. Základom je rozumná konštrukcia každej exteriérovej stavby a dôsledná ochrana dreva nátermi: chemickými proti hubám, plesniam a škodcom, ktorých činnosť priamo súvisí s vysokou vlhkosťou v dreve, a ochrannými, ktoré zabránia vstupu vlhkosti a napúčaniu dreva pri kontakte s vodou.
Čo robiť, aby drevo v exteriéri drasticky nemenilo objem?
- Každému drevu a drevenému výrobku treba zabezpečiť kvalitnú povrchovú úpravu. Ochráni ho pred atmosférickou degradáciou i vstupom drevokazného hmyzu a húb.
- Z konštrukčného hľadiska je najdôležitejšie zamedziť kontaktu dreva s vodou zemnou a vzdušnou vlhkosťou. Napríklad:
-
- Minimalizujte podiel nechránených, tzv. čelných plôch. Začiatky a konce stĺpov majú vysokú nasiakavosť. Zhora ich chráňte prekrytím alebo zošikmením, zdola dostatočnou vzdialenosťou od zeme.
- Hrany drevených prvkov možno jemne zaobliť alebo prekryť ochrannými lištami. Predídete skorému olupovaniu ochranných náterov a ľahkému prenikaniu vody do vlákien dreva.
- Zabezpečte okamžité odtekanie dažďovej vody zo všetkých plôch.
- Vyvarujte sa konštrukčným spojom, do ktorých voda ľahko vtečie a dlho v nich zostáva.
- Vymyslite dostatočne dlhé presahy strechy, aby boli vonkajšie drevené stavby a drevené obloženia ich stien chránené pred bičujúcim dažďom.
- Upravte terén okolo drevenej stavby. Štrkovým násypom zabráňte priamemu dotyku dreva s okolitou zeleňou.
- Nechajte drevenú stavbu dýchať. Jedným z najefektívnejších spôsobov ochrany dreva pred nadmernou vlhkosťou je dostatok priestoru a čerstvého vzduchu. Jedine tak môže drevo nadmernú vlhkosť odovzdávať okoliu.
-