uzite-si-pekne-chvile-na-terase-postarajte-sa-o-pochodznu-plochu

Oddych na terase a popíjanie kávy znamená pre mnohých ten najväčší relax. Vplyvom nestáleho počasia však terasa môže stratiť svoj ideálny vzhľad. O pochôdznu plochu sa treba pravidelne starať. Nápomocné vám budú voda, kefa, prostriedky na čistenie dreva a oleje.

Vlhkosť, slnečné svetlo aj mechanické odery sú najväčšími nepriateľmi terasy. Správnou starostlivosťou sa dokážete vyhnúť zosiveniu či blednutiu dreva, plesniveniu alebo napučaniu. Absolútnym základom je výber správneho dreva a zhotovenie spodnej konštrukcie. Drevo na terasu by malo byť dostatočne tvrdé, odolné voči vlhkosti a trvácne aj v exteriéri. Tvrdé exotické dreviny ako ipe, cumaru, massaranduba, bangkirai či sapelli sú vďaka svojim vlastnostiam ideálne pre pochôdznu plochu terasy.

Olejom proti zosiveniu

Drevo vystavené poveternostným podmienkam môže po čase začať sivieť. Olej na drevo pomáha udržať vzhľad dreva svieži a ochrániť ho pred nástrahami počasia. Nové osadené drevo zvyčajne ošetrujeme prvou vrstvou oleja až po 2 mesiacoch. Počas tejto doby sa látky rozpustné vo vode môžu z dreva vymyť, čím sa drevo pripraví na olejovanie. Naopak, hrany terasy je vhodné naolejovať hneď po osadení.

TIP

Na ošetrenie drevenej terasy použite terasový olej Belinka Decking Oil.

uzite-si-pekne-chvile-na-terase-postarajte-sa-o-pochodznu-plochu

Drevo musí byť pred natieraním suché, vhodne spracované a očistené od prachu, mastnoty, voskov či iných nečistôt. Počet vrstiev oleja závisí od vsiakavosti dreva. Druhú vrstvu natierame až po zaschnutí prvej.

Ochrana dreva olejom by sa mala zopakovať po určitom čase, ideálne dvakrát do roka. To, či je povrch poškodený, zistíte testom vodou. Ak na drevo nastriekate vodu a kvapky vody odskočia, povrch je v poriadku. V prípade, že sa voda vsiakne, je čas na úpravu.

Predtým, než sa pustíte do olejovania:

 • Ubezpečte sa, že povrch dreva je hladký a čistý. V prípade nerovnomerného náteru môže dôjsť k fľakatosti a rozdielom v lesku.
 • Drevo musí byť dostatočne suché, inak olej nevsiakne a ochrana nebude dostatočná.
 • Olej nanášajte handrou, ktorá nezanecháva vlákna. Prípadne môžete použiť aj štetec či valček.
 • Vrstva oleja by mala byť dostatočne výdatná na to, aby sa ihneď nevsiakla do dreva. Nechajte olej vsakovať 5 až 20 minút (v závislosti od vlastností dreva) a následne utrite drevo do sucha.
 • Náter opakujte po 24 hodinách. Správne ošetrené drevo je také, ktoré olej už viac nevpíja.
 • Olej vyschne asi v priebehu 7 dní.
 • Ak opravujete nedostatky, povrch najskôr dôkladne očistite kefou a vodou, v prípade potreby obrúste. Po úplnom vysušení natrite vrstvou oleja.

Pravidelná údržba terasy a čistenie

Terasu čistite pravidelne a prípadné nedostatky odstráňte okamžite. Na čistenie by vám mali stačiť voda a kefa. V prípade, že ide o naozaj veľké znečistenie, zvoľte tlakové vodné čističe alebo špeciálne prípravky na čistenie terasy. Pri tlakových vodných čističoch si dávajte skutočne veľký pozor pri nastavovaní tlaku. Príliš veľký tlak totiž môže terasu poškodiť.

uzite-si-pekne-chvile-na-terase-postarajte-sa-o-pochodznu-plochu

Jar a jeseň sú najvhodnejšie ročné obdobia na údržbu terasy. Najskôr očistite terasu od hrubých nečistôt, ako sú listy, kamienky, piesok a podobne, následne vyčistite povrch vodou a kefou. V prípade potreby naneste čistiaci produkt na vlhkú podlahu a povrch vydrhnite v smere vlákien dreva. Olej naneste až po kompletnom vysušení terasy.

Keby si ste chceli prácu s drevenou terasou uľahčiť, ponúka sa vám hneď niekoľko možností. Terasu môžete zastrešiť:

 • krytinou,
 • polykarbonátom,
 • sklom,
 • textíliou,
 • žalúziami.

Terasa sa vám za správnu starostlivosť odmení pekným vzhľadom. Pamätajte na to, že čím skôr vyriešite možné nedostatky, o to menej práce a problémov vás čaká. Investícia do kvalitného dreva sa vám určite vráti, pretože terasa vám bude slúžiť mnoho rokov.

Predchádzajúci článokViete, čo znamená skratka FSC a prečo by ste jej mali venovať pozornosť?
Ďalší článokInfografika: Prečo je drevo úžasný materiál?
Budúca laureátka Nobelovej ceny za literatúru :-) Zatiaľ „markeťáčka“ a copywriterka, ktorú baví cestovanie, knihy, joga a najmä písanie. Fascinuje ju príroda, usiluje sa žiť ekologickejšie a k jej zvláštnym hobby patrí voľnočasové štúdium paleoantropológie.

DISKUSIA

Prosím vložte váš komentár
Prosím zadajte vaše meno