formaldehyd farba Helios Spektra (4)

Hovorí sa: „Priateľa si drž blízko, nepriateľa ešte bližšie.“ V medziľudských vzťahoch to tak možno naozaj platí. No tohto neviditeľného nepriateľa, ktorý okupuje vaše domácnosti, spálne, detské izby, kancelárie či triedy, v ktorých trávite vy či vaše deti významnú časť dňa, držte od seba čo najďalej. Reč je o formaldehyde – najrozšírenejšej znečisťujúcej látke v našich domovoch.

Je váš domov skutočne bezpečný?

Každý považuje svoj domov za to najbezpečnejšie a najčistejšie miesto. Nuž, ak aj máte umytú podlahu, okná sa len tak ligocú a posteľná bielizeň vonia sviežosťou, je vysoko pravdepodobné, že váš útulný byt či dom obýva nebezpečný toxický spolubývajúci, formaldehyd. Ako je to možné?

Formaldehyd je bezfarebný páchnuci plyn, ktorý (logicky) nevidíte, neviete ho povysávať ani hodiť do koša, no pomaly, ale isto nabúrava vaše zdravie a s ním súvisiaci komfort. Uvoľňuje sa predovšetkým z lacného drevotrieskového nábytku, keďže sa pomletá drevená drvina mieša s lepidlom, ktoré zväčša tvorí práve močovinovo-formaldehydová živica. Do ovzdušia sa však vylučuje aj z farebných náterov či z rôznych interiérových doplnkov, akými sú koberce, závesy, tapety či podlahové krytiny.

formaldehyd farba Helios Spektra (1)

Možno ste o tom doteraz nepočuli, ale i nábytkárske výrobky sú označované emisnými triedami, a to na základe množstva formaldehydu uvoľňovaného do okolia. Odborníci uvádzajú, že formaldehyd sa neuvoľňuje počas dňa ani týždňa, ale až desiatky rokov. Je zarážajúce, že mnohé slovenské domácnosti majú vo vnútri omnoho horšie ovzdušie než vonku – na ulici plnej áut.

Ak chcete zistiť, kde všade sa formaldehyd nachádza, čo spôsobuje a ako ho odstrániť, pozrite si toto video:

Formaldehydu sa darí predovšetkým v prekúrených a vlhkých miestnostiach. Ak ste teda kúpili napríklad novú šatníkovú skriňu z drevotriesky počas vykurovacej sezóny, zamorenie izby formaldehydom takmer určite prekročí povolenú mieru koncentrácie (0,1 mg/m3, ak ste mu vystavený 30 minút; 0,06 mg/m3 pri 24 hodinách). Aby sme však nehovorili len o nábytku, formaldehyd je obsiahnutý i v kozmetike, čistiacich prostriedkoch a v nekrčivých textíliách a odevoch. A všetkého tohto má doma azda každý z nás až-až.

Malá rada

Nové kusy oblečenia vždy pred nosením vyperte.

Zdravotné problémy a riziká spôsobené prítomnosťou formaldehydu

Odkiaľ sa v našich bytoch, kanceláriách či školách a škôlkach formaldehyd berie, to už vieme. Čo však jeho koncentrácia môže spôsobiť? Dopad na zdravie je značný, rozhodne by sme ho preto nemali brať na ľahkú váhu. To, že niečo nevidíme, neznamená, že to tu nie je. V konečnom dôsledku sa totiž prítomnosť formaldehydu predsa len pretaví do viditeľnej podoby, a to vo forme akútnych príznakov, akými sú podráždenie očí, slizníc, bolesti hlavy, pocity pálenia či sucha v hrdle, zhoršenie alergií, astmy, ba dokonca u malých detí, ktoré sú vo vývine v pravidelnom styku s touto látkou, môže byť spúšťačom astmatického ochorenia.

Z tohto dôvodu nevybavujte detskú izbu novým nábytkom tesne pred narodením dieťaťa. Po dlhodobom a opakovanom vystavení sa formaldehydu možno spozorovať chronický kašeľ, chronické poruchy dýchacích ciest, astmu, bronchitídu, dermatitídu či atopický ekzém. Medzinárodná agentúra pre výskum rakoviny dokonca označuje formaldehyd za karcinogén, teda látku, ktorá môže byť potenciálnym spúšťačom rakoviny.

formaldehyd farba Helios Spektra (2)

Dá sa formaldehydu zbaviť?

Formaldehyd je akýsi neviditeľný prízrak, ktorý sa loví síce ťažko, ale so správnymi trikmi sa to dá. Poznáte tieto triky? Obsah plynu v miestnosti pomáhajú znižovať izbové rastlinky, ktoré prirodzene pohlcujú toxíny vo vzduchu. Patria k nim napríklad azalka, chamaedóra, banánovník, brečtan popínavý, zelenec chochlatý, črepníková gerbera, fikus, papraď, chryzantéma, svokrin jazyk či lopatkovec.

Efektným, no v prvom rade efektívnym riešením je technologicky inovatívna interiérová farba na steny SPEKTRA Active Air, ktorá rozkladá formaldehyd vo vzduchu. Znie to ako veda? Zjednodušene to znamená, že formaldehyd, ktorý sa v miestnosti uvoľňuje z nábytku, kobercov alebo oblečenia, absorbuje tento náter na stene a späť do ovzdušia sa vráti ako obyčajná, zdraviu neškodná para. Po 24 hodinách od nanesenia náteru klesne prítomnosť nebezpečného formaldehydu až o 98 %.

A dobrá správa (asi najmä pre dámy): Nepredstavujte si ho ako bielu nudnú sterilnú farbu – vybrať si môžete zo stovky odtieňov. Ponúkame vám na náhľad aj certifikát, ktorý získala farba SPEKTRA Active Air, môžete si ho pozrieť tu.

formaldehyd farba Helios Spektra (3)

Ďalším trikom je vetranie – či je leto, či je zima, snažte sa vetrať pravidelne a intenzívne každý deň. Dokonca, ak to umožňuje dispozičné riešenie vášho domu či bytu, prievan je veľmi prospešný pri zbavovaní sa formaldehydu. A, samozrejme, najlepšie je nezaťažovať prostredie v domovoch kusmi lacného nábytku, výrobkami od necertifikovaných predajcov, chemickými čistiacimi prostriedkami či kopami oblečenia.

Na záver vám ešte pridávame zoznam e-shopov, cez ktoré si môžete farbu SPEKTRA Active Air zakúpiť online – z pohodlia vášho domova:

  • v e-shope farlesk.sk kúpite farbu kliknutím sem
  • v e-shope efarby.sk si zakúpite farbu SPECTRA Active Air kliknutím sem

Predchádzajúci článokSeriál ŠIKOVNÉ RUKY: Ľudia, ktorí dodávajú drevu zvuk
Ďalší článokFarebné drevo – trend alebo úlet?
Tím Čarodreva tvoríme my: milovníci prírody, ekológie, turistiky, dizajnu, architektúry, ale aj zruční majstri, ktorí našli vášeň v renováciách. Ochrannú ruku nad nami drží Ing. Stanislav Košúth, PhD., ktorý sa venuje práci s drevom asi od svojich 15 rokov. Maturoval na Strednej priemyselnej škole drevárskej vo Zvolene v odbore Výroba nábytku. Na Technickej univerzite vo Zvolene pokračoval štúdiom v odbore Drevárske inžinierstvo. Na pôde svojej alma mater niekoľko rokov pracoval ako technik a vedeckovýskumný pracovník. Neskôr sa venoval výrobe nábytku a jeho montáži, od postelí a komôd, až po kuchynské linky. V súčasnosti síce pracuje v inom odvetví, ale výroba nábytku zostala jeho veľkým hobby. Okrem toho rád chodieva na turistiku a venuje sa hubárstvu.

DISKUSIA

Prosím vložte váš komentár
Prosím zadajte vaše meno