Farebné drevo - trend alebo úlet

Povaľuje sa vám v byte stará polička alebo nejaký kus nábytku, ktorý už stratil svoju iskru? Alebo máte už roky niekde na záhrade odložené drevené nevyužité latky, ktoré sa „raz určite na niečo zídu“? Teraz je ten najlepší čas trošku si zamajstrovať a vdýchnuť im nový život, dať im nové čaro. Ako? Farbami.

Jar farbami doslova prekvitá. Hravo si ich môžete preniesť aj do vašich interiérov či exteriérov – skĺbte ich s drevom a ilúziu štebotavej farebnej prírody máte ako na dlani. Navyše, natierať drevo do rôznofarebných odtieňov je nielen moderné, ale aj praktické – vďaka farbám prekryjete aj drevené povrchy, ktoré by v pôvodnej prírodnej podobe už nebolo možné vystaviť na obdiv.

Farebné drevo – trend alebo úlet
V pestrofarebných variantoch vyrába svoju ikonickú drevenú stoličku CH24, známu ako Wishbone Chair, aj legendárny škandinávsky výrobca nábytku. Foto: Carl Hansen & Son
Farebné drevo - trend alebo úlet
Kresba dreva jemne prekrytá žltým odtieňom rozihráva aj kontúry stolíka Oblique od renomovanej dánskej značky. Foto: Ferm Living

Ak sa chcete dopracovať k vlastnému originálnemu farebnému kúsku, tu je pár DIY tipov na čarovanie s farbami, ktoré ľahko zvládnete aj u vás doma.

Originálne umelecké dielo – drevený obraz

Najjednoduchšou cestou, ako do interiéru vniesť farebný závan, je zaobstarať si originálny obraz. A nie hocijaký – tento si vyrobíte vlastnými rukami a z dreva. Stačí vám na to pár kusov drevených latiek, zopár odtieňov farby na drevo, lak a konštrukcia. Fantázii sa medze nekladú, nič nemá jeden platný postup, všetko je vo vašich rukách – my vám môžeme nanajvýš vnuknúť kúsok inšpirácie.

Latky si opracujte buď elektrickou brúskou, alebo ich prácne „vyšmirgľujte“ brúsnym papierom – niekde môžete pritlačiť viac, inde menej, aby sa poodhalili jemné nuansy štruktúry dreva. Keď máte drevo opracované, chopte sa farieb a maľujte – je len na vás, či si zvolíte kontrastné odtiene a skombinujete zelenú s oranžovou a modrou, alebo pôjdete cestou „tón v tóne“ a latky sfarbíte napríklad len do odtieňov ružovej – od cyklámenovej až po púdrový či pastelový „pink“ (ružový) odtieň. Keď farba zaschne, naneste vrstvu akrylovej lazúry, aby ste ochránili drevený povrch.

TIP

Na ochranu obrazu vám odporúčame Bori akrylovú lazúru.

A ešte zostáva visieť vo vzduchu otázka, ako spojiť latky do jedného kompaktného kúska. Latky plochého prierezu naukladáme vedľa seba a spojíme priečnym latovaním – jednoducho povedané, zoberiete si ešte jednu latku, položíte ju krížom cez všetky latky zozadu a pripevníte skrutkami či klincami. Takýto obraz či nástenný prvok môžete využiť aj ako čelo postele.

TIP

Ak by ste chceli ísť o „level“ vyššie, latky môžete spojiť kovovým plátom pomocou samorezných skrutiek.

Zo starej nudnej poličky vďaka farbám polička s vlastným názorom

Z nudnej poličky sa môže vďaka vašej vlastnej kreativite stať originálny prvok vašej domácnosti, ktorý nebude mať nik iný a ktorý bude odrážať presne to, čo máte radi vy, čo je pre vás typické. Nepotrebujete žiadne špeciálne vybavenie – úplne vám postačia štetce, farby (napríklad akrylové), polička alebo iný smutný kus nábytku, ktorý túži po farebnom vzkriesení, a hor sa do tvorby.

Farebné drevo – trend alebo úlet
Foto: Veronika Szaboová

V prvom kroku poličku očistite od prachu, mastnoty či iných nečistôt, usušte a až následne začnite nanášať farbu. Je len na vás, ako si svoj staronový kus nábytku spestríte – my sme zvolili tyrkysovú modrú (namiešali sme si ju z tmavomodrej a tmavozelenej), ktorú sme nanášali nerovnomerne na všetky plochy. Zámerne sme pritom štetcom vytvárali šmuhy, aby sme vytvorili efekt nedbalého vzhľadu. Na niektoré lemy sme naniesli pastelovú žltú, na niektoré tyrkysovú a doplnili ich malými bielymi bodkami. Posledným detailom sú kvetinové ornamenty.

Farebných inšpirácií nikdy nie je dosť

Niekedy stačí natrieť farebne jednu dominantnú plochu v interiéri, napríklad dosku stola alebo pomocný kuchynský pult, a zladiť ju s kontrastným odtieňom steny či pekným nábytkom.

Farebné drevo - trend alebo úlet

Paletové sedenie takisto nemusíte ponechať v prirodzenej farbe paliet, môžete ho natrieť do pestrých tónov, prípadne ladiť nabielo či do moderných tmavých odtieňov – za pomoci farieb sa na ňom môžete umelecky doslova „vyblázniť“. V takejto podobe môže krášliť vašu obývačku alebo aj záhradu.

paletové sedenie

Drevené palety sú vďačný materiál, okrem sedenia sa dajú pretvoriť na množstvo efektívnych, a vďaka farbám aj efektných doplnkov – napríklad na stojan na kvety.

Farebné drevo – trend alebo úlet
Foto: hellocreativefamily.com

Ak vás naše inšpirácie podnietili zmajstrovať vlastné umelecké dielo či praktický farebný doplnok z dreva, neváhajte sa s nami podeliť o svoje kúsky.

Predchádzajúci článokFormaldehyd – neviditeľný nepriateľ každej domácnosti. Nie však nezničiteľný
Ďalší článokČerešňové drevo skrášli nádhernou kresbou každý interiér
Tím Čarodreva tvoríme my: milovníci prírody, ekológie, turistiky, dizajnu, architektúry, ale aj zruční majstri, ktorí našli vášeň v renováciách. Ochrannú ruku nad nami drží Ing. Stanislav Košúth, PhD., ktorý sa venuje práci s drevom asi od svojich 15 rokov. Maturoval na Strednej priemyselnej škole drevárskej vo Zvolene v odbore Výroba nábytku. Na Technickej univerzite vo Zvolene pokračoval štúdiom v odbore Drevárske inžinierstvo. Na pôde svojej alma mater niekoľko rokov pracoval ako technik a vedeckovýskumný pracovník. Neskôr sa venoval výrobe nábytku a jeho montáži, od postelí a komôd, až po kuchynské linky. V súčasnosti síce pracuje v inom odvetví, ale výroba nábytku zostala jeho veľkým hobby. Okrem toho rád chodieva na turistiku a venuje sa hubárstvu.

DISKUSIA

Prosím vložte váš komentár
Prosím zadajte vaše meno