Záhradné domčeky pre deti sú snom väčšiny detí. Sú tiež výsledkom toho, že nároky rodičov aj ich ratolestí sa stále zvyšujú. Zatiaľ čo v minulosti najmenším postačili preliezačky, pieskoviská, hojdačky či šmykľavky, dnes môžete deťom zadovážiť ich vlastný domček na hranie. Drobné stavby môžu mať dokonca malý pôjd alebo sa dajú obohatiť aj o rôzne preliezačky, lezecké steny či laná na šplhanie. Viete však, ako takýto záhradný domček vyrobiť? Poradíme vám s jeho svojpomocnou realizáciou aj s jeho ošetrovaním.

Ako zhotoviť domček pre deti?

Vedzte, že to nie je nič, čo by ste s dvomi zdravými rukami a s chuťou do práce nezvládli. Potrebujete však podrobný plán, dostatok materiálu a v neposlednom rade trpezlivosť na realizáciu.

Plánovanie

Pripravte sa, že pri plánovaní strávite aj niekoľko večerov. Keďže fantázii sa v tomto prípade medze nekladú, môžete vymýšľať rôzne alternatívy a do dreveného záhradného domčeka zakomponovať všetko, po čom vaši malí nezbedníci túžia. Navyše, plán potrebujete aj z toho dôvodu, že takúto stavbu by ste nemali realizovať len tak „na kolene“. Práve naopak, všetko musí byť v súlade nielen so stavebnými, ale aj bezpečnostnými predpismi.

Kúpa materiálu

Svojpomocne vyrobený záhradný domček pre deti má jednu veľkú výhodu – platíte len za materiál. Čas, ktorý venujete jeho realizácii, sa vám razom vráti v radosti vašich detí. Samozrejme, siahnuť môžete aj po lacných plastových alternatívach, no tie sa dreveným domčekom určite nevyrovnajú – jednak po kvalitatívnej, ale tiež po vizuálnej stránke.

V prípade materiálu si pri výstavbe domčeka so základným vybavením pripravte zhruba 300 až 500 eur. Konečná cena, samozrejme, závisí od toho, čo bude realizovaná stavba obsahovať a aké náročné prvky budú jej súčasťou, či už ide o otváracie okná, dvere, či jednoduchý zabudovaný mobiliár. Každý jeden komponent, ako napríklad šmykľavka, pieskovisko, lezecké lano či lezecká stena, finálnu sumu navýši. Bez ohľadu na to však budete potrebovať:

  • konštrukčné hranoly – ideálne 10 x 10 cm
  • dosky na debnenie
  • stavebné rezivo
  • debniace tvárnice
  • strešnú krytinu
  • prípravky na ochranu dreva
  • pracovné a ochranné pomôcky
  • betón
  • kovové kotvenie v tvare U

Tip

Rátajte s tým, že minimálne debniace dosky a konštrukčné hranoly, s ktorými prídu deti do priameho kontaktu, by mali byť z bezpečnostného hľadiska ohobľované. Samozrejme, takto upravené drevo je drahšie. Ešte vždy však môžete zvoliť svojpomocné hobľovanie v domácom prostredí, čo však predĺži celkovú dobu realizácie.

Zhotovenie domčeka

V prvom rade potrebujete urobiť výkopové práce na zabetónovanie základov. V prípade záhradných domčekov pre deti sa základy najčastejšie realizujú štyrmi štvorcovými debniacimi tvárnicami, ktoré sa v zemi zalejú betónom. Po vytuhnutí sa do betónu následne navŕtajú kovové kotvenia v tvare písmena U, do ktorých sa osádzajú stojky v podobe konštrukčných hranolov. Tie musíte ďalej priečne vystužiť – ideálne rovnako širokými hranolmi.

Namiesto betónovania základu, obzvlášť pri takejto drobnej stavbe, však na kotvenie nosných hranolov môžete využiť zemné skrutky. Ich osadenie do vhodnej pôdy je rýchle a jednoduché. A nemusíte čakať niekoľko týždňov na vyzretie betónu.

Tip

Strechu realizujte pod určitým sklonom, aby z nej dobre odtekala voda. Predĺžite tak životnosť záhradného domčeka. Na jej podbitie môžete použiť či už neohobľované stavebné rezivo, alebo OSB dosky. Ako krytina môže poslúžiť napríklad ľahký asfaltový šindeľ.

Čo sa týka podlahy a stien, siahnite radšej po hobľovaných debniacich doskách. Bezpečnosť vašich detí je totiž prvoradá. Okrem toho budú dosky vnútri domčeka pôsobiť príjemne a útulne.

Tip pre vás

Ako povrchový náter môžete na domček použiť Bori tenkovrstvovú lazúru v troch vrstvách alebo Bori lakovú lazúru v dvoch vrstvách. Ak túžite po bohatom lesku, siahnuť môžete po Bori lakovej lazúre UV extra bezfarebnej, ktorú aplikujte v troch vrstvách. V prípade, že uprednostňujete sýte farby, ktoré prekryjú štruktúru a kresbu dreva, odporúčame ako prvú vrstvu Tessarol základnú farbu na drevo a na ňu aplikovať TESSAROL akrylový email SATÉN. Ten je vhodný aj na nátery detských hračiek a ďalších predmetov, ktoré deti používajú. Aplikujte ho v dvoch vrstvách.

Užitočné tipy pri realizácii záhradného domčeka

  • Všetky konštrukčné pracovné postupy si priebežne kontrolujte vodováhou.
  • Nezabúdajte na zavetrenia pomocou krátkych odrezkov hranolov so šikmými hranami, ktoré pomôžu efektívne prenášať váhu domčeka na stojky.
  • Zatiaľ čo na prednú stranu domčeka viete situovať vstupné schody, na zadnej môže byť napríklad šmykľavka. Na jednom boku sa môže ďalej nachádzať lezecká stena, na druhom lezecké lano z „vypusteného“ strešného hranola, a pri domčeku zase pieskovisko.
  • Predĺžte životnosť detského záhradného domčeka ochrannými nátermi – pomôcť vám môžu nielen impregnačné prípravky, ale takisto lazúry a krycie farby, ktoré efektívne ochránia drevo pred vonkajšími vplyvmi aj neželanými škodcami.
  • Náter záhradného domčeka, minimálne jeho vonkajších častí, ktoré prichádzajú do priameho kontaktu s vodou, pravidelne obnovujte.

Predchádzajúci článokSeriál DRUHY DREVA: Palisander – jedna z najcennejších drevín
Ďalší článokKde nájsť kurzy práce s drevom
Tím Čarodreva tvoríme my: milovníci prírody, ekológie, turistiky, dizajnu, architektúry, ale aj zruční majstri, ktorí našli vášeň v renováciách. Ochrannú ruku nad nami drží Ing. Stanislav Košúth, PhD., ktorý sa venuje práci s drevom asi od svojich 15 rokov. Maturoval na Strednej priemyselnej škole drevárskej vo Zvolene v odbore Výroba nábytku. Na Technickej univerzite vo Zvolene pokračoval štúdiom v odbore Drevárske inžinierstvo. Na pôde svojej alma mater niekoľko rokov pracoval ako technik a vedeckovýskumný pracovník. Neskôr sa venoval výrobe nábytku a jeho montáži, od postelí a komôd, až po kuchynské linky. V súčasnosti síce pracuje v inom odvetví, ale výroba nábytku zostala jeho veľkým hobby. Okrem toho rád chodieva na turistiku a venuje sa hubárstvu.