Starý nábytok s nepoškodeným drevom si zaslúži nový život. Hoci drevo radíme k obnoviteľným zdrojom, ekologickejším variantom je využiť staršie drevo. Ako bonus navyše získate kus nábytku s príbehom a jedinečným dizajnom. Aký nábytok je vhodný na repasovanie a kedy je, naopak, čas rozlúčiť sa s ním?

Niektoré kusy starého nábytku, žiaľ, do pôvodnej formy svojpomocne nenavrátite. Dôvodom môže byť vážne poškodenie alebo aj potreba profesionálneho reštaurátora v prípade, že ide o starý umelecký predmet. Ak je však drevo v poriadku, môžete nábytok opraviť, zmeniť jeho dizajn, alebo vytvoriť niečo úplne nové.

Keď nábytok nemá vážne poškodené drevo

Ak sa v dreve nenachádzajú parazity, je stabilné a nie je narušená funkcionalita, postačia aj drobné úpravy. Časti nábytku, ktoré sú kovové, vymeňte za nové. Drevo podľa stupňa poškodenia ošetrite. Môžete ho vybrúsiť brúsnym papierom a natrieť nanovo. Keďže nábytok je obľubovaný drevokazným hmyzom, hubami aj plesňami, zvoľte kombináciu hĺbkovej a povrchovej ochrany. Pri interiérovom nábytku sa s obľubou využíva olej, ktorý drevo chráni a zároveň vytvára príjemný hladký povrch, pričom kresba dreva zostáva viditeľná.

Ak chcete dať drevu nový nádych, zvoľte kryciu farbu. Osobité čaro môžete nábytku dodať patinou, ktorá navodí dojem opotrebenia a výborne sa hodí do interiérov vo vidieckom a provensalskom štýle.

Foto: Aplikovanie krycieho náteru

Tip:

Ak obnovujete náter, avšak chcete zachovať „rokmi poznačený“ vzhľad dreva, môžete použiť lazúru s odtieňom starého dreva.

Keď je drevo napadnuté parazitmi

S drevom, ktoré napadli plesne a huby, sa radšej rozlúčte. Zahniezdené plesne totiž vytvárajú spóry, ktoré sa šíria do prostredia. Ťažko poškodené drevo spáľte alebo odneste na skládku. Ak ho však chcete zachrániť a poškodenie nenarúša funkcionalitu nábytku, je čas na sanáciu. Majte však na pamäti, že skrze jeden kus nábytku môže pleseň napadnúť aj ďalší, a ohrozené je aj vaše zdravie.

Pri sanácii napadnutého dreva a jeho následnom repasovaní pracujte v dobre vetranom prostredí s ochrannými prostriedkami, ako sú okuliare, respirátor a rukavice. Pred manuálnym odstraňovaním plesní či húb naneste biocídny prípravok, aby sa spóry nerozšírili do okolia. Po ich odstránení použite impregnáciu a následne uzavrite povrch krycím náterom.

Drevo po napadnutí červotočom je veľmi žiadané práve pre dierky, ktoré tento hmyz vytvára. Fúzač krovový, drevokazné mravce alebo termity však zaujímavý dizajnový prvok drevu neprinesú. Práve naopak. Takéto drevo je najvhodnejšie zničiť, pretože dochádza až k rozpadnutiu jeho štruktúry. Hmyz sa tiež množí a je len otázkou času, kedy si nájde útočisko v inom kuse nábytku.

Foto: Nábytok napadnutý červotočom

Tip:

Na vyrovnanie drobných nerovností a defektov na drevených povrchoch môžete použiť akrylový tmel na drevo.

Keď nábytok doslúžil, no drevo získa nový život

Niektoré kusy nábytku sa vám nemusia do interiéru hodiť, no ak je drevo stále zdravé, môžete mu vdýchnuť nový život. Z posteľných trámov či starých dverí sa tak razom môžu stať police, rámy na obrazy alebo štýlový stôl. Fantázii sa medze nekladú.

V niektorých prípadoch staré drevo nestačí a je nutné doplniť ho novým, pevným. Slovenský startup Pure Junk sa zameriava na recykláciu starého dreva a dreveného nábytku, niekedy však drevo kombinujú s novým – alebo sa s poškodeným drevom radšej rozlúčia: „Odpad treba dôkladne selektovať, pretože produkt vyrobený zo zlého dreva stráca svoju funkčnosť. Neoplatí sa tlačiť na pílu. Keď napríklad vyrábame komody, staré drevo nemusí byť vždy vhodné na výrobu zásuviek. Tie preto urobíme z nového plátu, zatiaľ čo korpus a čielka sa tvoria výlučne z recyklovaného dreva. Takisto treba zvážiť, či je efektívne osem hodín brúsiť starú stoličku a minúť na ňu množstvo elektriny či brúsneho papiera, alebo je lepšie kúpiť peknú novú drevenú, trebárs od slovenského výrobcu. Pri každom produkte sa treba zamyslieť nad rozsahom opravy aj možnosťami jeho ďalšieho využitia.“

Foto: Konštrukcia stola zo starého retro stolíka zo 70. rokov a vrchná časť z prehobľovaných paletových dosiek. Zdroj: Pure Junk

Keď ste rozhodnutí pustiť sa do renovácie

Pri renovovaní nábytku ide predovšetkým o ručnú prácu. Zvoľte radšej manuálne nástroje, nad ktorými máte lepšiu kontrolu. K základnej výbave patrí brúsny papier, kladivo, dláto, hoblík alebo pílka, špachtľa, kliešte, skrutkovač a štetec. Samozrejmosťou by mala byť aj malá metlička a handra na očistenie dreva pred nanášaním náterov. Práce vykonávajte v dobre vetraných priestoroch a používajte ochranné pomôcky.

Predchádzajúci článokKVÍZ: Viete sa správne starať o drevo?
Ďalší článokDrevené vstupné dvere sú stále v kurze
Budúca laureátka Nobelovej ceny za literatúru :-) Zatiaľ „markeťáčka“ a copywriterka, ktorú baví cestovanie, knihy, joga a najmä písanie. Fascinuje ju príroda, usiluje sa žiť ekologickejšie a k jej zvláštnym hobby patrí voľnočasové štúdium paleoantropológie.