Na svete existuje viac ako 60-tisíc druhov stromov a každý má jedinečnú bunkovú štruktúru aj vlastnosti. Drevo môžeme deliť podľa rôznych kritérií, jedným z nich je tvrdosť. Ktoré u nás rastúce stromy majú mäkké drevo a na čo sa najčastejšie používa?
Tvrdosť je závislá od hustoty (objemovej hmotnosti dreva). Vo všeobecnosti rozlišujeme mäkké a tvrdé drevo, pričom táto jeho vlastnosť je ovplyvnená rôznymi faktormi, ako napríklad druhom stromu, jeho vekom a podmienkami, v ktorých rastie. Aj preto sa môže tvrdosť dreviny meniť v rôznych klimatických podmienkach. Na meranie tvrdosti dreva sa používajú dve metódy – skúška tvrdosti podľa Brinella a Janka.
Mäkké a tvrdé drevo
Tvrdosť je schopnosť materiálu klásť odpor proti vnikaniu cudzieho telesa. Od tvrdosti závisí, aký odpor bude drevo klásť nástroju pri obrábaní. Toto je veľmi dôležité predovšetkým pri ručnom obrábaní. Tvrdosť závisí tiež významne od anatomického smeru dreva. To má tri základné anatomické smery a v každom má iné fyzikálne a mechanické vlastnosti. Pri mäkkých drevách ľahko urobíme vryp aj nechtom, pri tvrdých to nie je možné.
V minulosti sa dreviny zvykli deliť do šiestich skupín: veľmi mäkké, mäkké, stredne tvrdé, tvrdé, veľmi tvrdé a neobyčajne tvrdé. Do škály 0 – 350 kg/cm2 patrí veľmi mäkké drevo, majú ho borovica, jedľa, lipa, smrek, topoľ a vŕba. Mäkké drevo od 351 kg/cm2 do 500 kg/cm2 majú zase breza, jelša a smrekovec opadavý. Dnes sa však pri označovaní najčastejšie používajú len tri triedy tvrdosti, a to mäkké, stredne tvrdé a tvrdé drevo.
Kľúčový materiál pre stavebníctvo
Väčšina našich ihličnanov patrí medzi mäkké dreviny. Majú nižšiu hustotu a sú jednoduchšie na opracovanie, čo ich robí obľúbenými pre rôzne odvetvia od stavebníctva po nábytkárstvo. V stavebníctve sú kľúčovým materiálom, používajú sa ako konštrukčné prvky, teda nosníky, trámy a laty. V nábytkárstve sa z nich robia cenovo dostupné kusy nábytku, v papierenskom priemysle sa zase používajú na výrobu papiera a celulózy.
Mäkké drevo je vhodné aj na výrobu OSB dosiek, MDF panelov a podobne. Jeho výhodou je ľahšia dostupnosť a aj nižšia cena. Má však aj nevýhody, hlavnou je menšia odolnosť voči hnilobe a hmyzu (smrek a jedľa majú nízku odolnosť, smrekovec a borovica zase vyššiu), preto tieto dreviny potrebujú impregnáciu na predĺženie životnosti. Používa sa aj pri vykurovaní – mäkkým drevom, hlavne ihličnatým, sa dobre rozkuruje.
Tip
Drevený výrobok z mäkkého dreva, ktorý bude vystavený vplyvom počasia alebo umiestnený vo vlhkej miestnosti, môžete naimpregnovať napríklad týmito prípravkami:
Impregnácie obsahujú biocídy. Biocídy používajte bezpečným spôsobom. Pred použitím si vždy prečítajte etiketu a informácie o výrobku.
Ktoré stromy majú mäkké drevo?
Smrek obyčajný (Picea abies)
Smrek má u nás najväčšie plošné zastúpenie zo všetkých ihličnanov. V lesoch s vekom do 10 rokov je to až okolo 31 %, v priemere 22 %. V hospodárskych lesoch sa vysádza ako hlavný zdroj dreva. Patrí k mäkkým a ľahkým drevám. Jeho letokruhy majú pozvoľný prechod medzi jarným a letným drevom. Má mnohostranné využitie – ako stavebný a konštrukčný materiál, ale využíva sa aj v nábytkárstve. Často sa však uplatní i v rezbárstve a je základným materiálom v papierenskom priemysle.
Borovica lesná (Pinus sylvestris)
Označuje sa aj ako sosna. Ide o ďalší hospodársky významný ihličnan, ktorý sa vyznačuje výraznými letokruhmi a prirodzeným leskom. Ten spôsobuje vysoký obsah živice. Prírodné zlúčeniny v nej môžu za prenikavú aromatickú vôňu. Drevo tejto borovice je pružné a zo všetkých ihličnanov má najväčšie hrče. Používa sa v stavebníctve, nábytkárskom priemysle, pri výrobe stĺpov, preglejok a drevotrieskových dosiek.
Borovica limbová (Pinus cembra)
Hovorí sa jej aj limba. Má dostatok živice a jej mäkké a ľahké drevo sa vyznačuje častým výskytom červených a hnedých zarastených hŕč. Toto drevo je technicky aj hospodársky cenné, používa sa v rezbárstve, na obklady stien, výrobu nábytku a dýh. V minulosti sa používalo na výrobu drobných úžitkových predmetov, ale i podláh. Tento strom je známy aj vďaka éterickému oleju, ktorý sa získava destiláciou konárov, ako aj ihličia a šišiek.
Jedľa biela (Abies alba)
Svojimi vlastnosťami sa podobá smreku, ale nedosahuje jeho kvality. Má mäkké drevo svetlosivej farby. Dobre sa opracováva, suší a ľahko štiepe – neobsahuje živicu. Používa sa podobne ako smrek, teda v stavebníctve, na výrobu šindľov a debien. V minulosti sa z jedľového dreva robili mosty.
Duglaska tisolistá (Pseudotsuga douglasii)
Táto drevina pochádza zo Severnej Ameriky, v Európe sa jej semená objavili v 19. storočí. Dobre sa jej darí v lesných oblastiach mierneho pásma a v strednej a západnej Európe je najčastejšie pestovaným nepôvodným ihličnanom. Jej drevo je hustejšie ako v prípade smreka či jedle. Využíva sa podobne, a to v stavebníctve, nábytkárstve a aj na stavbu lodí či mostov. Pôvodne sa jej drevo používalo aj na telegrafné stĺpy či okenné rámy.
Lipa malolistá a veľkolistá (Tilia cordata, Tilia platyphyllos)
Tento strom sa považuje za symbol Slovanov. Lipové drevo má zaujímavú štruktúru bez farebne odlišného jadra a zreteľných letokruhov. Je mäkké a ľahké, preto sa ľahko štiepe a dobre spracováva. V umeleckom stolárstve a rezbárstve ide o najdôležitejšiu drevinu. Z lipového dreva sa vyrábajú drevené predmety, sochy a modely. Využíva sa aj v nábytkárskom priemysle – z lipy sa vyrábajú preglejky, ceruzky, zátky, kancelárske potreby a podobne.
Topoľ biely (Populus alba)
Topoľ biely, ale aj čierny a osikový majú podobný vzhľad aj vlastnosti ako lipové drevo. Sú mäkké, ľahké a neveľmi pevné. Používajú sa hlavne v nábytkárstve, pretože málo pracujú, neuvoľňujú živicu a dobre prijímajú lepidlo. Topoľové drevo má sivobiele sfarbenie bez výrazných letokruhov. Je ideálne na výrobu preglejok, debien, obkladov aj zápaliek a používa sa v suchých saunách.
Vŕba biela (Salix alba)
Rýchlorastúca drevina má svetlé mäkké drevo s jadrom hnedej farby. Má nízku pevnosť aj pružnosť. Svojimi vlastnosťami je podobná topoľu. Vŕbové drevo sa využíva hlavne priemyselne a je vhodné na výrobu celulózy či papiera. Používa sa aj ako palivo. Z elastických prútov vŕby sa zase pletú košíky. V Anglicku z tejto dreviny vyrábajú kriketové pálky – príslušný druh vŕby je známy pod názvom kriketová vŕba.
Jelša lepkavá (Alnus glutinosa)
Medzi jej prednosti patrí rýchly rast. Mäkké, málo pevné a pružné drevo jelše býva po zoťatí oranžovočervené, pri starnutí stmavne. Očarí jemnou kresbou a nepravidelnosťou umiestnenia jadra. Je však náročné na spracovanie. Vyhľadávané je najmä v stavebníctve a má vysokú odolnosť voči vode, preto je ideálne na nosné stĺpy v zamokrených oblastiach. Vyrábajú sa z neho aj terasové dosky či tatranský profil.
Breza previsnutá (Betula pendula)
Breza je nenáročná na obsah živín v pôde a často sa vysádza ako okrasný strom. Jej biele drevo s nádychom dočervena sa pomerne dobre opracováva, ale jeho priemyselné využitie je nižšie. Používa sa v nábytkárskom priemysle, na podlahy a parkety, na výrobu lyží či hračiek. Z protipožiarneho hľadiska je veľmi vhodné do otvorených krbov, pretože pri horení nepraská a nevyletujú z neho iskry a uhlíky. Z brezových prútikov sa dodnes vyrábajú masážne metličky do sauny.
Smrekovec opadavý (Larix decidua)
Smrekovec, označovaný aj ako červený smrek, je drevina cenená pre svoju pevnosť, pružnosť a trvanlivosť. Radí sa medzi stredne ťažké drevá a ide o najtvrdší ihličnan. V Česku dostal názov modřín, pretože rýchlo zmodrie a chytí sivú patinu. Pre niektorých je to výhoda, pre iných nie. Jeho letokruhy sú zreteľne ohraničené a má vysoký obsah živice. Vďaka svojej všestrannosti je cenený a používa sa pri výrobe nábytku, obložení stien, na terasy a exteriérové obklady, v chemickom priemysle či ako stavebné drevo. Životnosť impregnovaného dreva je neporovnateľne vyššia než bez impregnácie. Pod strechou a s impregnáciou sa odhaduje až na 75 rokov.
Rozumná voľba na mnohé projekty
Mäkké drevo je všestranný materiál, ktorý hrá vďaka svojim jedinečným vlastnostiam dôležitú úlohu v rôznych odvetviach a ľahká opracovateľnosť z neho robí vynikajúce drevo aj pre domácich majstrov. Zaujímavosťou je, že aj keď je mäkké drevo menej husté než tvrdé drevo, v niektorých prípadoch, ako napríklad pri smreku či borovici, môže vykazovať prekvapivú pevnosť. Hlavne mäkké drevo ihličnanov je často používané ako stavebné rezivo. Okrem toho k výhodám ihličnanov patrí to, že rýchlo rastú, a tak sú ľahko dostupným a udržateľným materiálom aj pre budúce generácie.