
O tom, že drevo patrí medzi najpríjemnejšie a najobľúbenejšie stavebné a dizajnové materiály, niet žiadnych pochýb. Bohužiaľ, pozitívne ho vnímajú aj červotoče, zásluhou ktorých sa môže rapídne skracovať životnosť dreva. Viete, ako si poradiť s takýmto neželaným hosťom?
Čo je to vlastne červotoč?
Červotoč patrí medzi drevokazný hmyz, ktorý s obľubou požiera drevo. Presnejšie povedané, pochutnávajú si na ňom jeho larvy. Či už ide o exteriérové alebo interiérové kúsky, červotoč takúto pochúťku neodmietne. Poznáme dokonca viacero druhov červotočov, ktoré sa od seba líšia aj tým, v akom dreve sa najradšej usídlia. Najrozšírenejšími druhmi v našej krajine sú predovšetkým červotoč pruhovaný a červotoč umrlčí. Zatiaľ, čo prvý obľubuje nábytok z ihličnatého dreva a napáda ho z vonkajšej strany, červotoč umrlčí uprednostňuje strešné krovy či stropné trámy.
Ako rozpoznať červotoča v nábytku?
Pokiaľ máte v interiéri drevený nábytok, priznané drevené trámy či iné drevené prvky, alebo váš dvor zdobí drevená terasa či pergola, môžu vás prekvapiť podivné zvuky, ktoré akoby vychádzali priamo z dreva. Máme na mysli niečo ako tikanie. Presne to predstavuje jeden z hlavných znakov, ktorý vám prezradí, že drevo je napadnuté červotočom umrlčím.
Tento nechcený drevokazný hmyz však môžete odhaliť aj na základe vizuálnej obhliadky dreva. Prítomnosť červotoča (minulú alebo aktuálnu) vám dozaista vyzradia aj drobné dierky na povrchu dreva. V skutočnosti ide o malé chodbičky, ktoré si červotoč tvorí práve požieraním dreva. Do týchto chodbičiek či do iných prasklín dreva neskôr kladie svoje vajíčka.
Náš tip
Účinným spôsobom, ako rozpoznať prítomnosť červotoča v napadnutom dreve, je aj jednoduché fúknutie do dreva. Pokiaľ sa z neho jemne zapráši (nemyslíme usadený prach), znamená to, že červotoč je stále aktívny.
Ako ošetriť drevo napadnuté červotočom?
Pri pohľade na drevo napadnuté červotočom síce vidíte „len“ drobné dierky na jeho povrchu, no v skutočnosti môže byť toto drevo zvnútra oslabené celou sieťou malých chodbičiek. V dôsledku toho je drevo náchylnejšie na neželaný vplyv vody či drevokazných húb. Ako ošetriť takéto drevo?
Odporúčanie
Pozor, pokiaľ je drevo zvnútra doslova a do písmena prehryzené a poznačené chodbičkami, nikdy ho nevyhadzujte do blízkosti dreva ošetreného impregnáciou alebo náterom. Hmyz sa totiž môže preniesť aj na zdravé drevo. Čisté a chemicky neošetrené drevo môžete spáliť.
Účinný domáci spôsob, ako sa zbaviť červotoča v dreve, ponúka roztok octu s prípravkom na umývanie riadu a s čiernym korením. Keď všetky prísady poriadne rozmiešate, potrite roztokom napadnuté drevo. Samozrejme, hoci sa vám aj podarí červotoča vyhubiť, majte na pamäti, že drevo môže byť v dôsledku jeho predošlej aktivity oslabené. Preto vám odporúčame, aby ste ho následne ošetrili špeciálnym spevňujúcim roztokom.
Impregnačný prípravok
Pokiaľ domácim prípravkom až tak nedôverujete a nechcete urobiť krok vedľa, použite originálny impregnačný prípravok proti škodcom, ktorý je určený práve na ošetrovanie dreva napadnutého červotočom. Kvalitné prípravky môžu automaticky pôsobiť aj ako ochrana proti hubám, plesniam a inému hmyzu. Na prípravky obsahujúce biocídy je však potrebné natrieť vrstvu náteru, ktorý biocídy neobsahuje, aby ich takpovediac uzatvoril vo vnútri dreva. a aby tak neprišli do priameho kontaktu s okolím. Vrchné nátery je možné natierať až vtedy, keď je povrch dreva po aplikácii impregnačného náteru úplne suchý.
Náš tip
Pred použitím impregnačného prípravku sa najprv informujte o konkrétnom postupe u predajcu alebo si pozorne prečítajte návod na použitie. V prípade, že by ste chceli siahnuť po prípravku značky HELIOS, vieme vám poradiť impregnačný prostriedok Belinka Base, ktorý chráni drevo pred biologickými škodcami, plesňou, hmyzom a zmodraním.
Používajte biocídy bezpečným spôsobom. Pred použitím si vždy prečítajte etiketu a informácie o výrobku.
Dobrá rada na záver
Najlepšou stávkou na istotu v boji proti červotočom je však prevencia. Aby ste efektívne znížili riziko napadnutia dreva červotočom alebo iným drevokazným hmyzom, minimalizujte vlhkosť, ktorá podporuje hnilobu dreva, resp. rast húb a plesní. Taktiež chráňte drevo pred priamym kontaktom so zeminou v exteriéri. Výborným príkladom sú kovové plášte a pätky alebo betón. Koniec koncov, najúčinnejším spôsobom, ako sa vopred chrániť pred červotočom, je aj tak včasné ošetrenie dreva ochranným náterom.