červotoč

O tom, že drevo patrí medzi najpríjemnejšie a najobľúbenejšie stavebné a dizajnové materiály, niet žiadnych pochýb. Bohužiaľ, pozitívne ho vnímajú aj červotoče, zásluhou ktorých sa môže rapídne skracovať životnosť dreva. Viete, ako si poradiť s takýmto neželaným hosťom?

Čo je to vlastne červotoč?

Červotoč patrí medzi drevokazný hmyz, ktorý s obľubou požiera drevo. Presnejšie povedané, pochutnávajú si na ňom jeho larvy. Či už ide o exteriérové alebo interiérové kúsky, červotoč takúto pochúťku neodmietne. Poznáme dokonca viacero druhov červotočov, ktoré sa od seba líšia aj tým, v akom dreve sa najradšej usídlia. Najrozšírenejšími druhmi v našej krajine sú predovšetkým červotoč pruhovaný a červotoč umrlčí. Zatiaľ, čo prvý obľubuje nábytok z ihličnatého dreva a napáda ho z vonkajšej strany, červotoč umrlčí uprednostňuje strešné krovy či stropné trámy.

Ako rozpoznať červotoča v nábytku?

Pokiaľ máte v interiéri drevený nábytok, priznané drevené trámy či iné drevené prvky, alebo váš dvor zdobí drevená terasa či pergola, môžu vás prekvapiť podivné zvuky, ktoré akoby vychádzali priamo z dreva. Máme na mysli niečo ako tikanie. Presne to predstavuje jeden z hlavných znakov, ktorý vám prezradí, že drevo je napadnuté červotočom umrlčím.

Tento nechcený drevokazný hmyz však môžete odhaliť aj na základe vizuálnej obhliadky dreva. Prítomnosť červotoča (minulú alebo aktuálnu) vám dozaista vyzradia aj drobné dierky na povrchu dreva. V skutočnosti ide o malé chodbičky, ktoré si červotoč tvorí práve požieraním dreva. Do týchto chodbičiek či do iných prasklín dreva neskôr kladie svoje vajíčka.

Náš tip

Účinným spôsobom, ako rozpoznať prítomnosť červotoča v napadnutom dreve, je aj jednoduché fúknutie do dreva. Pokiaľ sa z neho jemne zapráši (nemyslíme usadený prach), znamená to, že červotoč je stále aktívny.

Ako ošetriť drevo napadnuté červotočom?

Pri pohľade na drevo napadnuté červotočom síce vidíte „len“ drobné dierky na jeho povrchu, no v skutočnosti môže byť toto drevo zvnútra oslabené celou sieťou malých chodbičiek. V dôsledku toho je drevo náchylnejšie na neželaný vplyv vody či drevokazných húb. Ako ošetriť takéto drevo?

Odporúčanie

Pozor, pokiaľ je drevo zvnútra doslova a do písmena prehryzené a poznačené chodbičkami, nikdy ho nevyhadzujte do blízkosti dreva ošetreného impregnáciou alebo náterom. Hmyz sa totiž môže preniesť aj na zdravé drevo. Čisté a chemicky neošetrené drevo môžete spáliť.

Účinný domáci spôsob, ako sa zbaviť červotoča v dreve, ponúka roztok octu s prípravkom na umývanie riadu a s čiernym korením. Keď všetky prísady poriadne rozmiešate, potrite roztokom napadnuté drevo. Samozrejme, hoci sa vám aj podarí červotoča vyhubiť, majte na pamäti, že drevo môže byť v dôsledku jeho predošlej aktivity oslabené. Preto vám odporúčame, aby ste ho následne ošetrili špeciálnym spevňujúcim roztokom.

červotoč

Impregnačný prípravok

Pokiaľ domácim prípravkom až tak nedôverujete a nechcete urobiť krok vedľa, použite originálny impregnačný prípravok proti škodcom, ktorý je určený práve na ošetrovanie dreva napadnutého červotočom. Kvalitné prípravky môžu automaticky pôsobiť aj ako ochrana proti hubám, plesniam a inému hmyzu. Na prípravky obsahujúce biocídy je však potrebné natrieť vrstvu náteru, ktorý biocídy neobsahuje, aby ich takpovediac uzatvoril vo vnútri dreva. a aby tak neprišli do priameho kontaktu s okolím. Vrchné nátery je možné natierať až vtedy, keď je povrch dreva po aplikácii impregnačného náteru úplne suchý.

Náš tip

Pred použitím impregnačného prípravku sa najprv informujte o konkrétnom postupe u predajcu alebo si pozorne prečítajte návod na použitie. V prípade, že by ste chceli siahnuť po prípravku značky HELIOS, vieme vám poradiť impregnačný prostriedok Belinka Base, ktorý chráni drevo pred biologickými škodcami, plesňou, hmyzom a zmodraním.

Používajte biocídy bezpečným spôsobom. Pred použitím si vždy prečítajte etiketu a informácie o výrobku.

Dobrá rada na záver

Najlepšou stávkou na istotu v boji proti červotočom je však prevencia. Aby ste efektívne znížili riziko napadnutia dreva červotočom alebo iným drevokazným hmyzom, minimalizujte vlhkosť, ktorá podporuje hnilobu dreva, resp. rast húb a plesní. Taktiež chráňte drevo pred priamym kontaktom so zeminou v exteriéri. Výborným príkladom sú kovové plášte a pätky alebo betón. Koniec koncov, najúčinnejším spôsobom, ako sa vopred chrániť pred červotočom, je aj tak včasné ošetrenie dreva ochranným náterom.

Predchádzajúci článok5 zásad, ako pracovať s riedidlami
Ďalší článokObľúbené smrekové drevo: čo je preň charakteristické?
Tím Čarodreva tvoríme my: milovníci prírody, ekológie, turistiky, dizajnu, architektúry, ale aj zruční majstri, ktorí našli vášeň v renováciách. Ochrannú ruku nad nami drží Ing. Stanislav Košúth, PhD., ktorý sa venuje práci s drevom asi od svojich 15 rokov. Maturoval na Strednej priemyselnej škole drevárskej vo Zvolene v odbore Výroba nábytku. Na Technickej univerzite vo Zvolene pokračoval štúdiom v odbore Drevárske inžinierstvo. Na pôde svojej alma mater niekoľko rokov pracoval ako technik a vedeckovýskumný pracovník. Neskôr sa venoval výrobe nábytku a jeho montáži, od postelí a komôd, až po kuchynské linky. V súčasnosti síce pracuje v inom odvetví, ale výroba nábytku zostala jeho veľkým hobby. Okrem toho rád chodieva na turistiku a venuje sa hubárstvu.

6 KOMENTÁRE

    • Pekný deň,

      vaša otázka je položená príliš všeobecne. Nevieme, či je napadnuté drevo zabudované (napr. v konštrukcii krovu), alebo je súčasťou nábytku, alebo je to rezivo niekde na sklade.
      Hmyz môže byť v dreve v pomerne veľkej hĺbke (niekoľko centimetrov). Tak hlboko sa žiadna impregnácia realizovaná natieraním či nástrekom nedostane.
      Vyhryzené otvory sú zapchaté požerkami, takže impregnácia nepretečie k hmyzu ani v ideálnom prípade, kedy by sa otvor nachádzal niekde hore a chrobák by bol v chodbičke pod ním.

      Máme teda 3 možnosti:
      1. Vydlabať dlátom drevo a dostať sa až ku chrobákovi – tak, ako ďateľ. Tu však treba rátať s tým, že poškodíte materiál.
      2. Zvýšiť teplotu na hranicu, po ktorú hmyz neprežije (býva to okolo 50 stupňov Celzia). Tu nastáva otázka, či je to vôbec realizovateľné.
      3. No a tretia možnosť súvisí s magnetrónom – toto vám však nebudeme popisovať, aby ste to náhodou doma neskúšali. Určite si na to zavolajte profesionálnu firmu.

      Veríme, že aspoň jedna z troch možností bude pre vás zrealizovateľná.

      Držíme vám prsty.

      Adriána z tímu Čaro dreva

  1. Dobry den, chcela by som Vas poprosit o radu. Zdedili sme chalupu a s nou kopy stareho dreva od gulatiny, cez hranoly a fosne, az po dosky. S manzelom drevo milujeme, takze sme sa tymto najdenym pokladom velmi potesili. Na kazdy kusok uz mame vymysleny zahradny projekt. Nasa radost trvala do chvile, kym sme nezistili, ze vsetko je napadnute cervotocom. Nieco viac a nieco menej.
    Skusime to natriet roztokom podla Vasej rady a uvidime.
    Chcela by som sa vsak opytat na dosky. Su stare az ciernej farby, obcas sa na nich vyskutuje mach a podobne. Velmi sme tuzili po plote z opalenych a okartacovanych dosiek, velmi sa nam paci 3d efekta struktura, ktora tym vznika. Netusim ci vsak tieto stare dosky, ktore samotny 3d efekt maju treba nejako opalovat alebo ich bude stacit vykartacovat a osetrit. Chceme z nich dat dole nanosy machu a trochu ich presvetlit. A samozrejme osetrit, kdeze su „dierkovane“ od cervotoca. Velmi by nas potesilo, keby ste nam upresnili postup prace 🙂
    Dakujem za odpoved
    Erika

    • Dobrý deň, pani Erika,

      v otázke červotočov len pre istotu pripomíname, že je potrebné použiť impregnáciu určenú na napadnuté drevo, t. j. sanačnú, nie preventívnu. Rovnako dôležité je postarať sa o to, aby impregnácia vsiakla hlboko do dreva. Je nutné byť veľmi dôsledný, pretože pokiaľ sa prostriedok nedostane až priamo k hmyzu, tak môže prežiť a ďalej poškodzovať drevo do hĺbky. Očistené suché drevo je ideálne doslova „vykúpať“ v impregnácii. 🙂

      Čo sa týka dosiek, pokiaľ je drevo poveternosťou zvetrané tak, že už na ňom je žiadaný efekt, tak ho stačí očistiť od nánosov prachu, machu… Potom prípadne vykartáčovať, čím sa mierne zosvetlí povrch a odstránia nesúdržné čiastočky. Samozrejme, drevo na záver treba ošetriť impregnáciou a povrchovým náterom vhodným do exteriéru.

      A ešte k samotnému opaľovaniu. Opaľovanie „nového“ dreva má nielen estetický, ale aj ochranný účel. V novom dreve sa nachádza mnoho látok lákavých pre huby, plesne a hmyz. Keď sa drevo opáli, tieto látky sa vplyvom tepla (plameňa) chemicky zmenia a spolu so zuhoľnateným povrchom prestanú škodcov lákať. Drevo sa teda stáva odolnejším. Pri starom dreve, o ktorom píšete, kde je povrch vplyvom poveternosti zmenený nielen vizuálne, ale aj chemicky, opálenie stráca svoj význam. Látky lákavé pre škodcov sú z povrchu dreva vyplavené dažďom a vizuálny efekt je podobný opáleniu plameňom. Drevo však ostáva chutné pre škodcov vo vnútri, preto ho treba impregnovať.

      Želáme Vám veľa radosti pri práci s drevom. Nech sa Vám projekty vydaria podľa predstáv.

      Natália z tímu Čaro dreva

  2. Dobry den,

    Mame v kuchyni stary dreveny stol kde su stopy po cervoch resp sme 2 vytiahli. Je este v dobrom stave, a velmi radi by sme si ho nechali, budeme sa stahovat do noveho bytu.
    ako s tym idealne financne nenarocne nalozit aby sme ich odstranili a ochranili stol do buducna? Myslim ze sme celkom zrucny spravit co treba ak vieme ako resp co.

    Dakujem!

    • Dobrý deň,

      ak sú škodce v dreve ešte živé, treba ho ošetriť nejakým sanačným prostriedkom, ktorý hubí škodcov vo všetkých vývojových štádiách. Mimoriadne dôležitá je dobrá aplikácia prostriedku. Vhodné je v mieste výskytu škodca napríklad injekčne vstreknúť čo možno najväčšie množstvo prípravku do čo najväčšej hĺbky dreva. Treba byť dôkladný a nič neuponáhľať.

      Upozorňujeme, že prostriedky na ničenie hmyzu sú toxické. Po dôkladnej impregnácii treba nechať drevo vysušiť, otvory po červotočoch vytmeliť a povrch stola natrieť povrchovým náterom vhodným na použitie v interiéri. Zároveň treba počítať s tým, že sanačný prostriedok (aj povrchový náter) „páchnu“ (aj nejaký čas po uschnutí), takže vykonávať takúto činnosť v byte môže byť problematické.

      Držíme palce, nech sa Vám podarí zápas s červotočmi vyhrať.

      Natália z tímu Čaro dreva

DISKUSIA

Prosím vložte váš komentár
Prosím zadajte vaše meno