riedidlá

Zjednodušene povedané, riedidlá slúžia na riedenie náterov a farieb. Táto základná definícia však v sebe ukrýva zaujímavé a konkrétne detaily. Viete, ako s riedidlami správne narábať?

Vo všeobecnosti ide o kvapalnú látku, ktorá má špecifické zloženie. Obsahuje organické rozpúšťadlá, uhľovodíky či alkoholy a acetáty. Farba alebo náter, ktoré sú určené na použitie po zriedení, sa po zmiešaní s týmto prípravkom lepšie nanášajú a majú tiež lepšiu výdatnosť. Každý druh riedidla je však niečím špecifický a jeho nesprávna aplikácia môže spôsobiť dokonca nepríjemnosti. V nasledujúcich riadkoch vám preto vysvetlíme, ako pracovať s riedidlom a na čo si dávať pozor pri jeho aplikácii.

Nepomýľte si typ riedidla

Komplikácie nastávajú často už pri výbere samotného druhu riedidla. Tie sú totiž označené len kódmi, ktoré spotrebiteľa môžu zmiasť. Na obale farby či inej látky, ktorú sa chystáte použiť, je vždy napísané, či je pri aplikácii nutné použiť riedilo. Rovnako výrobca určuje presný typ riedidla. Ak sa použije riedidlo s nesprávnym označením, môže dôjsť k znehodnoteniu náteru. Je preto nevyhnutné dôsledne si prečítať pokyny od výrobcu.

Riedidlá bežne dostupné na trhu a ich využitie

K najznámejším riedidlám patria toluén, technický benzín či acetón. Toluén slúži ako organické rozpúšťadlo na riedenie náterových hmôt, špeciálnych lakov a lepidiel, ale aj dechtov, asfaltov, tukov a živíc. Technický benzín okrem iného riedi farby a laky, technický acetón si poradí s rôznymi náterovými hmotami. Môžete sa ale stretnúť aj s riedidlami, ktoré sú označené písmenami. Riedidlá typu „S“ sú všeobecne určené na riedenie syntetických náterových látok. Ak narazíte na riedidlo označené písmenom „C“, môžete ho použiť na riedenie nitrocelulózových náterových látok.

Vždy dodržte predpísané množstvo

Nie všetky farby a nátery sú vhodné na riedenie. Každá látka má predpísané množstvo konkrétneho typu riedidla, ktoré je potrebné pred aplikovaním zamiešať. Táto hodnota je uvedená aj na obale danej náterovej látky. Aby sme mali istotu, že to s riedidlom nepreháňame alebo, naopak, ho nepoužívame pri miešaní príliš málo, je dobré použiť odmerku. Ak nesprávne odhadneme množstvo riedidla, zmiešaný náter nebude mať správnu konzistenciu.

Tip odborníka

Pri práci v chladnejšom počasí, keď náter zasychá pomalšie, je možné použiť o niečo menej riedidla. Naopak, keď je horúco a slnečno, používajte náterovú látku, ktorá je zriedená viac, pretože počas práce sa riedidlo neustále vyparuje a pri natieraní štetcom náter rýchlo hustne. Je dôležité, aby sa náter stihol pred zaschnutím pekne zliať a vytvoriť hladký film. Rovnako občas nezabudnite náterovú látku v nádobe premiešať, aby sa v celom objeme zachovala rovnaká viskozita. Treba si to, samozrejme, vyskúšať a v žiadnom smere to neprehnať.

Pozor na výpary

Riedidlá obsahujú silné prchavé látky, ktoré sú nebezpečné pre naše zdravie. Pri dlhodobom inhalovaní spôsobujú výrazné poškodenia pľúc, srdca aj mozgu. Pri práci s riedidlom je preto nevyhnutné zakryť si dýchacie cesty (ideálne ochrannou maskou na celú tvár s filtrom), používať gumené rukavice a podľa možností pracovať s náterom na čerstvom vzduchu.

riedidlo, riedidlá

Nezabudnite na správne skladovanie

Riedidlá vďaka svojim vlastnostiam podliehajú znehodnoteniu. Ak sme teda otvorili novú nádobu riedidla a neminuli ju celú, je vhodné ju následne správne uskladniť. Odporúča sa čo najtesnejšie uzavrieť veko na nádobe a následne riedidlo uskladniť na tmavom a chladnom mieste. Látky potom tak skoro nevyprchajú a výrobok je možné opätovne použiť.

Obal nepatrí do triedeného odpadu

Napriek tomu, že riedidlá sa v drvivej väčšine prípadov predávajú v typických plastových fľašiach, po spotrebovaní sa nesmú vyhadzovať do triedeného odpadu, ktorý je pre plasty určený. Môže za to jeho chemické zloženie a škodlivosť pre životné prostredie. Takmer všetok odpad, ktorý vznikne pri práci s náterovými látkami, treba odovzdať na zbernom dvore. Po náterovej látke vám totiž zostane znečistená nádoba, zvyšok nespotrebovanej farby a riedidla, prípadne špinavá handra. S odpadom preto treba zakaždým narábať zodpovedne a ekologicky.

Predchádzajúci článokAko by mala vyzerať údržba dreveného zábradlia?
Ďalší článokAko si poradiť s červotočom?
Tím Čarodreva tvoríme my: milovníci prírody, ekológie, turistiky, dizajnu, architektúry, ale aj zruční majstri, ktorí našli vášeň v renováciách. Ochrannú ruku nad nami drží Ing. Stanislav Košúth, PhD., ktorý sa venuje práci s drevom asi od svojich 15 rokov. Maturoval na Strednej priemyselnej škole drevárskej vo Zvolene v odbore Výroba nábytku. Na Technickej univerzite vo Zvolene pokračoval štúdiom v odbore Drevárske inžinierstvo. Na pôde svojej alma mater niekoľko rokov pracoval ako technik a vedeckovýskumný pracovník. Neskôr sa venoval výrobe nábytku a jeho montáži, od postelí a komôd, až po kuchynské linky. V súčasnosti síce pracuje v inom odvetví, ale výroba nábytku zostala jeho veľkým hobby. Okrem toho rád chodieva na turistiku a venuje sa hubárstvu.

DISKUSIA

Prosím vložte váš komentár
Prosím zadajte vaše meno