terasa-stol-stolicky-nabytok-dizajn-zahradna-architektura-dekoracie-dom-kvety-drevo-pergola
Zdroj: thextrema.com

Terasa je spojovacím článkom medzi interiérom a exteriérom, preto by mala štýlovo aj materiálovo harmonizovať s architektúrou domu i záhrady. Pri jej zariaďovaní sa tiež môžete inšpirovať aktuálnymi trendmi. Ktoré to sú? 

In/Out

Preneste si prvky interiéru do záhrady. Cieľom dizajnérov je spríjemniť vonkajší priestor, v ktorom ľudia trávia večery počas teplých letných dní. Záhradný nábytok na pohľad nerozoznáte od toho interiérového (najmä krásne moderné exteriérové pohovky) a môžete ho tak zladiť so zvyškom zariadenia. Mimo sezóny ho jednoducho využijete v zimnej záhrade alebo v ktorejkoľvek časti domu. Efekt In/Out dotiahnu k dokonalosti outdoorové koberce na terase a vhodné osvetlenie.  

Ekologickosť

Značky investujú peniaze do výskumu a špičkových technológií, aby vytvorili krásne produkty a zároveň minimalizovali ich vplyv na životné prostredie. Niekedy však netreba po veľké myšlienky chodiť do laboratórií a vývojových centier. Vedia to všetci, ktorí majú vo svojich záhradách výrobky z dreva. Drevo je trvalo obnoviteľný zdroj a jeho udržateľný charakter spočíva aj v jeho recyklácii a opätovnom použití. Uprednostnite preto na terasu záhradný nábytok z tíkového dreva, jaseňa, jelše alebo bambusu pred umelým ratanom. 

TIP

O výrobky z dreva sa treba pravidelne starať, či už ide o nový záhradný nábytok, ktorý ste nedávno kúpili, alebo o záhradný domček, ktorý vám záhradu skrášľuje už niekoľko rokov. Drevený záhradný nábytok býva ošetrený olejom už priamo od výrobcu, kým sa však dostane až k vám domov, môže prejsť veľa času. Natrite ho preto pred prvým používaním olejom na záhradný nábytok. Terasový olej Belinka Oil Decking spoľahlivo ochráni aj vašu terasu, aj záhradný nábytok.

Striedmosť

Menej je viac – táto zaužívaná fráza je aktuálna ako nikdy predtým. Minimalistický dizajn hlási svoj comeback. Pre vaše terasy to znamená jednoduché siluety nábytku, funkčné materiály a tlmenú paletu farieb. Po inšpiráciu môžete zájsť aj do vzdialených zákutí, napríklad do Japonska. Ak chcete terasu oživiť farbami, nezabudnite na nadýchané vankúše v sivej či zelenej. Alebo stavte na farby roka – žiarivú korálovú Living Coral podľa inštitútu Pantone – či odtieň Cavern Clay pripomínajúci terakotu, ktorý zvolili v spoločnosti SherwinWilliams. Napriek tomu, že tieto farby sú určené primárne pre interiér, rozširovanie obytného priestoru smerom do exteriéru naznačuje, že by nemali chýbať ani na terase. 

drevena-terasa-dom-dizajn-nater-lak-krb-okno-osetrenie-drevenej-podlahy
Zdroj: firma.drevosklady.cz

Outdoorové kuchyne a bary

Na rozdiel od bežného ohniska alebo grilu, v outdoorovej kuchyni sa dá nielen grilovať a opekať, ale aj variť a piecť. Takáto kuchyňa ušetrí pobiehanie medzi terasou a kuchyňou v dome, pretože všetky kuchynské práce môžete spraviť v záhrade. Od spracovania potravín, až po umývanie riadu. Navyše, vďaka nej budete vyčnievať z davu a zapôsobíte na návštevu, ktorú budete hostiť na terase. Šikovní majstri si ju zhotovia vlastnoručne – zmateriálov ako kameň, tehla či drevo a doplnia ju outdoorovými spotrebičmi. Luxusnými vylepšeniami takejto kuchyne je malý koktail bar či kávový kútik.  

Ako pripraviť záhradný nábytok na novú sezónu?

  • Po rozbalení a zložení nábytku ho hneď ošetrite olejom. Aj keď túto procedúru už spravil výrobca, kým sa drevený nábytok dostane k vám, môže prejsť dlhá doba. 
  • Pred aplikovaním oleja nábytok dôkladne očistite, napríklad vysokotlakovým čističom. 
  • Nábytok z tvrdého dreva musí byť pred olejovaním čistý a úplne suchý.  
  • Venujte dostatočnú pozornosť záhradnému nábytku po celý rok. Počas sezóny drevo natrite dva až tri razy olejom na to určeným. Tíkové drevo ošetrovať olejom nemusíte, samotné ho obsahuje dosť. 

Predchádzajúci článokInfografika: Porovnávame drevo s inými materiálmi
Ďalší článok3 nápadité drevené ihriská, ktoré zaujmú deti aj dospelých
Copywriterka a príležitostná bojovníčka za práva všetkých, ktorí to potrebujú. Obdobia hyperaktivity a workoholizmu strieda s fázami leňošenia, počas ktorých niečo varí, pečie, brúsi, zariaďuje, číta alebo si všetko z toho len predstavuje. Ako najstaršia z kopy detí má mierne sklony k diktátorstvu :-)

DISKUSIA

Prosím vložte váš komentár
Prosím zadajte vaše meno