Dnes si môžeme vyberať zo širokej škály materiálov a vyhotovení podláh. Drevo je však stále najobľúbenejšou voľbou. Je estetické, nadčasové, primerane mäkké i tvrdé. Niet divu, že sa ho výrobcovia snažia imitovať aj na iných materiáloch, napríklad na kamennej dlažbe. Ako si však zvoliť pravú drevenú podlahu do vášho interiéru?
Mäkké či radšej tvrdé drevo?
Na kvalitu a odolnosť podlahy vplýva druh dreva, technické zhotovenie a povrchová ochrana. Podlaha z mäkkého dreva alebo z korku (respektíve z kôry duba korkového) je veľmi príjemná na chodenie a spája sa s ňou tiež menšie riziko, že sa deti pri páde porania alebo sa rozbije šálka. Na druhej strane je však menej odolná, môžu na nej ľahšie vzniknúť ryhy pod nábytkom alebo zo spadnutých predmetov. Tvrdé drevo toho vydrží viac, zvládne aj ťažký nábytok, veľké návštevy či občasné chodenie v topánkach.
Kedy teda zvoliť mäkké a kedy tvrdé drevo? Mäkké drevo (ako smrek či borovica) môžete použiť do miestností, ktoré nie sú príliš namáhané. Naopak, tvrdé drevo (ako buk, dub či exotické tvrdé druhy dreva) zvoľte do miestností s ťažkým nábytkom alebo do izieb, v ktorých veľa chodíte či prijímate návštevy.
Náš tip
Podlahy z tvrdých exotických drevín (ako merbau, bambus či jatoba) sú čoraz obľúbenejšie vďaka vysokej odolnosti. Pri výbere dreva sa zamerajte aj na odolnosť a zvoľte dreviny s vysokou hustotou.
Mäkké drevo:
- borovica
- jelša
- breza
- jedľa
- topoľ
- vŕba
Tvrdé drevo:
- americký orech
- dub
- buk
- agát
- hrab
- jaseň
- palisander
- kanadský javor
- merbau
- bambus
- jatoba
Z akých typov drevených podláh si môžete vybrať?
Životnosť, údržba a náročnosť renovácie vo veľkej miere závisia od typu drevenej podlahy. V súčasnosti sa najčastejšie stretávame s dvojvrstvovými, trojvrstvovými drevenými parketami a masívnymi parketami s perodrážkami a dyhovými podlahami. Pozrime sa bližšie na ich vlastnosti:
Dvojvrstvové drevené parkety
- Menšia hrúbka.
- Hrúbka nášľapnej úžitkovej vrstvy: 3 – 6 mm.
- Výborné pri podlahovom kúrení.
- Montáž: celoplošné lepenie k podkladu.
Trojvrstvové drevené parkety
- Hrubšie a odolnejšie než dvojvrstvové drevené parkety.
- Hrúbka nášľapnej úžitkovej vrstvy: 3 – 6 mm.
- Menej vhodné pri podlahovom kúrení.
- Montáž: hlavne plávajúcim spôsobom.
Masívne parkety s perodrážkou alebo bez nej (napríklad mozaikové parkety)
- Väčšia hrúbka: 14 – 22 mm.
- Hrúbka nášľapnej úžitkovej vrstvy: 6 – 10 mm.
- Pre veľkú hrúbku nie sú najvhodnejšie pri podlahovom kúrení.
- Montáž: celoplošné lepenie k podkladu, prípadne klincovanie cez pero.
- Neodporúčajú sa pri podlahovom kúrení.
Dyhové podlahy
- Menšia hrúbka, približne 10 mm.
- Úžitková vrstva je tenká, čo predstavuje problém pri renovácii (nedajú sa zbrúsiť).
- Montáž: celoplošné lepenie k podkladu alebo montáž plávajúcim spôsobom.
- Vhodné pri podlahovom kúrení.
Náš tip
Renovácia podláh s hrubou úžitkovou vrstvou je jednoduchšia. Naopak, podlahu s tenkou úžitkovou vrstvou nemusíte vedieť zrenovovať vôbec. Pri výbere podlahy teda zhodnoťte investíciu z dlhodobej perspektívy.
Povrchová ochrana a starostlivosť
Podlahy ošetrujeme olejmi, voskami alebo lakom. Tieto nátery krásne zvýraznia prirodzenú kresbu dreva, zväčša sú priehľadné alebo povrchu dodajú určitý odtieň. Pod olejmi a voskami drevo dokáže dýchať, ľahko sa renovuje a nehrozí odlupovanie povrchovej vrstvy. Lak dodá podlahe lesklý vzhľad a príjemne sa po ňom chodí. Časom sa však môže začať olupovať.
Radíme
Drevenú podlahu v interiéri ošetrite buď olejom Belinka Oil Interier, alebo tenkovrstvovou lazúrou Belinka Lasur. Na podlahu v exteriéri použite olej na podlahy Belinka Decking Oil.
Či už zvolíte lak alebo olej, o podlahu sa musíte pravidelne starať. Je to, napokon, prírodný materiál, ktorý sa môže meniť a opotrebovať. Čistite ho vlhkou handrou, nie však veľmi mokrou, a používajte šetrné čistiace prostriedky. V prípade, že dôjde k porušeniu povrchovej vrstvy, obnovte náter.
Nie je vosk ako vosk
Pozor na používanie voskov, ktoré sú určené na nábytok. Po ich aplikácii sa totiž podlaha môže stať extrémne šmykľavou.
Čo si všímať pri výbere drevenej podlahy?
Pri výbere tej správnej podlahy pre váš príbytok zohľadnite niekoľko faktorov. Pamätajte však aj na to, že najdrahšia možnosť nezaručuje dlhú životnosť. Na druhej strane je podlaha dlhodobou investíciou. Pozerajte sa hlavne na nasledujúce body:
- Tvrdosť a odolnosť dreva vzhľadom na ich umiestnenie v interiéri.
- Technické podmienky pokládky.
- Hrúbka podlahy.
- Podkladové vrstvy materiálov.
- Obytné poschodia pod podlahou – prípadné zhoršenie kročajovej nepriezvučnosti.
- Zavedenie podlahového kúrenia.
- Farebnosť a kresba dreva.
- Vyťaženosť podlahy.
- Spôsob povrchovej ochrany.
- Pravidelná údržba a starostlivosť.
- Náročnosť prípadnej renovácie.
- Finančné možnosti.
Drevená podlaha je tu s nami už stáročia. A hoci existuje mnoho imitácií a alternatív, nič nenavodí pocit tepla a domova tak, ako práve drevo. Ak sa rozhodnete pre drevenú podlahu, nezabudnite na pravidelnú starostlivosť. Kvalitná a ošetrovaná podlaha vydrží krásna celé desiatky rokov.