praskanie dreva

Drevo ako prírodný materiál reaguje na vonkajšie podmienky. Pod vplyvom rôznej teploty a vlhkosti mení svoje vlastnosti a môže byť náchylnejšie na napadnutie hubami či plesňami. Drevo pred degradáciou vonkajšími vplyvmi ochránite dôkladnou starostlivosťou. A nie je tomu inak ani v prípade vzniku prasklín v štruktúre dreva.

Prečo drevo v krove praská?

V minulosti sa stromy stínali predovšetkým v zime, teda v období vegetačného pokoja. Drevo sa zrezalo, uskladnilo a pomaly schlo. Niekedy tento proces trval aj niekoľko rokov. Vďaka tomu malo drevo na stavbu nižšiu vlhkosť a mohlo sa použiť v konštrukcii bez rizika vzniku puklín a trhlín v dreve.

praskanie dreva

Hoci by to tak nemalo byť, na novostavbu sa používa aj drevo, ktoré je čerstvé a stále vlhké. Proces vysychania začína až priamo v konštrukcii, a práve to môže spôsobiť ďalšie praskanie. Predpisy určujú, akú vlhkosť by malo mať rezivo pred vyhotovením konštrukcie. Vo všeobecnosti sa za suché drevo považuje také, ktoré má vlhkosť nižšiu ako 22 %. Jednotlivé drevené časti konštrukcie však vyžadujú oveľa nižšiu vlhkosť.

Ako to vyriešiť?

V prvom rade si na konštrukciu zaobstarajte rezivo, ktoré je dostatočne vysušené. Alebo počkajte s konštrukciou, kým sa rezivo nevysuší. V prípade, že ste konštrukciu už vyhotovili a bojíte sa praskania dreva, nehádžte ešte flintu do žita. Samozrejme, drevo zmenou vlhkosti prostredia môžete začať praskať. Riziku však viete predísť tak, že minimalizujete práve prudké zmeny teploty a vlhkosti vzduchu. Praskanie dreva v streche zároveň nepredstavuje riziko pre samotnú strechu. Nechajte krovu priestor aspoň pol roka na preschnutie a zabezpečte dostatočné vetranie.

Vedeli ste, že?

Ak používate lepené formátové rezivo, môžete s ním bez obáv pracovať, pretože sa dôkladne suší ešte pred samotným lepením.

Podstatné je aj skladovanie reziva

Pri sušení reziva dochádza k napätiu medzi čelom, ktoré schne rýchlejšie, a plochou. Nie je preto výnimočné, že sa na čele tvoria praskliny. V zime sa voda z dreva odparuje pomalšie a riziko vzniku prasklín je nižšie. V lete je, naopak, napätie najväčšie. Drevo ideálne narežte ešte v zime a uskladnite v klietke. V letných mesiacoch môžete natrieť čelá dosiek niečím, čo spomalí proces sušenia. Napríklad farbou, parafínom či lepidlom. Celoročne chráňte drevo pred priamym slnečným svetlom.

praskanie dreva

Keď sa za prasklinami skrýva huba

Drevokazné huby napádajú drevo do hĺbky, menia jeho štruktúru i zafarbenie a ak ich necháte bez povšimnutia, časom vzniknú aj praskliny. V neskorom štádiu hniloby môže drevo napríklad „kockovito“ praskať, až dôjde k úplnému rozpadu. Huby milujú vyššiu vlhkosť, no sú aj druhy, ktoré napadnú suché drevo a vlhkosť si dnu privedú.

Čo urobiť, ak praskliny vo vašom dreve už huba spôsobila? Najradikálnejším riešením je odstrániť ho a spáliť, potom odstrániť omietku a drevo v blízkosti napadnutého dreva až do vzdialenosti jeden meter. Miesto v okolí poškodeného dreva je potrebné vydezinfikovať a zabrániť tak novému rozšíreniu huby.

Dôležitá je predovšetkým prevencia, a to vo forme náterov a konštrukčnej ochrany:

  • Vysušené drevo naimpregnujte biocídnym prostriedkom podľa pokynov výrobcu.
  • Povrch dreva natrite vrstvou náteru, napríklad lakom alebo lazúrou.
  • Priestor v okolí dreva by mal byť dobre vetraný.
  • Ak sa drevo nachádza v krove, zabezpečte dostatočnú vonkajšiu izoláciu. K drevu by nemala prenikať voda ani vlhkosť.

Dobré rady na záver

Drevo praská pri sušení alebo pod vplyvom drevokazných húb. Oba prípady majú rovnakého menovateľa, a to vlhkosť. Uistite sa, že drevo, ktoré používate do konštrukcií, je dostatočne suché (čo viete overiť vlhkomerom) a ošetrené nátermi. Pri skladovaní dbajte na to, aby bolo drevo chránené pred priamym slnečným svetlom. Ak čerstvé rezivo ukladáte na sušenie v lete, natrite čelá farbou alebo parafínom, ktoré spomalia odparovanie vody.

Predchádzajúci článokAko sa starať o drevodom?
Ďalší článokAko si vybrať drevenú podlahu do interiéru?
Budúca laureátka Nobelovej ceny za literatúru :-) Zatiaľ „markeťáčka“ a copywriterka, ktorú baví cestovanie, knihy, joga a najmä písanie. Fascinuje ju príroda, usiluje sa žiť ekologickejšie a k jej zvláštnym hobby patrí voľnočasové štúdium paleoantropológie.

2 KOMENTÁRE

  1. Inšpiratívny a poučný príspevok. Veľmi zaujímavé o dreve sa dozvieme aj v knihe : zázračná moc luny. Ťažko ju zohnať. Ja zháňam knihu : “ Tvoríme z dreva. Vďaka za článok. Som amatéra hobby je môj koníček.

DISKUSIA

Prosím vložte váš komentár
Prosím zadajte vaše meno