Ak má drevo odolať biologickým škodcom, je nevyhnutné ho chrániť. A práve impregnácia sa postará o to, aby odolávalo hubám, plesniam a drevokaznému hmyzu. Existuje pritom niekoľko druhov náterov, pri výbere ktorých je potrebné brať do úvahy nielen to, aký problém chceme riešiť, ale aj to, v akom prostredí sa výrobok z dreva bude nachádzať.
Impregnant je prípravok, ktorý obsahuje biocídne látky a chráni drevo zvnútra. Pôsobí preventívne, no niektoré druhy môžete použiť aj na sanáciu už napadnutého dreva. Nezanecháva zápach a nemá vplyv ani na farbu dreva. Nanáša sa v hrubých vrstvách a vsakuje do hĺbky. Po napustení dreva impregnáciou je potrebné natrieť ho ešte lazúrou, lakom alebo krycou farbou, ktoré slúžia na jeho ochranu zvonka.
Impregnanty podľa zloženia
Impregnanty obsahujú biocídne látky, teda buď insekticídy, fungicídy, alebo kombináciu oboch. Insekticídy pôsobia proti drevokaznému hmyzu, fungicídy zas proti hubám a plesniam. Okrem nich bývajú v zložení impregnantov zastúpené aj prírodné živice. Tie homogenizujú povrch dreva a zlepšujú priľnavosť povrchových náterov.
Rozdiel medzi rôznymi druhmi impregnačných náterov na drevo spočíva v tom, na akej báze sú pripravené. Rozlišujeme impregnanty na báze organických rozpúšťadiel a na vodnej báze.
Ako sa už vyššie spomenulo, mali by byť používané v kombinácii s povrchovými nátermi. Tie uzavrú povrch dreva a nedovolia, aby sa biocídne látky z impregnantov uvoľňovali do ovzdušia a aby ste s nimi prichádzali do bezprostredného kontaktu. Ak sa rozhodnete pre impregnáciu na báze organických rozpúšťadiel, potom by aj povrchový náter (lazúra, lak, email) mal byť na organickej báze. Ak sa rozhodnete pre impregnáciu na vodnej báze, povrchový náter by takisto mal byť na vodnej báze. Ideálne je, ak siahnete po výrobkoch jednej značky, čo zaručuje ich kompatibilitu.
Príklad
Ak drevo napustíte impregnáciou Belinka Base, ako povrchový náter si zvoľte lazúru Belinka Lasur.
Pozor, impregnácie sú biocídne výrobky. Používajte biocídy bezpečným spôsobom. Pred použitím si vždy prečítajte etiketu a informácie o výrobku.
Impregnanty a miesto použitia
Nátery na organickej báze sú vhodné predovšetkým na použitie v exteriéroch, nátery na vodnej báze zas nájdu svoje uplatnenie najmä v interiéroch. Vo všeobecnosti však platí, že impregnácia dreva sa neodporúča v obytných priestoroch, s výnimkou menších plôch, akými sú napríklad okná či dvere. Môžete ich použiť aj na impregnáciu dreva vo vlhkých miestnostiach, kde sa väčšinu času nezdržiavate, ako napríklad v pivniciach alebo v kúpeľni.
Chemická impregnácia je vhodná najmä na drevo, ktoré je vystavené poveternostným podmienkam a vysokej vlhkosti. Je teda vhodná hlavne pre exteriérové drevo. S výnimkou drevených konštrukcií krovov v budovách sa nikdy nepoužíva samostatne, ale vždy v kombinácii s povrchovým náterom.
Ak idete impregnovať nejakú drevenú časť stavebnej konštrukcie alebo výrobok so zvýšeným rizikom vznietenia kvôli miestu, kde sa bude nachádzať, odporúča sa siahnuť po impregnante, ktorý chráni nielen pred biologickými škodcami, ale aj zvyšuje odolnosť voči horeniu (tzv. retardér horenia). Takéto impregnácie znižujú rýchlosť a šírenie plameňa na povrchu dreva.
Impregnácia dreva proti škodcom
Impregnanty môžeme rozdeliť podľa ich účinkov do dvoch základných skupín. Prvú tvoria tie, ktoré pôsobia preventívne, čiže sa používajú na zdravé drevo s cieľom ochrániť ho pred potenciálnymi škodcami. Druhú skupinu tvoria impregnanty, ktoré pôsobia nielen preventívne, ale sú schopné aj zahubiť škodce v napadnutom dreve. Ak teda idete ošetrovať napadnuté drevo, zvoľte impregnáciu, ktorá je schopná škodcu zničiť – preventívne prostriedky stačiť nebudú (na obale prípravku by malo byť uvedené, či hubí škodce vo všetkých ich vývojových štádiách). Prípadne siahnite po inom špeciálnom prípravku určenom na likvidáciu húb, plesní či hmyzu.
Impregnácia dreva olejom
Olej predstavuje prírodnú formu ochrany dreva. Na rozdiel od impregnantov s biocídmi drevo ošetrené olejom nemusíte natierať povrchovým náterom. Olej sa nanáša hrubou vrstvou náteru alebo namáčaním a drevo ochraňuje zvnútra i zvonku. Je vhodný predovšetkým na drevo v interiéri, ale môžete ho použiť aj v exteriéri, napríklad na terasy alebo záhradný nábytok. OIej zachováva pôvodné vlastnosti dreva, ktoré môže aj naďalej dýchať. Nezafarbuje ho a podčiarkuje jeho prirodzenú krásu. Nevýhodou v porovnaní s chemickými impregnantmi je nutnosť olejový náter pravidelne obnovovať.
Vedeli ste, že?
Dnes je v ponuke množstvo olejov, z ktorých si môžete vyberať presne podľa účelu použitia. V obchodoch nájdete napríklad oleje na ochranu záhradného nábytku, drevených obkladov, kuchynských pomôcok, podláh či sáun.
Ako impregnovať drevo
Či sa rozhodnete pre impregnáciu dreva chemickým prípravkom, alebo olejom, v oboch prípadoch je nutné použiť ich na suché drevo, obrúsené a zbavené nečistôt a starých náterov. Je to dôležité, aby impregnácia mohla vsiaknuť čo najhlbšie. Aplikovať ju môžeme namáčaním, resp. ponorením výrobku do impregnantu, alebo natieraním. V prípade chemického prostriedku používame plný štetec, v prípade oleja môže ísť aj o handru, ktorá nepúšťa vlákna.
Impregnant nanášame v hrubej vrstve. Zvyšky, ktoré nevsiaknu, z povrchu zotrieme handrou. Impregnáciu je potrebné naniesť v toľkých vrstvách, ako predpisuje výrobca na obale produktu či v technickej dokumentácii. Každú vrstvu treba nechať dobre vyschnúť, až následne môžeme pristúpiť k aplikácii ďalšej. Časový interval schnutia sa môže líšiť v závislosti od konkrétneho výrobku, ale aj vonkajších podmienok (teplota a vlhkosť vzduchu). Za normálnych vonkajších podmienok, čo sa práce a sušenia týka (teplota nad 15 °C, vlhkosť vzduchu okolo 65 %), to pri chemických prípravkoch obvykle býva 8 – 12 hodín, pri olejoch 24 hodín.
Spotreba impregnantu sa líši v závislosti od absorpčnej schopnosti konkrétneho druhu dreva. Vo všeobecnosti platí, že čím vyššia spotreba, tým lepšia ochrana. Obzvlášť dobre je nutné chrániť priečne rezy. Tie sú totiž najviac náchylné na navlhčenie a napadnutie škodcami.
Pri natieraní dodržujte zásady bezpečnosti pri práci. Impregnant nanášajte v dobre vetraných priestoroch, ideálne v exteriéri. Náradie po ukončení práce očistite od impregnantu odporúčaným prípravkom. Obvykle ide o technický benzín, riedidlo či priemyselný lieh. Pomôcky od oleja možno umyť aj mydlom a vodou.