Mravce sú mimoriadne vynaliezavé tvory a cestičku dovnútra si nájdu hravo. Nikto sa špeciálne neteší na ich letné invázie do kuchyne. Vedeli ste však, že existujú aj mravce, ktoré vás nenavštívia pre vaše kulinárske špeciality, ale chcú sa udomácniť vo vašom dreve?
Dobrou správou je, že všetky druhy mravcov nemilujú život v dreve. Mravec obrovský alebo mravec horský však patria k drevokazným druhom. V terminológii sa zaužíval aj názov mravec drevokaz. Ide o najväčší druh mravca, ktorý u nás žije. Robotnice majú veľkosť 7 – 13 mm a kráľovná môže dosahovať aj 18 mm. Ich kolónie majú približne 1500 jedincov a v každej z nich sa nachádza jedna kráľovná. Žijú zvyčajne vo veľkých kusoch dreva. Môžete ich nájsť v trámoch, spadnutých stromoch či poškodenom vlhkom dreve.
Ako rozoznáte, či drevo napadli termity alebo mravce?
Tieto dva druhy drevokazného hmyzu sa na seba podobajú a tvoria podobné škody. Mravce majú užší pás a typickú stavbu tela mravca. Termity nemajú tenký pás. Rozdiel je aj v krídlach. Pár krídel termita má rovnakú dĺžku, sú navyše oveľa dlhšie než ich telo. Mravce majú dlhšie vrchné krídla a kratšie spodné. Mravčie krídla majú celkovo proporčnejšiu dĺžku vzhľadom k ich telu. Tykadlá mravca sú zahnuté, zatiaľ čo termit má tykadlá rovné.
Kým termity si na dreve pochutnávajú, mravce nedokážu stráviť celulózu – a drevo teda využívajú predovšetkým na bývanie. Chodbičky mravcov sú čistejšie a hladké. Termity zase nechávajú drsnejšie chodbičky, dokonca môžu byť poupchávané blatom. Samotným mravcom tiež trvá dlhšie, kým zničia drevo. Termity sú z tohto hľadiska oveľa efektívnejšie. A hoci oba druhy škodcov milujú vlhké prostredie a poškodené drevo, existuje aj druh termitov, ktorý preferuje suché drevo.
Ako spozorovať zamorenie mravcami?
Odhaliť zamorenie dreva mravcami naozaj nie je jednoduché a väčšina ľudí ho odhalí, až keď je neskoro. Niektoré signály mravce vysielajú aj o čosi skôr, musíte však byť pozorní. Nespoliehajte sa, že ich uvidíte pobehovať v skupinách po vašej kuchyni. Mravec drevokaz preferuje hmyz alebo výlučky vošiek, jedlo si preto radšej hľadá vonku. Ak však jedného alebo dvoch prieskumníkov nájdete v dome, zbystrite pozornosť.
Ak už mravce vytvorili hniezdo, pod drevenými doskami môžete nájsť pilinový prášok. Mravce drevo nedokážu stráviť, a preto ho požujú a okamžite sa ho zbavia. Azda najviditeľnejším prejavom sú mravce s krídlami, ktoré sa objavia na oknách. Môžete sa ich snažiť zabiť a považovať situáciu za vyriešenú, no tento okrídlený hmyz je len znamením, že veľký problém už u vás doma máte. Tieto mravce totiž vychádzajú z hniezda za jediným účelom: rozmnožiť sa a vytvoriť ďalšie hniezda.
V poslednom štádiu sa už rozpadáva štruktúra dreva, môže sa to prejaviť napríklad zasekávajúcimi sa dverami či oknami, prepadajúcimi sa podlahami na určitých miestach a podobne.
Najúčinnejšia ochrana je prevencia
Zbaviť sa mravcov nie je vôbec jednoduché, investujte preto radšej čas a peniaze do dôkladnej prevencie. Podľa typu dreva a jeho umiestnenia zvoľte vhodný druh náteru. Drevo, ktoré denne neprichádza do kontaktu s vašou kožou, ošetrite impregnáciou s biocídnymi účinkami. Náter nanášajte podľa odporúčaní výrobcu v hrubých vrstvách tak, aby sa vstrebalo hlboko do dreva. Nezabúdajte na povrchový náter lazúrou alebo farbou. Vďaka nemu do dreva neprenikne vlhkosť. Kombinácia impregnácie a lazúry sa výborne hodí na trámy, okenné rámy, dvere, drevený plot a iné drevo, ktoré je vystavené veľkej vlhkosti, alebo je v exteriéri.
Drevené parkety alebo starožitný nábytok môžete natrieť olejom. Tiež sa vsakuje hlboko dreva a chráni aj zvonku, aj zvnútra. Na rozdiel od lazúry nevytvára povrchovú vrstvu, a teda sa chôdzou alebo dotykom nevyšúcha.
Dôležité upozornenie
Náter opakujte podľa odporúčaní výrobcu. Pri práci dôsledne vetrajte a použité nástroje následne umyte.
Aké nátery použiť?
Ak máte záujem o príklady konkrétnych impregnácií, uvádzame vám pár z nich:
–Bori impregnácia s biocídom W,
–impregnácia Belinka Base,
–impregnácia Belinka Impregnant, ktorá je na vodnej báze.
Ak sa obzeráte po tenkovrstvových lazúrach, tu je pár z nich:
–Bori tenkovrstvová lazúra,
–Belinka Lasur.
Hrubovrstvové lazúry nájdete v týchto odkazoch:
–Bori laková lazúra,
–Belinka TopLasur UV Plus.
Ak vás zaujali oleje na drevo, nech sa páči:
–Belinka oleje na drevo.
Používajte biocídy bezpečným spôsobom. Pred použitím si vždy prečítajte etiketu a informácie o výrobku.
Mám mravce, pomoc!
V tomto štádiu sa radšej obráťte na odborníkov, ktorí váš príbytok celý skontrolujú a škodcov vás zbavia. Veľmi poškodené drevo budete musieť odstrániť a nahradiť ho novým. Ak ste už hniezdo objavili, nespoliehajte sa na rady na internete alebo biocídne spreje. Tie vás môžu zbaviť problému len dočasne alebo vôbec. V dome môžete mať viac hniezd, o ktorých ani len netušíte. Preto svoj príbytok radšej zverte do rúk odborníkov.
Zhrnutie
- Mravec drevokaz je naozaj veľký a poľahky ho rozoznáte od mravcov, ktoré sa vám zvyčajne zatúlajú do kuchyne.
- Ak už takéhoto mravca doma nájdete, poriadne skontrolujte drevo. Ideálne už v tomto štádiu kontaktujte službu, ktorá vykonáva dezinsekciu.
- O drevo sa pravidelne starajte a dôkladne obnovujte nátery.
- V prípade, že odhalíte zamorenie, nenechajte nič na náhodu – zavolajte dezinsekčnú službu a vymeňte poškodené drevo.