Drevo je vždy skvelá voľba – či už ide o interiérový nábytok, alebo obloženie a doplnky v exteriéri. Ochrana dreva je kľúčová, ak chceme udržať jeho pekný vzhľad a zabezpečiť mu dlhú životnosť. Prečítajte si, aké nátery na drevo rozoznávame a čím sa od seba líšia impregnácie, farby a lazúry na drevo.
Nátery na drevo sa používajú z rôznych dôvodov. Niektorými chránime drevo pred hmyzom a hubami, inými pred poveternostnými vplyvmi, ďalšími zas maskujeme prípadné chybičky krásy alebo, naopak, zvýrazňujeme textúru či zaujímavú kresbu dreva. Ktorý náter na čo použiť?
Ochrana dreva impregnáciou
Impregnácia je spravidla redší náter, ktorý obsahuje biocídy a vsakuje hlboko do dreva. Vďaka nej ochránite drevo pred biologickými škodcami. Takáto ochrana sa používa na drevo v exteriéroch, ale aj vo vlhkých miestnostiach v interiéri.
Biocídy rozdeľujeme na fungicídy a insekticídy. Fungicídy chránia pred plesňami a hubami. Práve vlhké miestnosti či nedostatočná konštrukčná ochrana dreva, v dôsledku ktorej sa na jeho povrchu zbiera voda, predstavujú vhodné prostredie na ich rozvoj. Insekticídy ochraňujú drevo pred drevokazným hmyzom (napríklad červotoče). Na ochranu dreva využívajte impregnáciu, ktorá obsahuje fungicídy aj insekticídy.
Ak už drevo bolo napadnuté, je potrebná sanácia. V prvom rade treba identifikovať škodcu a rozsah poškodenia, následne zvoliť vhodný prostriedok. Pozor, tu už nestačí použiť impregnant s preventívnymi ochrannými účinkami, ale taký, ktorý je vyslovene určený na likvidáciu škodcu.
Pri impregnácii dbajte na niekoľko dôležitých zásad:
- Drevo ošetrujte impregnáciou len vonku alebo v dobre vetraných miestnostiach.
- Impregnačnú látku natierajte v bohatej vrstve, aby sa vpila do čo najväčšej hĺbky dreva.
- Neodporúča sa impregnovať drevo umiestnené v obytných priestoroch, pokiaľ nejde o miesta vystavené zvýšenej vlhkosti (napríklad kúpeľňa).
- Naimpregnované drevo ešte ošetrite povrchovým náterom (lazúrou alebo farbou) bez biocídov.
Tip: Čím impregnovať?
Ak máte záujem o príklady konkrétnych impregnácií, uvádzame vám zopár z nich.
- Bori impregnácia s biocídom W
- impregnácia Belinka Base
- impregnácia Belinka Impregnant na vodnej báze
Pozor, impregnácie sú biocídne výrobky. Používajte biocídy bezpečným spôsobom. Pred použitím si vždy prečítajte etiketu a informácie o výrobku.
Ochrana dreva lazúrou alebo farbou na drevo
Povrchové nátery chránia drevo pred poveternostnými a mechanickými vplyvmi. Na jeho povrchu vytvoria ochranný film a biocídy obsiahnuté v impregnačnom nátere „uzatvoria“ v jeho vnútri. Pri ochrane sa využívajú najmä lazúry a krycie farby na drevo. Ako si vybrať náter, ktorý potrebujete?
Vlastnosti lazúr na drevo:
- Sú priesvitné alebo polopriesvitné, ponechávajú viditeľnú štruktúru dreva.
- Môžu mať rôzne farebné odtiene.
- Sú paropriepustné.
- Chránia drevo pred mastnotou, poveternostnými a mechanickými vplyvmi.
- Sú odolné voči jemným chemickým čistiacim prostriedkom.
- Umožňujú jednoduchú renováciu náteru.
- Ľahko sa nanášajú.
- Náter lazúrou v exteriéri je potrebné raz za pár rokov obnoviť (pri použití v interiéri nebýva potrebné náter obnovovať, pretože nedochádza k jeho postupnej degradácii vplyvom poveternosti).
Vlastnosti krycích farieb na drevo:
- Zafarbujú celý povrch tak, že štruktúra dreva nie je viditeľná.
- Môžu mať rôzne farebné odtiene.
- Nie sú paropriepustné.
- Chránia drevo pred poveternostnými a mechanickými vplyvmi.
- Renovácia náteru je náročnejšia.
- Zvyčajne sa nanášajú na vhodný podkladový náter.
- Sú vhodné aj na vzhľadovo menej kvalitné drevo.
Tip: Akú lazúru na drevo použiť?
Na výber máte z tenkovrstvových, strednovrstvových a hrubovrstvových lazúr.
Tenkovrstvové lazúry sú redšie, dobre vsakujú do dreva, rýchlo zasychajú a jednoducho sa aplikujú. Sú vhodnejšie na mäkšie a rozmerovo menej stabilné druhy dreva. Obnoviť ich treba cca raz za 2 až 3 roky.
Ak máte záujem o príklady tenkovrstvových lazúr, uvádzame vám pár z nich.
Hrubovrstvové lazúry sú hustejšie, pri aplikácii nestekajú a vytvárajú hrubší ochranný film. Sú ideálne na rozmerovo stabilné drevo (používané napríklad na okná, dvere) a drevo vystavené náročnejším klimatickým podmienkam. Ošetrený povrch sa ľahšie čistí, no môže popraskať. Obnova náteru je potrebná zhruba raz za 5 až 6 rokov.
Ak máte záujem o príklady hrubovrstvových lazúr, uvádzame niekoľko z nich.
Strednovrstvové lazúry kombinujú dobré vlastnosti tenkovrstvových a hrubovrstvových lazúr. Hodia sa na rozmerovo nestabilné i stabilné drevo. Oproti hrubovrstvovým lazúram sú redšie, avšak rovnako nestekajú a sú priedušné. Náter je elastický – neolupuje sa a ľahko sa obnovuje. Vydrží zhruba 6 až 7 rokov.
Ak máte záujem o príklad strednovrstvovej lazúry, uvádzame jednu z nich.
S výberom správneho náteru vám poradí predajca. Vo všeobecnosti však platí, že si ho vyberáme podľa požadovaného vzhľadu a miesta, na ktorom sa bude drevo nachádzať. Ak ide o vlhké miestnosti a exteriér, zvolíme aj impregnáciu. Na zachovanie jedinečného vzhľadu dreva a jeho viditeľnej štruktúry použijeme lazúru. Pokiaľ máte záujem o výrazné farby, prípadne o prekrytie starého a rokmi poznačeného dreva, odporúčame krycie farby (emaily) na drevo. V prípade, že ide o povrchy situované v exteriéri, nezabudnite na účinnú ochranu proti slnku, ktorú zabezpečujú nátery s UV filtrami.
Rada: Farba na drevo v exteriéri
Ako už bolo uvedené, najmä v exteriéri je použitie impregnácie nevyhnutnosťou. Na ňu je potrebné naniesť ešte povrchový náter v podobe lazúry alebo krycej farby. Dbajte na to, aby impregnácia a vybraný náter boli kompatibilné. Ideálne je kombinovať výrobky rovnakej značky.
Príklady kombinácií
Pozor, impregnácie sú biocídne výrobky. Používajte biocídy bezpečným spôsobom. Pred použitím si vždy prečítajte etiketu a informácie o výrobku.
Ako nátery správne aplikovať?
Pri nanášaní náterov je potrebné zakryť veci naokolo, aby sa zbytočne nezafarbili, a použiť predpísané ochranné prostriedky. Ak na natieranie používate výrobky s obsahom organických rozpúšťadiel, zvoľte štetce s prírodnými štetinami. V prípade, že ste zvolili nátery na vodnej báze, siahnite po štetcoch s rozštiepenými syntetickými štetinami alebo po krátkosrstých velúrových valčekoch.
Drevo musí byť pred nanášaním náteru úplne suché, hladké, čisté a bez prachu. Ideálna teplota vzduchu je 20 až 25 °C s relatívnou vlhkosťou 60 až 65 %. Aplikácia náterov sa neodporúča na priamom slnku alebo pri príliš nízkych teplotách, pretože to má vplyv na schnutie. Počas leta je vhodnejšie využiť ranné a večerné hodiny, keď je teplota vzduchu nižšia. Na prácu s nátermi je vo všeobecnosti najvhodnejšia jar alebo jeseň. Ostražitejší by ste mali byť pri náteroch na vodnej báze, ktoré sú pri aplikácii mimoriadne háklivé na zvýšenú vlhkosť vzduchu. V takomto prípade by ste sa mali vyhnúť natieraniu pred búrkou alebo po nej, počas dažďov alebo pri vyparovaní vody zo zeme.
Zapamätajte si
• Drevo musí byť pred aplikáciou náterov suché, hladké a čisté.
• Ochrana dreva je dôležitá, ale vy takisto. Pred aplikáciou náterov si podrobne prečítajte návod na použitie a zabezpečte potrebné ochranné prostriedky.
• Vyberte si vhodný štetec podľa typu náteru.
• Po aplikácii impregnácie natrite drevo povrchovým náterom, ktorý ho ochráni pred nástrahami počasia.
• Náter si vyberajte podľa toho, aký vzhľad očakávate, o aké drevo ide a kde sa výrobok z neho bude nachádzať (exteriér alebo interiér).
• Dbajte o správnu hrúbku náteru. Príliš tenký náter môže znamenať rýchlu degradáciu, príliš hrubý sa zas môže odlupovať.
• Na aplikáciu náteru si treba vyhradiť potrebný čas s optimálnou teplotou a vlhkosťou vzduchu.
• Náter v prípade potreby zopakujte. Riaďte sa návodom k produktu, ktorý používate.
• Osobitne dôslední buďte pri striekaní náterových látok. Na rozdiel od nanášania štetcom či valčekom je dôležité správne upraviť viskozitu náterovej látky (zodpovedajúcim riedidlom alebo vodou pri vodou riediteľných náteroch). Postupujte podľa návodu na používanie konkrétnej striekacej pištole. Dbajte aj o prevenciu vdychovania aerosólu počas striekania použitím vhodného respirátora.