zahrada-pristresok-drevena-pergola-kvety-stromy-moderny-dizajn

Šeď a zosivenie dreva sú v niektorých prípadoch veľmi žiaduce. Mnoho ľudí priam vyhľadáva povrchy a úpravy s efektom starého dreva. No väčšina z nás po sivom dreve na záhradnom nábytku, pergolách či altánkoch netúži. Viete, ako ochrániť drevo pred zmenou farby a zosivením?

Zosivenie dreva je prirodzeným procesom, nepredstavuje štrukturálne zmeny, ale má estetický dosah. Oddialiť zosivenie môžete jeho ochranou pred UV žiarením. Drevo totiž reaguje najmä na poveternostné zmeny. Slnko, voda, zmeny teplôt, ale aj rôzne huby či hmyz vedia napáchať množstvo škody. Dôkladná povrchová ochrana je absolútny základ, aby si drevo udržalo svoju pôvodnú farbu a štruktúru dlhodobo.

Exteriérové drevo najskôr impregnujte

Ak chcete drevo ošetriť náterom lazúry s UV ochranou, najskôr ho impregnujte. Exteriérové drevo je náchylné na rôznych škodcov a vďaka pôsobeniu vlhkosti vytvára ideálne prostredie aj pre rozvoj húb. Impregnácia vsakuje hlboko do dreva a má insekticídny a fungicídny účinok. Pri nanášaní impregnácie postupujte podľa rád výrobcu.

V prípade, že ste sa rozhodli pre ochranu dreva olejom, impregnácia nie je natoľko nutná. Olej predstavuje prírodný spôsob ošetrenia dreva, vsakuje hlboko dovnútra, no chráni drevo aj zvonku. Nie je preto nevyhnutné drevo impregnovať alebo pretierať lazúrou. Pri výbere oleja na exteriérové drevo hľadajte výrobok s UV filtrom.

Tip pre vás

Na odstránenie šedivosti z neošetreného alebo opotrebovaného naolejovaného dreva môžete použiť účinné činidlo Belinka Belfresh. Oživuje povrchy, ktoré sú vyrobené z odolných typov dreva, ako sú napríklad smrekovec, dub, akácia, orech, tík či bangkirai. Výrobok je vhodný na všetky sivé vonkajšie povrchy, ako napríklad terasy, záhradný nábytok, stenové obklady.

Lazúry s UV ochranou

Povrch impregnovaného dreva je vždy nutné „uzavrieť“ vrstvou lazúry. Vyberte si produkt, ktorý obsahuje UV absorbéry, pigmenty a nano-filtre. Tie tlmia dopad slnečného žiarenia, vďaka čomu drevo nepodlieha UV žiareniu a nemení farbu.

POZOR

UV absorbéry a nano-filtre môžu spôsobiť na tmavom dreve mliečny film. Takáto lazúra nie je vhodná ako koncový náter a je dobré pretrieť ju ešte niekoľkými vrstvami lazúry.

plazovy-dom-osuchane-drevo-vyrezavane-okenice-okno-architektura

Ošetrenie dreva však nie je jednorazovou záležitosťou, treba monitorovať stav povrchu vždy pred zimou a pred letom. Ak na povrchu nájdete škrabance, náter ihneď obnovte. Môžete robiť aj takzvaný test kvapky vody, ktorý sme v našom magazíne spomínali už viackrát. Spočíva v tom, že na povrch nanesiete vodu. Ak voda vsiakne, je nutné vykonať obnovu okamžite. Výrobcovia na obaloch uvádzajú odporúčanú frekvenciu nanášania náterov.

Čo sú UV absorbéry, nano-filtre a pigmenty?

Pigmenty sú súčasťou náterov a často sa používajú na blokovanie ultrafialového žiarenia. Absorbujú UV lúče, ktoré sa následne vďaka tomu nedostanú k drevu a nemôžu ho poškodiť. Pigmenty v podstate drevo zakrývajú.

Ďalšou formou ochrany sú UV absorbéry, ktoré výrobcovia občas pridávajú do lazúr a iných povrchových náterov. Na rozdiel od pigmentov však drevo pred UV lúčmi nezakrývajú, a teda ani nefarbia, ale premieňajú energiu svetla na energiu tepla. UV ochrana absorbérov sa však časom vymyje, preto je vhodné nátery opakovať podľa inštrukcií výrobcu.

Podobne ako UV absorbéry sú bežnou súčasťou povrchových náterov aj nano-filtre. Ide o oxidy kovov, najčastejšie oxidu zinočnatého. Efektívne filtrujú nebezpečné UV žiarenie, odpudzujú vodu, chránia pred škrabancami a udržiavajú povrch dreva čistý.

Dobrá rada na záver

Pri ochrane dreva pred UV žiarením vám pomôže aj vhodná konštrukčná ochrana. Okrem nej je však nutné ošetriť drevo vhodnými nátermi, ktoré obsahujú pigmenty, nano-filtre alebo UV absorbéry. S výberom správnej lazúry alebo oleja sa neváhajte obrátiť na odborníka.

Predchádzajúci článokTip na výlet: Najdlhší riečny most v Kolárove
Ďalší článokSeriál NATIERAME: Aká má byť správna hrúbka ochranného náteru?
Budúca laureátka Nobelovej ceny za literatúru :-) Zatiaľ „markeťáčka“ a copywriterka, ktorú baví cestovanie, knihy, joga a najmä písanie. Fascinuje ju príroda, usiluje sa žiť ekologickejšie a k jej zvláštnym hobby patrí voľnočasové štúdium paleoantropológie.

DISKUSIA

Prosím vložte váš komentár
Prosím zadajte vaše meno