Drevené prvky dodávajú domom a záhradám prirodzený nádych. Musíme však pri nich rátať aj s vyššou mierou starostlivosti a údržby. Aby sme im zabezpečili dlhú životnosť, je nevyhnutné zvoliť správny vonkajší náter na drevo. Z akých lazúr do exteriéru máme na výber? Ktorú použiť?
Ploty, záhradný nábytok, terasy, altánky, prístrešky, lavičky, preliezačky či celé chaty – drevo ponúka takmer neobmedzené možnosti použitia. Dôležité však je zabezpečiť mu ochranu pred nepriaznivými vplyvmi prostredia. Na tento účel sú vhodné napríklad lazúry. Tie predstavujú veľmi populárny typ ošetrenia drevených povrchov.
Lazúra je polopriesvitný povrchový náter, ktorý zvýrazní peknú a prirodzenú kresbu dreva. Keďže je paropriepustná, zároveň mu umožňuje dýchať. Poskytuje mu aj ochranu pred neduhmi počasia, mastnotou či jemnejšími chemikáliami a čistiacimi prostriedkami. Práve preto sú lazúry obľúbené nielen v interiéri, ale aj v exteriéri.
Hrubovrstvová, tenkovrstvová alebo strednovrstvová lazúra?
Výber správneho druhu lazúry závisí od viacerých faktorov. Predovšetkým je dôležité poznať druh dreva, ktorý ideme natierať – ide o mäkké či tvrdé, rozmerovo stabilné alebo nestabilné drevo? A aké požiadavky máme na lazúru – potrebujeme napríklad takú, čo nesteká, dobre aplikovateľnú na zvislé plochy? Aký má byť finálny povrch? Odpovede na tieto otázky môžu jasne určiť, ktorý vonkajší náter na drevo bude na náš výrobok optimálny. Teraz sa pozrime na základné rozdiely medzi jednotlivými druhmi lazúr.
Tenkovrstvová (laková) lazúra na drevo:
- Je redšia, dobre vsakuje do dreva a vytvára na ňom tenkú ochrannú vrstvu – jemný matný film.
- Obsahuje UV filtre a látky odolné voči vode, vďaka čomu chráni drevo pred poveternostnými vplyvmi a odpudzuje vlhkosť.
- Rýchlo zasychá a jednoducho sa aplikuje.
- Je vhodná na mäkšie druhy dreva a rozmerovo menej stabilné drevo.
- Zvyčajne ju treba obnovovať každé 2 až 3 roky.
Príklady tenkovrstvovej lazúry:
Hrubovrstvová (olejová) lazúra:
- Je hustejšia, vďaka čomu nesteká.
- Je ideálna na rozmerovo stabilné drevo a drevo vystavené náročnejším klimatickým podmienkam.
- Na povrchu dreva vytvorí hrubší ochranný film.
- Obsahuje podiel živice, ale aj UV absorbéry, vosky a látky, ktoré zachytávajú voľné radikály.
- Zabezpečuje ľahšie čistenie a umývanie ošetreného povrchu.
- Používa sa najmä na miestach, ktoré nie sú natoľko chránené, resp. zakryté, ale aj na stavebné prvky ako okná a dvere.
- Nevýhodou je, že môže popraskať.
- Jej životnosť je približne 5 až 6 rokov.
Príklady hrubovrstvovej lazúry:
Strednovrstvová lazúra na drevo:
- Kombinuje dobré vlastnosti tenko- a hrubovrstvových lazúr.
- Je redšia ako hrubovrstvová, ale pri aplikácii nesteká.
- Chráni pred slnkom aj poveternostnými vplyvmi.
- Je priedušná a vhodná na rozmerovo stabilné aj nestabilné drevo.
- Finálny náter je elastický, neolupuje sa a jeho obnova je jednoduchá.
- Má životnosť 6 až 7 rokov.
Príklad strednovrstvovej lazúry:
Čo si všímať pri kúpe vonkajšieho náteru na drevo?
Jednoduchým parametrom, ktorým porovnávame lazúry, je výdatnosť produktu. Tento údaj sa uvádza na každom balení a hovorí, akú veľkú plochu dokážeme s daným množstvom natrieť. Taktiež je dobré všimnúť si, koľko náterov (vrstiev náteru) je potrebných na dostatočnú ochranu. Výrobcovia totiž uvádzajú výdatnosť väčšinou len pre jednu vrstvu. Upozorňujeme, že lazúra poskytne drevu kvalitnú ochranu len vtedy, ak dodržíte pokyny týkajúce sa aplikácie stanovené výrobcom vrátane počtu náterov.
Užitočné tipy na záver:
- Ak pracujete so starším drevom, pred natieraním ho dôkladne prebrúste a očistite od starých lakov či farieb.
- Povrch dreva treba zdrsniť brúsnym papierom aj pred ďalším náterom lazúry. Ak je stará vrstva lazúry príliš opotrebovaná, je ideálne použiť elektrickú brúsku.
- Pred samotným nanesením lazúry je potrebné napustiť drevo impregnačným náterom, ktorý obsahuje látky proti plesniam, hubám či drevokaznému hmyzu a znižuje nasiakavosť dreva. (Príkladom impregnačného náteru je Bori Aqua impregnácia s biocídmi, Belinka Base alebo Belinka Impregnant.) Pozor, impregnácie sú biocídne výrobky. Používajte biocídy bezpečným spôsobom. Pred použitím si vždy prečítajte etiketu a informácie o výrobku.
- Na dosiahnutie dostatočnej hrúbky a odolnosti lazúry naneste na drevo dva až tri nátery, resp. podľa odporúčania výrobcu.
- Po roku od nanesenia prvého náteru je vhodné všetky časti dreva vystavené poveternostným vplyvom ešte raz pretrieť vybranou lazúrou. Drevo sa totiž v prvom roku od montáže prispôsobuje mikroklíme okolia – rozpína sa a zmršťuje, v dôsledku čoho môžu vznikať na povrchu náteru veľmi malé praskliny.
- Následnú obnovu lazúrového náteru robte včas – ešte skôr, ako dôjde k očividnému poškodeniu. Ak sa opakovaný náter neurobí v pravej chvíli, stará vrstva sa veľmi ťažko odstraňuje a drevený materiál sa rýchlejšie ničí.