Drevo je hygroskopický materiál, zmenou rozmerov reaguje na zmeny vlhkosti a teploty ovzdušia. Poznáte rozdiel medzi rozmerovo stabilným a nestabilným drevom? Prezradíme vám, ako rozoznať tieto druhy dreva a aký náter je pre ne najvhodnejší.
Rozmerovo stabilné drevo je menej citlivé na zmenu teploty a vlhkosti v priestore, rozmerovo nestabilné drevo je, naopak, náchylnejšie na deformáciu. Na rozmerovú stabilitu vplýva niekoľko faktorov, predovšetkým ide o vlhkosť, teplotu a stav konštrukcie, v ktorej sa drevo nachádza. Rôzne druhy dreva sa líšia stupňom rozmerovej stability a nepochybne na ňu vplýva aj spôsob spracovania dreva.
Rozmerová stabilita podľa druhu dreva a drevených prvkov
K rozmerovo stabilnejším druhom dreva patria douglaska, smrekovec, borovica či červený céder – v prípade, že obsahujú najviac 5 % beľového dreva. Drahšie, ale kvalitné drevo majú aj dub, agát, jaseň a brest. K najmenej stabilným drevinám patria buk, javor a topoľ. Beľové drevo má bez ohľadu na pôvod najnižšiu trvanlivosť. Drevo, ktoré nemá uvedený podiel beľovej zložky, sa považuje za drevo s viac ako 5 % beľu.
Stabilita a trvácnosť jednotlivých druhov dreva sa označuje stupňami a indikuje, akým spôsobom je vhodné ich využiť. Drevo so stupňom trvanlivosti 3 – 4 sa používa pri silnej záťaži rozmerovo stabilných prvkov, akými sú okná, dvere či fasády. Pri normálnom zaťažení je vhodné aj drevo so stupňom trvanlivosti 4, teda smrek, jedľa alebo meranti. K prvkom s čiastočnou rozmerovou stabilitou patria okenice a k dreveným rozmerovo nestabilným výrobkom zaraďujeme ploty, altánky, pergoly, striešky či stavby z dreva. V podstate možno všetky drevené výrobky umiestnené v exteriéri považovať za rozmerovo nestabilné.
Trvanlivé a rozmerovo stabilné drevo oceníte predovšetkým pri ukladaní podlahy a terasy. Deformácie môžu spôsobiť škáry a diery. Vlastnosti dreva sa však dajú zlepšiť aj tepelnou úpravou alebo kombináciou s vrstvami iných materiálov. Smrek, ktorý je trvanlivý a rozmerovo stabilný, má po tepelnej úprave lepšie vlastnosti a dlhšiu životnosť.
Náchylnosť dreva
Druhy dreva, ktoré prirodzene nie sú náchylné na zmodranie a napadnutie hubami:
- dub,
- meranti s hustotou dreva nad 500 kg/m3.
Drevo, ktoré je odolné, no existuje riziko zmodrania a napadnutia hubami:
- borovica,
- smrekovec.
Drevo s rizikom napadnutia hubami a zmodrania:
- smrek,
- meranti pod 500 kg/m3,
- akékoľvek drevo s podielom beli viac ako 5 %.
Ako ošetriť rozmerovo stabilné a nestabilné drevo?
Predovšetkým rozmerovo stabilné prvky s vysokou záťažou by mali byť vyrobené z dreva s vysokou trvanlivosťou. Ochrana dreva je však rovnako dôležitá ako samotný výber. Nosné drevené prvky najskôr ošetrite biocídnym prostriedkom. Impregnácia zabráni napadnutiu hubami alebo drevokazným hmyzom. Množstvo náteru by malo byť dostatočné na to, aby vsiakol hlboko do dreva. Povrch je nutné následne uzavrieť náterom lazúry, laku alebo farby. Takéto drevo bude chránené zvnútra aj zvonku voči poveternostným podmienkam.
Pozor
Okná, vonkajšie dvere, fasády či iné drevené nosné prvky ošetrite zo všetkých strán. Pri inej ako tlakovej impregnácii venujte špeciálnu pozornosť záhybom a ťažšie dostupným miestam. Ochrana náterom by mala byť minimálne trojvrstvová, ideálne až štvorvrstvová. Na ochranu exteriérového dreva odporúčame použiť BORI impregnáciu s biocídom W, ktorá je bezfarebná, dobre sa nanáša, rýchlo preniká do štruktúry dreva a chráni ho pred plesňami, drevokazným hmyzom aj černaním. Viac o tejto impregnácii sa dozviete tu: https://www.farlesk.sk/c/ochrana-proti-plesniam/helios-bori-impregnacia-s-biocidom-w. Pozor, impregnácie sú biocídne výrobky. Používajte biocídy bezpečným spôsobom. Pred použitím si vždy prečítajte etiketu a informácie o výrobku.
V prípade rozmerovo nestabilných drevených prvkov musíte ešte väčšiu pozornosť venovať impregnácii, keďže sú náchylnejšie na vlhkosť – a tá je základnou podmienkou života drevokazných organizmov. Ak teda chcete zvýšiť trvanlivosť vášho dreveného plota, altánku, pergoly či nábytku, stavte kartu aj na chemické ošetrenie povrchu. Na ochranu exteriérového rozmerovo nestabilného dreva použite kombináciu impregnácie a povrchového náteru s UV ochranou.
Náš tip
Povrchový náter s UV ochranou by mal obsahovať aj vosky, ktoré zvyšujú odolnosť náteru voči vode. Ak hľadáte ochranu dreva, ktorá nepraská a neodlupuje sa, pozrite sa na BORI lakovú lazúru UV extra: https://www.farlesk.sk/c/tatransky-profilexterier/bori-lak-lazura-uv-extra.
5 tipov pred natieraním
1. Drevo očistite a podľa potreby obrúste. Povrch by mal byť suchý a hladký.
2. Drevo ošetrite zo všetkých strán a dbajte predovšetkým na ťažko dostupné miesta.
3. Zopakujte náter podľa odporúčaní výrobcu.
4. Drevo natierajte v exteriéri alebo v dobre vetranej miestnosti.
5. Nástroje a oblečenie po práci očistite.