Strom nemusí slúžiť len ako stavebný či nábytkársky materiál. Vedeli ste, že zo smreka sa dá vyrobiť napríklad voňavý zdravý sirup? Čím sa vyznačuje smrekové drevo?
Smrekový sirup si presnejšie vyrobíte z jeho výhonkov. Na jar rastú mladé, zelené, ešte mäkké časti ihličia na konci smrekových konárov. Sú dlhé pár centimetrov. Keď ich nazbierate v apríli alebo v máji, sú na výrobu zdravého voňavého sirupu ako stvorené. Vyberte sa na mladé smrekové výhonky predpoludním, keď sa teplé jarné slnko oprie do hôr a lesov. Získate to najvoňavejšie mäkučké ihličie na výrobu sladkej pochúťky, ktorá navyše pomáha aj pri chronickom kašli, slabej imunite či reumatických bolestiach.
Náš tip
Smrekové výhonky stačí vložiť do skleného pohára, zasypať cukrom a nechať odstáť niekoľko týždňov. Cukor sa postupne rozpustí a vylúhuje liečivé látky. Občas je dobré zmes pretrepať. Vzniknutú šťavu následne zlejte do fľaštičiek a skladujte v chladničke. Ak chcete dosiahnuť ešte silnejší zdravotný účinok, môžete cukor nahradiť medom. Medový sirup sa dá dokonca skladovať dlhšie (v chladničke aj do dvoch rokov).
Všestranný ihličnan
Smrek je vysoký majestátny ihličnan, ktorý vyrastá až do výšky 30 metrov. Kmeň tohto stromu je rovný, akoby pokrytý šupinami. Keď ho zdobíte ako vianočný stromček, poriadne sa potrápite s jeho pichľavým ihličím. Neraz sa stane, že vietor tento strom vyvráti. Môžu za to jeho plytké a krátke korene. Veľmi dobre sa však prispôsobuje rozličným klimatickým a pôdnym podmienkam, preto sa často vysádza na ťažbu dreva.
Vďaka fyzikálnym a mechanickým vlastnostiam je toto drevo mimoriadne dôležitou surovinou v našom priemysle. Smrekové drevo sa bežne používa v stavebníctve, v domácnostiach nájdeme nejeden smrekový kus nábytku. Z kôry sa pre zmenu získavajú triesloviny (taníny), ktoré sa používajú pri vyčiňovaní kože. Rozdrvením kôry takisto možno vyrobiť záhradnícky mulčovací materiál.
Aké je smrekové drevo?
Mäkké, ľahké, pružné, s výraznou živicovou vôňou. Má smotanovobielu, prípadne žltohnedú farbu s jasnými ročnými kruhmi. Je veľmi svetlé, vďaka čomu sa aj dobre morí. Má typický hodvábny lesk bez jadrového sfarbenia. Ľahko sa s ním pracuje. Nezabúdajte však na prevenciu a ochranu, mäkké smrekové drevo má totiž v obľube aj drevokazný hmyz.
TIP
My vám ako ochranu na váš smrekový nábytok v interiéri odporúčame vodou riediteľnú lazúru Belinka Interier. Na smrekové drevo v exteriéri použite lazúru na vodnej báze Belinka Exterier.
Najčastejšie sa využíva v podobe stavebného reziva, najmä pre nadzemné stavby, tiež na výrobu obytných strešných konštrukcií či hospodárskych budov. Zo smrekového dreva sa vyrábajú nosné časti striech, ako sú trámy, krovy a debnenia, ale aj tatranské a zrubové profily, podlahové dosky či hranoly. Zároveň je osvedčeným polotovarom na výrobu okien, dverí do exteriéru aj interiéru, na balkóny či schodiská. Rezivo smreka je zase súčasťou rámových konštrukcií panelov drevostavieb.
Tatranský profil
Nejedna chata alebo zrub sú celé postavené zo smreka. Inde sa využíva smrekový tatranský profil ako obklad. Nájdete ho v mnohých chalupách na vidieku, v lesoch, na horách. Kedysi zdobil smrekový tatranský profil domy a vily v mestách, bol totiž symbolom bohatstva a luxusu.
Smrekové drevo je po vysušení ľahšie ako napríklad borovica či smrekovec opadavý (červený smrek), má aj väčší podiel vzduchu, preto plní funkciu tepelného izolantu. Smrekový tatranský profil je z toho dôvodu výbornou voľbou pre drevený obklad. Vyniká kvalitou spracovania, má autentický vzhľad a rozvonia domácnosť jedinečnou arómou. Používa sa aj v exteriéri – pri správnom ošetrení ešte pred samotnou montážou odolá plesniam a vplyvom počasia. Profily sa spájajú pomocou pera a drážky, ktoré do seba zapadnú. Vznikne tak pevný spoj, ktorý zabráni jednotlivým doskám v pohybe.
Ako na správne ošetrenie smrekového dreva v exteriéri?
Ak máte smrekový tatranský profil použitý ako obklad v exteriéri, ošetrite ho lazúrou na vodnej báze Belinka Exterier. Ak ste tatranský profil použili ako obklad v interiéri kúpeľne, natrite ho impregnáciou Belinka Base a následne naneste vodou riediteľnú lazúru Belinka Interier.
Používajte biocídy bezpečným spôsobom. Pred použitím si vždy prečítajte etiketu a informácie o výrobku.
Tatranský profil z kvalitného slovenského dreva je cenovo najdostupnejším. Na našom trhu však nájdete aj smrekové drevo pochádzajúce z Estónska. To sa vzhľadom na chladnejšie podnebie, v ktorom stromy vyrastajú, pýši vyššou hustotou dreva. Vďaka tomu môže byť profil odolnejší a trvácnejší. Estónsky tatranský profil je tiež bohatší na rôzne druhy atypického spracovania dosiek, čo výrobcom umožňuje vytvárať zaujímavejšie efekty.
Vedeli ste, že?
Z najkvalitnejšieho smrekového dreva s hustými ročnými kruhmi sa vyrábajú niektoré časti hudobných nástrojov, napríklad rezonančné dosky sláčikových nástrojov alebo klavírov. Hovorí sa mu preto aj rezonančné drevo.
Obdivovaný smrekovec opadavý (ľudovo nazývaný aj červený smrek)
Je považovaný za najtvrdšie ihličnaté drevo. Tento ihličnan rastie v centrálnych Alpách a v Karpatoch, najčastejšie v zmiešaných lesoch. Počasie má na drevo smrekovca veľký vplyv. V Čechách ho volajú aj „modřín“, veľmi rýchlo totiž zmodrie a chytá sivomodrú patinu. Obdivovatelia dreva ju pritom milujú. Považujú ju za skvelú vlastnosť, nie za nevýhodu.
Pomerne často sa smrekovec opadavý používa na budovanie terás, a to práve vďaka vyššiemu obsahu živíc. Mnohí sa dokonca rozhodnú radšej pre toto drevo, než pre tvrdý odolný dub. Smrekovec sa uplatní všade tam, kde sa vyžaduje vysoká trvácnosť a odolnosť voči hnilobe.
Jadro dreviny obsahuje živicové kanáliky a má červenohnedý odtieň. Samotné drevo je skôr biele, s ľahkým sivohnedým odtieňom. Má veľmi dobre viditeľné ročné kruhy vo všetkých rezoch, najmä vďaka výrazným rozdielom medzi jarným a letným drevom. Je to pomerne odolné drevo s malou hrčovitosťou. Má vynikajúce mechanické a fyzikálne vlastnosti. Vďaka krásnej textúre sa s obľubou používa v stolárstve, na výrobu fasádnych obkladov, čiže tatranských profilov, parkiet, terasových dosiek, ale aj ako tzv. dlážkovica, ako doplnok houseboatov či ako exteriérový obklad.
Dožije sa vysokého veku
Smrekovec opadavý sa vyznačuje dobre viditeľnými ročnými kruhmi. Ich počet v prvom centimetri dreviny býva od 12 do 16 kusov. Pevnosť dreva je odhadovaná od 590 kg/m³, vďaka čomu patrí k stredne trvanlivým drevám. Pokiaľ ho nechránite a neimpregnujete, vydrží maximálne od 10 do 30 rokov. Pokiaľ sa drevo nachádza vnútri, pod strechou, dosahuje životnosť 50 až 75 rokov. Pod vodou je to 60 až 100 rokov. Čo je však mimoriadne dôležité, životnosť impregnovaného smrekovcového dreva je výrazne vyššia. Nezabudnite teda na prvotnú úpravu a neskôr na pravidelnú údržbu.
Aké sú výhody dreva smrekovca opadavého?
- veľmi dlhá životnosť,
- vysoká tvrdosť,
- extrémna odolnosť voči vlhkosti a pôsobeniu vody,
- extrémna odolnosť pri striedaní vlhka a sucha.
K nevýhodám patrí dlhodobé vylučovanie živicových látok, nerovnosť kmeňa či vyššia obstarávacia cena v porovnaní s tradičným smrekovým drevom. Sami preto musíte zvážiť, ktoré drevo si vyberiete.
Zaujímalo by ma, po vysušení smrekového dreva ako dlho ešte vylučuje živicu.
Pozdravujem vás, Peter.
Pokiaľ hovoríme o materiáli a nie o živom strome, tak drevo vylučuje živicu vtedy, keď zosychá a keď sa výraznejšie zohreje. Čiže keď sa vplyvom vysúšania zmenšujú jeho rozmery a keď živica vplyvom tepla zmäkne.
Živica uzavretá vo vnútri nemá kam uniknúť a pri zosychaní je vytláčaná – ako keď sa žmýka špongia. Môže to nastať aj niekoľko rokov po vysušení a zdanlivom stabilizovaní dreva. Nám sa napríklad stalo, že po cca 5 rokoch nám z palubovky na stene vytieklo trošku živice, keď sme do blízkosti steny umiestnili v zime ohrievač. Teplota steny dosiahla okolo 45 stupňov Celzia.
Adriána z tímu Čaro dreva
Hodi sa cerveny smrek i na stablon strechy?
Dobrý deň, Marek,
červený smrek sa hodí na štablón – podbitie strechy veľmi dobre. Stačil by aj obyčajný smrek (je lacnejší), ale červený smrek je, samozrejme, trvácejší a farebne výraznejší.
Želám Vám príjemný deň.
Natália z tímu Čaro dreva
Zdravim,
Hodi sa cerveny smrek na stavbu udiarne?
Ci radsej sibirsky smrek, alebo smrekovec?
Dobrý deň, Palo,
na stavbu udiarne sa hodí smrekovec (červený smrek je ľudový názov toho istého stromu), ako aj sibírsky smrek. Samozrejme, sibírsky smrek je odolnejší voči poveternosti, takže pokiaľ vyššia cena nie je problém, tak ho odporúčame ako lepšiu voľbu.
Nech sa udiareň vydarí… Želáme Vám príjemné dni.
Natália z tímu Čaro dreva