drevodom

Nielen o drevodomoch, ale aj o samotnom dreve koluje mnoho mýtov, ktoré sa nezakladajú na pravde. Jeden z nich sa týka napríklad životnosti dreva. V súvislosti s drevodomami je pomerne často diskutovanou témou. Pokiaľ je však drevodom profesionálne navrhnutý a kvalitne zrealizovaný, nie je dôvod obávať sa. Navyše, dom na báze dreva sa tak stáva viac-menej bezúdržbovým.

Tajomstvo sa ukrýva už v návrhu

Drevo je prírodný materiál, ktorý si vyžaduje ochranu pred prirodzeným rozkladom a hnilobou, vplyvmi prostredia a pred drevokaznými hubami a hmyzom. Dosiahnuť to možno tak, že zabránite prenikaniu vody do dreva. Avšak, v prípade drevodomu na to musíte myslieť už pri navrhovaní projektu. Medzi základné predpoklady dlhej životnosti a funkčnosti drevodomov totiž patrí dobre zvládnutý profesionálny projekt, kvalitná realizácia, špičkové stavebné úpravy a hydrofóbne ochranné nátery, ktoré nielenže drevo chránia, ale plnia tiež estetickú funkciu.

Náš tip

Drevodom si vyžaduje skutočne kvalitný ochranný náter. Siahnite preto po impregnácii Belinka Base (zvonka) a ako vrchnú lazúru použite Belinka Lasur (zvonka aj zvnútra).

Používajte biocídy bezpečným spôsobom. Pred použitím si vždy prečítajte etiketu a informácie o výrobku.

drevodom

V prípade, že sú splnené tieto základné požiadavky na starostlivosť o drevo a drevodom, platí pravidlo, že bežná údržba drevodomu je viac-menej porovnateľná s údržbou klasického murovaného domu.

5 bodov kvalitného návrhu

Existuje päť základných súčastí každej stavby na báze dreva, ktorým treba venovať osobitnú pozornosť:

  • spodná stavba,
  • vrchná stavba (obvodový plášť),
  • vrchná stavba (strecha),
  • okenné konštrukcie,
  • technologické zariadenie.

Vedeli ste, že?

Montovaný drevodom nemusí mať fasádu z dreva. Čo sa týka fasádnych materiálov z bežných drevín, tie si, samozrejme, vyžadujú pravidelnú údržbu. Na druhej strane, môžete si zvoliť aj bezúdržbový variant fasády – napríklad v hliníkovej úprave alebo bežnú stierkovanú fasádu.

Dôležité otázky

Je potrebné morenie drevodomu?

Množstvo samozvaných odborníkov by vás určite presviedčalo, že morenie dreva je jeho jedinou spoľahlivou ochranou pred hnilobou, drevokaznými hubami a drevokazným hmyzom. Všetko sa však začína jeho konštrukčnou ochranou.

Čo je to konštrukčná ochrana dreva?

Na konštrukčnú ochranu dreva sa musí myslieť už vo fáze prípravy samotného projektu. Jednoducho povedané, predstavuje také uloženie dreva a umiestnenie drevených prvkov, v ktorej im nehrozí neželaný vplyv vody a vlhkosti.

drevodom

Ako zvýšiť odolnosť drevených prvkov?

Vzhľadom na to, že chemická ochrana nepreniká do hĺbky a môže sa vyplaviť a zoslabnúť, nemusí byť vždy 100-percentne účinná. Na maximalizovanie jej účinnosti sa musia chemické nátery opakovať. Morenie má význam napríklad vtedy, keď chcete špeciálnym náterom zvýšiť požiarnu odolnosť dreva, alebo by ste radi prispeli k zlepšeniu jeho estetických vlastností.

Aká je životnosť drevodomu?

Ak vezmeme do úvahy podmienky, ktoré sme spomínali vyššie, teda profesionálny návrh a kvalitnú realizáciu drevodomu, môžeme pokojne konštatovať, že pri správnej starostlivosti sa životnosť drevodomu odhaduje aj na viac ako 150 rokov. Samozrejme, je úplne logické, že približne po 40 či 50 rokoch sa pravdepodobne nevyhnete rozsiahlejšej rekonštrukcii.

Predchádzajúci článokObľúbené smrekové drevo: čo je preň charakteristické?
Ďalší článokJe praskanie dreva prirodzený jav?
Tím Čarodreva tvoríme my: milovníci prírody, ekológie, turistiky, dizajnu, architektúry, ale aj zruční majstri, ktorí našli vášeň v renováciách. Ochrannú ruku nad nami drží Ing. Stanislav Košúth, PhD., ktorý sa venuje práci s drevom asi od svojich 15 rokov. Maturoval na Strednej priemyselnej škole drevárskej vo Zvolene v odbore Výroba nábytku. Na Technickej univerzite vo Zvolene pokračoval štúdiom v odbore Drevárske inžinierstvo. Na pôde svojej alma mater niekoľko rokov pracoval ako technik a vedeckovýskumný pracovník. Neskôr sa venoval výrobe nábytku a jeho montáži, od postelí a komôd, až po kuchynské linky. V súčasnosti síce pracuje v inom odvetví, ale výroba nábytku zostala jeho veľkým hobby. Okrem toho rád chodieva na turistiku a venuje sa hubárstvu.

DISKUSIA

Prosím vložte váš komentár
Prosím zadajte vaše meno