Ozdobia každý interiér či exteriér. Sú praktické, štýlové a pri troche snahy vám vydržia celé roky. A nemusíte ich kupovať, stačí len čas, entuziazmus a správne náradie. Stojany na kvety do bytu, ale aj na terasu či do záhrady dodajú vášmu priestoru prírodný a jedinečný štýl. Ako na ich výrobu, čo všetko môžete použiť a aké drevo je na ne vhodné? Pozrite si naše inšpirácie spolu s tipmi, ako na to.
Základom výroby pekného stojana alebo kvetináča je, samozrejme, správne zvolený materiál. Pri dreve máte veľa možností. Nezatracujte pritom ani staré drevo, z ktorého sa dajú vyrobiť ozaj pekné dizajnové kúsky. Ak si však chcete zaobstarať celkom nové drevo, kupujte také, ktoré je dostatočne odolné na tento typ dekorácie, a to najmä ak bude umiestnená vonku, čiže musí odolávať poveternostným vplyvom. Použiť môžete napríklad smrekovec, borovicu, akáciu, dub, agát, smrek alebo jedľu.
Čo dom dal – pekný stojan či kvetináč možno máte priamo pod nosom
Neverili by ste, z čoho všetkého sa dá vyrobiť pekný podstavec na kvety. Ak ste po rekonštrukcii staršieho domu, možno máte všetko vo svojej kôlni alebo dielni. Upcycling, teda využitie a obnova starých vecí, ponúka nekonečné možnosti a je pre čoraz viac ľudí atraktívnym trendom.
Inšpiratívne sú napríklad staré drevené vozíky, z ktorých sa dá vyrobiť nádherný stojan. Jeho umiestnením v záhrade si môžete vytvoriť pekný kútik s nádychom Provensalska, najmä ak ho vyzdobíte levanduľou.
Ďalším skvelým doplnkom môže byť starý drevený rebrík. Ten poslúži s malými úpravami ako nezvyčajný stojan na kvety, ktorý sa dá doplniť policami, oprieť alebo primontovať o stenu. Môžete naň priskrutkovať niekoľko železných obručí, ktoré budú slúžiť ako držiaky na kvetináče, alebo namiesto nich pripevnite hotové drevené hrantíky, do ktorých budete rastlinky sadiť. Tí, ktorí sa na to cítia, môžu venovať čas aj výrobe samotných drevených hrantíkov. Takýto stojan výborne poslúži na pestovanie okrasných rastlín či byliniek.
Jednoduchý stojan na kvety môžete vytvoriť aj pomocou drevenej debničky. Stačí doplniť nožičky v požadovanej výške a máte hotovo. Môžete kombinovať aj viacero debničiek a vytvárať tak zaujímavé kompozície.
Nekonečný zdroj inšpirácie ponúkajú aj návody, ako využiť staré palety. Jednou z možností je práve drevený stojan na kvety. Ak nechcete použiť celé súčasti paliet, môžete si ich rozobrať na drevené dosky a z tých vyrobiť celkom nový stojan alebo aj kvetináč.
Stojany na kvety, ktoré si zostrojíte aj sami
Fantázii sa medze nekladú. Môžete si napríklad vyrobiť stojan s klasickým základom v podobe kríža so štyrmi nožičkami a s vrchnou doskou na umiestnenie kvetináča. Veľmi jednoduché a efektné stojany na kvety do exteriéru či interiéru predstavujú aj obrúsené jednoduché drevené kvádre s povrchovou úpravou v matnej alebo lakovanej podobe. Pokiaľ zvolíte užšie hranoly, kvôli stabilite sa oplatí pouvažovať aj nad hranatým podstavcom.
K obľúbeným typom patria stojany v tvare truhličky. Takéto truhličky stačí doplniť podstavou, prípadne si môžete vyrobiť viacero kusov truhličiek a primontovať jednu k druhej tak, aby vytvorili zaujímavú konštrukciu, ktorá bude napríklad lemovať terasu. Ohraničiť ju môžete aj pomocou masívnych stojanov z drevených pňov. Poslúži guľatina narezaná na rovnaké diely, s vydlabaným kvádrovým otvorom a jednoduchými nožičkami v podobe kolmo navŕtaných drevených latiek.
Na čo myslieť pri výrobe
Základom úspechu je dobrá príprava. Skôr ako začnete čokoľvek majstrovať, spravte si nákres na papier. Zaznačte si, aký výsledok chcete dosiahnuť, vypočítajte, koľko materiálu budete potrebovať a aké veľké majú byť jednotlivé drevené prvky, z ktorých bude váš stojan pozostávať. Až následne sa pustite do práce. Drevené prvky dobre očistite a obrúste a hotový výrobok ošetrite ochranným náterom. Vyberte si ho podľa toho, či bude stojan umiestnený vonku alebo vnútri. Použiť možno oleje, lazúry, laky aj krycie farby.
Náš tip
Na drevené stojany v exteriéri môžete použiť viacero produktov, ktoré zvýšia ich životnosť a aj ich skrášlia na pohľad. Vhodné sú napríklad Belinka Toplasur UV Plus, lazúra Belinka Lasur či Bori tenkovrstvová lazúra. Do interiéru môžete zvoliť lazúru Belinka Interier.