Aktuálne trendy v interiérovom dizajne potvrdzujú, že drevo je stále IN. Navyše, do karát mu nahráva aj tá skutočnosť, že sa dá veľmi jednoducho a zároveň vkusne kombinovať aj s inými materiálmi. Pre dokázanie tohto tvrdenia by sme mohli poukázať na rôzne dizajnové štýly, ktoré v súčasnosti kraľujú interiérom. Skvelým príkladom je či už industriálny, alebo aj škandinávsky štýl. Ako a s čím je drevo vo všeobecnosti čo najlepšie kombinovať, prípadne s čím drevo ladí, o tom si povieme viac v nasledujúcich riadkoch.

Medzi najväčšie výhody zakomponovania drevených prvkov do interiérového dizajnu patrí prirodzená krása dreva. Avšak okrem toho má drevo aj iné benefity. Napríklad, má dobré akustické vlastnosti. Dokonca dokáže pozitívne vplývať aj na našu náladu. V rámci domácností najčastejšie nachádza svoje miesto na podlahách a dverách. Popritom sa ale s obľubou používa aj na výrobu nábytku či rôznych bytových doplnkov a dekorácií. V menšom meradle, ale predsa, sa využíva aj na obklad či v podobe predelových stien. Už len šírka jeho využitia svedčí o tom, že ide o ľahko kombinovateľný materiál, ktorý naviac môže mať v závislosti od povrchovej úpravy veľa tvárí.

Drevo miluje kontrasty

Dá sa povedať, že drevo miluje kontrasty. Pri kombinovaní viacerých odtieňov dreva, resp. viacerých kusov drevených výrobkov v jednej miestnosti sa preto nebojte odvážnejších kontrastných riešení, ktoré drevo nechajú vyniknúť najkrajšie.

V tomto prípade sa budete môcť najlepšie realizovať pri výbere odtieňov podlahy a nábytku či stenového obkladu. Riaďte sa pravidlom, že zatiaľ čo jedno z toho môže byť tmavšie, to druhé by malo byť svetlejšie. Ak by ste sa rozhodli pre rovnaké odtiene podlahy a nábytku, daná miestnosť by mohla pôsobiť jednoliato a fádne, resp. by podlaha s nábytkom mohla splývať.

Svetlé verzus tmavé drevo

Pri odtieňoch dreva ešte chvíľu zostaneme. Vedeli ste, že aj svetlosť dreva má v interiéroch určité zásady? Týka sa to najmä podláh. Zatiaľ čo do veľkých priestorov si môžete zvoliť akúkoľvek svetlosť drevenej podlahy, v malých miestnostiach by ste sa mali vyvarovať príliš tmavých podláh, ktoré dokážu už beztak malý priestor ešte viac opticky zmenšiť.

Zapamätajte si: Kým tmavé drevo pôsobí v interiéroch elegantne, luxusne a noblesne, svetlé dodáva priestorom ľahkosť a vzdušnosť, pričom vzbudzuje akýsi neformálnejší dojem.

Drevo a biela

Z odtieňov prechádzame rovno k farbám – konkrétne k bielej. Drevo sa totižto výborne kombinuje práve s bielou farbou, ktorá ho necháva úžasne vyniknúť. Vidieť to môžete na moderných kuchynských linkách, v rámci ktorých sa v súčasnosti s obľubou používa spojenie pracovných dosiek v drevodekore s bielymi skrinkami a zásuvkami. Rovnako skvelým príkladom sú však aj biele steny v kombinácii s dreveným obkladom, prípadne drevenými rámami či dominantne pôsobiacim dreveným nábytkom. Treba však zároveň dodať, že vďaka tomu, že má drevo neutrálnu farbu, pristane mu aj spojenie s inými, či už pastelovými, alebo výraznými farbami.

Vedeli ste, že prirodzené odtiene dreva kombinované s bielou farbou dominujú napríklad aj na stoloch, stoličkách a rôznych skrinkách škandinávskeho štýlu?

Drevo a kameň

Čo sa týka vyššie zmieňovaných kuchýň, je potrebné spomenúť aj rokmi osvedčenú a zároveň praktickú kombináciu dreva s kameňom. Konkrétne máme na mysli drevené skrinky doplnené o mramorové pracovné dosky. Spojenie drevo a kameň však pôsobí fantasticky aj inde, napríklad na obkladoch krbov. Harmonický interiér vyčarujú aj kamenné a keramické obklady či tehlové steny v tandeme s dreveným nábytkom a doplnkami.

Drevo a kov

V úvode tohto článku sme pri spomínaní industriálneho štýlu narážali práve na spojenie dreva a kovu. Industriálne ladeným priestorom, najmä tým jedálenským, totižto zvyknú dominovať masívne drevené stoly s kovovými podnožami. Často s rovnako ladeným sedením.

Drevo ladí so všetkým

Predošlé riadky vám museli jednoznačne dokázať, že drevo ladí skutočne so všetkým. Navyše, výborne vyzerá aj v kombinácii so sklom, napríklad v rámci moderne a minimalisticky zariadených domácností. Svedčí mu, prirodzene, aj textil, či už celkovo zakomponovaný do interiéru, alebo ako poťahový materiál na nábytku. Dokonca ani kombinácie s plastom nie sú na zahodenie. Zakomponujte drevo do vášho domova aj vy a užívajte si jeho mnohotvárnosť a štýlové spojenie so všetkým, čo sa vám páči.

Tip na záver

Drevo v interiéri môžete povrchovo ošetriť rôznymi nátermi. Použiť môžete napríklad lazúru Belinka Interier, určenú na dekoratívnu ochranu dreva v obytných miestnostiach. Uchováva viditeľnú prírodnú textúru dreva, nezapácha, rýchlo schne a umožňuje nanesenie viacerých vrstiev v priebehu jedného dňa. Dostupný je priesvitný variant, ale tiež rôzne odtiene.

Predchádzajúci článokINFOGRAFIKA: Čo by ste mali vedieť o prírodných náteroch na drevo
Ďalší článok5 vecí, ktoré sa oplatí vedieť o drevených podlahách
Tím Čarodreva tvoríme my: milovníci prírody, ekológie, turistiky, dizajnu, architektúry, ale aj zruční majstri, ktorí našli vášeň v renováciách. Ochrannú ruku nad nami drží Ing. Stanislav Košúth, PhD., ktorý sa venuje práci s drevom asi od svojich 15 rokov. Maturoval na Strednej priemyselnej škole drevárskej vo Zvolene v odbore Výroba nábytku. Na Technickej univerzite vo Zvolene pokračoval štúdiom v odbore Drevárske inžinierstvo. Na pôde svojej alma mater niekoľko rokov pracoval ako technik a vedeckovýskumný pracovník. Neskôr sa venoval výrobe nábytku a jeho montáži, od postelí a komôd, až po kuchynské linky. V súčasnosti síce pracuje v inom odvetví, ale výroba nábytku zostala jeho veľkým hobby. Okrem toho rád chodieva na turistiku a venuje sa hubárstvu.