Možno si poviete, načo vám bude staré kancelárske kreslo, ktoré už doslúžilo. Presne táto otázka nám zišla na um, keď sme objavili takýto „poklad“. Lenže niekedy sa oplatí starému nábytku pozrieť bližšie „na zúbky“. Takto možno zistíte, že aj naoko nepotrebná vec môže mať veľký potenciál. A tak sme sa pustili do práce.
Ponechali sme si vrchnú časť kresla aj s opierkami na lakte. Po rozobratí starej koženky a odstránení molitanu nás čakala zaujímavo tvarovaná preglejka, ktorú sme si uchovali na neskôr. Pri návšteve kovošrotu sme natrafili na dve konštrukcie, ktoré boli kedysi súčasťou starej lavičky. Boli opreté o starý hrdzavý sud. Stačil jediný pohľad a nápad bol na svete – bude z toho kreslo na čítanie s drevenými nohami.
Samozrejme, konštrukcie putovali s nami domov. O nejaký čas sme prechádzali okolo starého domu, kde práve prebiehali búracie práce. Všimli sme si jeden pekný starý hranol položený na okraji pozemku. Slovo dalo slovo a vyše štvormetrový hranol bol náš. Z neho vznikli nohy kresla. Aj takéto veci sa dejú, keď chodíte po svete s otvorenými očami. Je to opäť zaujímavý príbeh a o to zaujímavejší je výtvor, ktorý na jeho konci vznikol.
Použili sme:
- preglejku (120 × 60 × 1,2 cm) – použili sme borovicovú
- starý hranol s dĺžkou cca 2 m
- železnú konštrukciu (nájdenú v kovošrote)
- železnú pásovinu s rozmermi 200 × 3 × 1 cm
- zváračku
- stolnú pílu (alternatívne pokosovú pílu)
- elektrický hoblík
- vŕtačku s brúsnou hlavou
- uhlovú brúsku
- stolárske svorky
- vrtáky 2 mm a 8 mm
- klasický skrutkovač a elektrický skrutkovač (môže byť aj akuskrutkovač)
- 2 ks skrutiek na uchytenie sedacej časti uprostred + matice M5
- 4 ks imbusových skrutiek na lakťové opierky M13 + matice M10
- 16 ks samorezných skrutiek do dreva s dĺžkou 5 cm
- 8 ks samorezných skrutiek do dreva s dĺžkou 3 cm
- respirátor, ochranné okuliare, resp. tvárovú masku s filtrami, rukavice
- ceruzku, meter a uholník
- lepidlo na drevo
- brúsny papier kruhový so zrnitosťou 80 až 240
- brúsny papier obyčajný so zrnitosťou 100 až 240
- štetec na lazúru
- tenkovrstvovú bezfarebnú lazúru Helios Bori
- lakovú lazúru Helios Bori UV Extra
Ako sme postupovali
Nové kreslo vzniklo z troch základných častí, a to zo sedacej preglejkovej časti starého kancelárskeho kresla, starého hranola, starej železnej konštrukcie a dvoch lakťových opierok, ktoré rovnako pochádzajú z pôvodného kancelárskeho kresla.
Ako prvú sme si zobrali „do parády“ konštrukciu, ktorú sme obrúsili, a tak ju zbavili hrdze a starých nánosov farby. Použili sme uhlovú obrúsku s lamelovým brúsnym kotúčom. Ochrana očí a uší je v tomto prípade samozrejmosťou.
Na stolnej píle sme rozrezali hranol na dve rovnaké časti s dĺžkou 75 cm.
Následne sme hranoly ohobľovali elektrickým hoblíkom.
Po ohobľovaní sme ich obrúsili hrubším brúsnym papierom so zrnitosťou 80 až 100. Ďalej sme pokračovali s brúsnymi papiermi so zrnitosťou 180 až 240.
Na stolnej píle sme konce hranolov zrezali do uhla 30 stupňov.
Po zrezaní sme konce zabrúsili dohladka.
Takisto sme obrúsili aj starý náter z lakťových opierok pomocou elektrickej vŕtačky a brúsnych papierov so zrnitosťou 180 až 240. Dýchacie cesty proti jemnému prachu sme si chránili tvárovou maskou s filtrami.
Pokračovali sme ďalej s hranolmi. Na stolnej píle sme si nastavili vysunutie kotúča na 1 cm. Postupným posúvaním hranola dopredu a do boku cez pílový kotúč sme vytvorili drážku (3 cm širokú) pre nohy železnej konštrukcie.
Spodnú časť nôh železnej konštrukcie sme vyrobili z pásoviny hrubej 1 cm a širokej 3 cm. Narezali sme si ju na požadované rozmery podľa hranola a zvarili ich dokopy tak, aby vytvorili celok v tvare písmena U.
Po prizváraní dielov na nohy konštrukcie sme vyskúšali, ako nám sedia. Všetky zvary sme zabrúsili.
Na konštrukciu sme z vnútornej strany ešte prizvárali stredovú spojovaciu pásovinu (taktiež s hrúbkou 1 cm, dĺžkou 44 cm a šírkou 3 cm), a to tak, aby nám vonkajšie rozmery konštrukcie vychádzali na šírku 50 cm. Do pásoviny sme urobili ešte dva závity na uchytenie sedacej časti. Ku konštrukcii sme prizvárali aj matice na uchytenie lakťových opierok. Zvary sme taktiež zabrúsili.
Následne sme pristúpili k ďalšej fáze projektu. Stolárskou svorkou sme si pripevnili sedaciu časť ku konštrukcii. Prichytili sme aj lakťovú opierku do polohy, v ktorej bude vo finále. Z kartónu sme pomocou rezáka vykrojili potrebné šablóny, ktoré budeme ešte vyrábať z preglejky – dve bočné časti, zadnú a spodnú časť odkladacieho priestoru kresla.
Použili sme borovicovú preglejku s rozmermi 120 × 60 cm a hrúbkou 1,2 cm. Obkreslili sme si podľa šablóny potrebné veľkosti a vyrezali ich pomocou priamočiarej píly.
Zadnú časť odkladacieho priestoru sme si tiež odmerali a vyrezali pomocou stolnej píly – a to v rozmeroch 44 × 32 cm.
Pripravili sme si sedaciu časť zatmelením drobných priehlbiniek a následným vybrúsením dohladka. Použili sme brúsne papiere so zrnitosťou 100 až 240.
Zbežne sme si najprv zostavili kreslo, aby sme videli, ako nám jednotlivé diely sedia. Všetky diely sme následne prilepili k sedacej časti.
Do bočných časti odkladacieho priestoru sme vyvŕtali otvor na uchytenie lakťových opierok. Uchytené sú pomocou imbusovej skrutky a matice M10 z druhej strany.
Zo zvyšnej preglejky sme si vyrezali ešte dva diely na vyplnenie a zosilnenie prednej časti kresla. Rozmery dielov sme namerali podľa rozmerov prednej časti.
Naniesli sme na diely lepidlo a prilepili sme ich zo spodnej časti na kreslo.
Diely sme pevne zafixovali stolárskymi svorkami.
Po vytvrdnutí lepidla sme pomocou pílky odrezali presahujúce časti preglejky.
Zvyšné nedostatky sme obrúsili, aby bol povrch sedacej časti kresla zladený do pekného celku.
Predposlednú fázu výroby predstavovalo lakovanie. Konštrukciu sme najprv odmastili a zbavili nečistôt technickým benzínom. Konštrukciu sme ošetrili základným náterom v dvoch vrstvách.
Následne sme konštrukciu nastriekali matnou čiernou farbou v spreji, takisto v dvoch vrstvách. Konštrukcia bola pripravená. Ostatné drevené diely čakalo ešte ošetrenie lazúrou.
Začali sme nohami kresla – hranolmi. Aplikovali sme tenkovrstvovú bezfarebnú lazúru Helios Bori v dvoch vrstvách. Samozrejme, medzi vrstvami sme nechali dostatočný čas na vsiaknutie.
Postupne sme aplikovali túto lazúru aj na ďalšie diely kresla (na sedaciu časť a opierky).
Na finálnu úpravu sme aplikovali lakovú bezfarebnú lazúru Helios Bori UV Extra. Nanášali sme ju štetcom v dvoch vrstvách.
Poslednou fázou bolo skladanie kresla. Najprv sme konštrukciu usadili na hranoly. Následne sme priskrutkovali sedaciu časť pomocou dvoch skrutiek uprostred. Skrutky mali vopred pripravené miesta a závity na spodnej spojovacej pásovine. Na zabezpečenie sme zospodu upevnili skrutky aj maticami M5.
Pripevnil sme aj lakťové opierky pomocou štyroch imbusových skrutiek a matíc M10.
Do hranolov sme tenkým 2 mm vrtákom vyvŕtali otvory pre samorezné skrutky.
Použili sme 5 cm dlhé skrutky a podložky.
Elektrickým skrutkovačom sme postupne skrutkami dotiahli konštrukciu ku hranolom.
Menšie samorezné skrutky s dĺžkou 3 cm sme použili na upevnenie zadnej časti kresla ku konštrukcii. Využili sme otvory, ktoré boli na konštrukcii.
Výsledným produktom je vcelku nevšedné a pohodlné kreslo na čítanie s odkladacím priestorom na knihy, časopisy či deku.
Podobne nápaditým spôsobom môžete zužitkovať akýkoľvek kus starého nábytku alebo zaujímavý interiérový doplnok, ktorý by bola škoda vyhodiť. Navyše, svetu dnes vládne ohľaduplnosť voči životnému prostrediu a takáto recyklácia je dokonca v súlade s ekológiou, takže vlastnoručné dielko vás môže tešiť o to viac.
Ako ste na tom vy? Aj vy ste si vyrobili doma niečo podobné? Podeľte sa o svoje výtvory s našimi čitateľmi alebo na našej Facebook stránke Čaro dreva.