Vintage štýl, retro či čarovné starožitnosti – aj takéto prívlastky možno dať nábytku, ktorému pomocou šikovných rúk vdýchli nový život. Ukážeme vám, že aj stará stolička sa môže zmeniť nielen na funkčný, ale aj atraktívny kúsok do vášho bytu, na balkón či na terasu.
Na patinovaný stojan na kvety sme použili:
- starý drevený nábytok (stolička, stolček a pod.),
- vodou riediteľnú farbu na drevo v bielom odtieni,
- farbu na drevo vo farebnom odtieni,
- exteriérovú lazúru na ochranu dreva Belinka Exterier,
- brúsny papier (zrnitosť P400, 400, 80, prípadne aj iné zrnitosti),
- štetce.
Trvanie výroby:
- 90 minút (závisí však od doby schnutia farieb, ktoré si zvolíte – my odporúčame rýchloschnúce).
Voľba dreveného kúska
Prvým krokom je správne si vybrať nábytkový kúsok, ktorý chcete „reštaurovať“. Nie je totiž drevo ako drevo – na techniku patinovania sa odporúča najmä mäkké drevo, ktoré dokáže krásne odkryť svoju štruktúru. Ale viete sa pohrať aj s tvrdším. V našej dielničke sme siahli práve po stoličke z tvrdého dreva. Čo, naopak, nie je absolútne vhodné na patinovanie? Drevotrieska. Keďže ide len o zlisovanú drevenú hmotu, ku krásnej prirodzenej kresbe dreva sa pri nej jednoducho nedopracujete.
Odstránenie nečistôt a mastnoty
V prípade starého nábytku ide zväčša o kúsky, ktoré celé roky stáli niekde v pivnici, v garáži či pod šopou, a tak sú celé od prachu, pavučín alebo iných nečistôt. Hrubú špinu očistite vlhkou handričkou a osušte. Menšie špinky odstráňte brúsnym papierom.
Vybrúsenie dohladka
Chopte sa brúsneho papiera, ľudovo povedané „šmirgľa“ (pozn. môžete použiť aj elektrickú brúsku), a brúsením odstráňte vrstvy starej farby či laku, ktoré boli pôvodne nanesené na nábytku. Prečo? Aby ste sa dopracovali k naturálnej štruktúre dreva, k letokruhom a k žilám, ktoré dodávajú drevu ten správny prirodzený vzhľad. A keďže brúsny papier je široký pojem a jeho typov je niekoľko, odporúčame vám v tomto kroku siahnuť po tom s hrubšími zrnami, napr. po „80-tke“.
Tip
Aby sa vám šmirgľovalo ľahšie, do brúsneho papiera si zabaľte napríklad kúsok drevenej latky – jednak sa vám bude lepšie držať, jednak vyviniete na povrch väčší tlak a skôr preniknete k základnej štruktúre dreva.
Nanesenie spodnej farebnej vrstvy
Kým prvé tri kroky sú fixné a mal by ich dodržať každý rovnako, v tomto kroku sa už možnosti rozširujú. Výber odtieňa spodnej farby je na vás – my sme zvolili bielu, vodou riediteľnú farbu, no môžete použiť aj šedú, tmavohnedú či čiernu. Všetko záleží na preferenciách a na vašej predstave ideálneho ošúchaného vzhľadu. Farbu nanášajte nerovnomerne – vo finále to dopomôže k efektnejším šmuhám a vzorom.
Doba schnutia záleží na konkrétnej farbe – v prípade rýchloschnúcej, po ktorej sme siahli my, sa suchý efekt dostavil už po 15 minútach. Samozrejme, dôležité je, aby farba zaschla do stavu, v ktorom je možné aplikovať ďalšiu vrstvu – čiže keď bude pretierateľná.
Aplikovanie druhej farby
Ak je spodná vrstva úplne suchá, môžeme na ňu aplikovať druhú farbu. Naším cieľom bola stolička v pastelovom mentolovom odtieni, preto sme si zo zelenej a bielej vymiešali ten správny odtieň a následne ho opäť „halabala“ aplikovali štetcom na celú plochu stoličky. V tomto kroku sa môžete znovu vyblázniť a namiešať si svoj ideálny odtieň.
Vybrúsenie finálneho ošúchaného efektu
Farebné vrstvy sú suché a vy môžete pristúpiť ku kľúčovému kroku v procese patinovania, a to k finálnemu brúseniu. A tu už naozaj neexistujú presné pravidlá – každý si vytvorí ošúchaný vzhľad po svojom. Niekde môžete pritlačiť viac, inde menej, niekde môžete poodkryť len bielu farebnú vrstvu, inde až samotné drevo.
Nápomocné vám budú opäť brúsne papiere – na výraznejšie odkrývanie štruktúry je možné použiť celé spektrum zrnitostí, od 80 až po 400.
Lakovanie
Na záver patinovaný nábytok už len zalakujte – jednak zafixujete farby, no najmä vášmu zrenovovanému kúsku predĺžite životnosť. Treba dôsledne prekryť a chrániť aj miesta, na ktorých je odhalené holé drevo. My sme použili ochrannú lazúru na drevo Belinka Exterier, keďže sme mali v pláne použiť stoličku na balkóne.
Ak ešte neviete, či váš kúsok umiestnite do interiéru alebo exteriéru, vyberte si univerzálny lak, s ktorým nepokazíte nič. V ponuke sú matné, lesklé, ale i polomatné (taký sme si pri finálnej úprave stoličky vybrali my).
Inštalovanie
Keďže sme si na renováciu zvolili stoličku, ktorá bola dlhšie umiestnená vo vlhkom prostredí, a tým stratila svoju stabilitu, na sedenie už neposlúži. No môže byť originálnym podstavcom pre kvietky – či už v byte, alebo na terase.
Veríme, že vás tento fotopostup inšpiroval k hľadaniu vhodných „kandidátov“ na renováciu a k vytvoreniu vlastných originálnych patinovaných kúskov.