drevené trámy

Trámy v dome nie sú iba nevyhnutné časti konštrukcie, ktoré dávajú stropu stabilitu. Ak ich odhalíte, vytvoria v priestore zaujímavú a vznešenú atmosféru. Mali by ste však vedieť, že trámy si zaslúžia dôslednú starostlivosť.

Móda sa opakuje

Stropné konštrukcie sú oporným systémom pre vlastnú váhu strechy alebo mimoriadne zaťaženie. Dnes však plnia aj estetickú funkciu. Trámy sú pozostatkom starých vidieckych domov a stodôl, kedy ešte architektúra nebola natoľko pokročilá. Kým v minulosti boli naozaj nevyhnutnosťou, v súčasnosti sú dizajnérskym trendom. V mnohých prípadoch sú dokonca trámy hlavným prvkom interiéru, ktorému sa prispôsobuje celý dizajn. Niektorí ich dokonca nahrádzajú imitáciami, napr. z polyuretánu s umelými kovaniami. Žiadna napodobnenina však nedokáže konkurovať čaru dreva.

Vyvýšený strop svedčí každému interiéru

Trámy už dnes nie sú len záležitosťou starých domov a zobytnených podkroví. Svoje miesto si našli i v moderných a minimalistických domovoch. Dokonca môžu dopĺňať rovné stropy, nielen priestor pod šikminami.

Vyvýšený strop dodá priestorom unikátny vzhľad a vzdušnosť. A ak ho dopĺňajú priznané drevené trámy, interiér môže získať vidiecky či industriálny nádych. Väčšiu plochu stien môžete ozdobiť veľkými obrazmi alebo umeleckými kolážami. Vzniká tiež priestor pre moderný luster či relaxačný kútik so závesnou hojdačkou.

drevené trámy, drevené trámy v interiéri, drevene tramy, drevené trámy na strop

Pozor, ak vlastníte dom s trámami, ktoré predsa len plánujete prekryť, mali by ste mať dostatočne vysoký strop.

Zariaďme si domov

Fantázii sa medze nekladú, a práve to je na trámových domoch to najlepšie. Poskytujú priestor na „dizajnérske šantenie“. Možno sa vám zapáči kontrast bielych stien a tmavých trámov vo farbe tmavého dreva. Rozhodnúť sa však môžete aj pre bledšiu kombináciu v podobe smrekového a jedľového dreva. Svetlé trámové konštrukcie znesú aj výraznejšie bytové doplnky. Pri zariaďovaní premýšľajte strategicky. Podlaha, dvere aj nábytok by mali s trámami ladiť.

Trámy nemusíte úplne skrývať, stačí ich iba zakamuflovať – napríklad tak, že ich natriete nabielo, aby ladili so stenami v rovnakom odtieni. Budú pôsobiť nenápadnejšie.

drevené trámy, drevené trámy v interiéri, drevene tramy, drevené trámy na strop

„Práva a povinnosti“ vlastníka trámového domu

Drevo je spoľahlivý materiál – môžete sa však jednoznačne spoľahnúť i na to, že ak mu nebudete venovať dostatočnú pozornosť, stratí svoje kvality. Výnimkou nie sú ani trámy. Tie sú takisto ohrozené drevokaznými činiteľmi. Vlhkosť, plesne, huby, škodcovia, ale aj nerovnomerné zaťaženie si často vyžiadajú svoju daň. So základnou údržbou si však našťastie vystačíte sami.

Zapamätajte si

Trámy stačí impregnovať len raz, a to na začiatku. Keďže drevo na trámoch nie je vystavené dažďu, nie je potrebné časté obnovovanie náterov, ako je to v exteriéri. Správne vyhotovený náter v interiéri vydrží desiatky rokov. Jedine pod transparentnými nátermi drevo časom môže zožltnúť a trochu stmavnúť.

Kedy je potrebné trámy vymeniť?

Pred každou renováciou najprv skontrolujte, či sa v dreve neusídlili neželaní návštevníci. Ak už svoju vstupenku majú a poškodenie dreva je rozsiahle, odporúčame výmenu trámov. Jednak drevo stráca svoju pevnosť, a teda aj funkčnosť, jednak môžu škodcovia napadnúť aj iné drevo vo vašej domácnosti. Určite sa však s touto úlohou obráťte na odborníkov – v stávke je celá statika stropu. Ak si myslíte, že napadnutie je len v počiatočnom štádiu, pristúpte k sanácii.

drevené trámy, drevené trámy v interiéri, drevene tramy, drevené trámy na strop

Ako na bežnú údržbu?

Ak ste pri prehliadke nezistili napadnutie škodcami, máte sčasti vyhraté. Čaká vás však zopár úkonov. Skontrolujte, či sa na trámoch nenachádzajú trhliny často zanesené špinou, diery a v krajnom prípade aj vytŕčajúce drevené vlákna. Netreba sa však hneď obávať najhoršieho. Je to prirodzené, keďže drevo je prírodný materiál a stále „pracuje“.

V prvom kroku údržby je trámy potrebné očistiť od prachu, ktorý sa na nich za tie roky mohol vo veľkej vrstve usadiť. Ak ste si istí, že ich budete nanovo ošetrovať náterom, pokojne použite kefu s tvrdšími štetinami. V prípade, že nájdete na trámoch diery, ktoré nie sú spôsobené škodcami, vyplňte ich tmelom na drevo (konkrétne tmely nájdete tu). Ďalším krokom je brúsenie. A keďže ide spravidla o väčšie plochy, odporúčame použiť elektrickú brúsku.

Zapamätajte si

Pri brúsení trámových prvkov si dávajte pozor na odstávajúce triesky a odštiepené úseky, aby sa triesky nezadreli pod brúsny papier. Môže to spôsobiť poškodenie brúsneho nástroja a v prípade ručného brúsenia i zranenie. Pozor tiež na nepríjemné dôsledky vdychovania starého prachu. Určite využite respirátor, prípadne aj okuliare a, samozrejme, výkonný vysávač.

Akú ochranu dreva použiť?

Na trámy použite hustý náter. My vám odporúčame Bori gélovú lazúru používa sa primárne na ochranu dreva na stropoch, keďže pekne drží na ploche. Nesteká ani zo štetca, ani z dreva. Vytvorí ochranný film, ktorý nepraská a ani sa nelúpe. Obsahuje tiež vosk, ktorý posilňuje vodoodolnosť náteru. Odtieň môžete prispôsobiť vášmu interiéru na výber máte 6 farieb.

Ekologický príklad

Ak vám záleží na tom, aby bolo ošetrenie dreve ekologické, zvoľte prírodný olej. Pokiaľ natretý povrch nebude potrebné pravidelne navlhko čistiť, olejom ošetrený náter vydrží desaťročia bez potreby obnovovania.

Trámy sú jedinečným oživením priestoru, avšak raz za čas si ich údržba vyžaduje celý „víkendový program“. Tá námaha však stojí za to. Štýlový a útulný domov vás predsa bude tešiť celý život.

Predchádzajúci článokPrírodné nátery na drevo
Ďalší článokFotopostup: Ako pomocou patinovania premeniť starú stoličku na originálny kvetinový stojan?

DISKUSIA

Prosím vložte váš komentár
Prosím zadajte vaše meno