vianočný stromček, živý, umelý (3)

Živý stromček má svoju nezameniteľnú vôňu a (ne)dokonalú krásu prírody, vyžaruje teda prirodzenosť. Ten umelý je zasa praktický, súmerný a každoročne ušetrí množstvo starostí. Obe možnosti majú svoje výhody a nevýhody. Vzhľadom na klimatickú krízu sa však čoraz viac ľudí zaoberá aj otázkou ekológie. Aký typ vianočného stromčeka ocení naša planéta najviac?

Ktorý vianočný stromček je ekologickejší?

Ak už máte doma umelý stromček, nie je nutné hneď ho meniť za nový alebo živý. Doprajte mu najdlhší možný život. Stromčeky vyťahujeme každoročne na pár týždňov − a ten váš by vám mal vydržať aspoň 10 rokov. Pamätajte, čím dlhšie ho používate, tým nižšia je vaša environmentálna záťaž.

Ak ste doteraz patrili k ľuďom, ktorí milujú atmosféru tradičných Vianoc s voňavým živým stromčekom, no tieto Vianoce stojíte pred dilemou, aj pre vás máme riešenie. Dokonca je ich niekoľko. Živý stromček je stále ekologickejšou alternatívou ako ten umelý, takže je dobré uprednostniť takýto variant.

vianočný stromček, živý, umelý (3)

Živé stromčeky rastú v lesných škôlkach, nevyrubujú sa kvôli ním lesy a počas svojho rastu produkujú kyslík. No netreba zabúdať aj na to, že tieto stromčeky sú jednorazové a budeme sa z nich tešiť krátko. Navyše sa väčšinou pestujú v zahraničí a na Slovensko sa dovážajú. Slovenské lokálne stromčeky z lesných škôlok sú lepšou voľbou, na Slovensku je však pestovateľov veľmi málo. Váš živý stromček z trhu preto s najväčšou pravdepodobnosťou bude zo zahraničia.

Stromček si z lesa nenoste

Ak vás láka slovenský stromček a chcete poň ísť priamo do lesa, vedzte, že ide o krádež a hrozí vám pokuta.

Ak vám je ľúto obetovať živý stromček a milujete moderný dizajn, uprednostnite rôzne kreatívne alternatívy tohto obľúbeného symbolu Vianoc. Môžete si ho vyrobiť aj sami za pomoci nájdených konárikov a šišiek, z drevených latiek alebo dokonca starého nábytku. Stačí, keď zapojíte trošku fantázie. Plusom je, že takúto dekoráciu môžete vystaviť aj na terase.

vianočný stromček, živý, umelý (3)

vianočný stromček, živý, umelý (3)

Živý stromček v kvetináči

Čoraz častejšie sa stretávame so stromčekmi v kvetináčoch. Pri srdci nás zahreje krásna myšlienka, že stromček tu s nami nebude len tento rok a môžeme ho vysadiť aj do prírody. Má to však háčik. Niektorí predajcovia osekajú korene, aby sa zmestili do črepníka, a tak na ďalší život stromčeka po Vianociach môžete zabudnúť. Dávajte si preto pozor, aký stromček v črepníku kupujete.

vianočný stromček, živý, umelý (3)

Ak nájdete zodpovedného predajcu a stromček má korene v poriadku, rátajte s tým, že o stromček sa musíte starať:

  • Stromček najskôr aklimatizujte v chladnejšej miestnosti, ideálne na chodbe alebo v pivnici. Mal by mať však dostatok svetla.
  • V obývačke alebo inej vykúrenej miestnosti by mal pobudnúť čo najkratší možný čas. Ideálne ho vytiahnite tesne pred sviatkami a vráťte ho do chladnejšej miestnosti už po pár dňoch.
  • Keď sa stromček opäť aklimatizuje na chladnejšiu miestnosť, vyneste ho von.
  • Stromček môžete mať v črepníku na balkóne či v záhrade do ďalších Vianoc. Alebo mu venujte ďalší život tým, že ho presadíte do záhrady.

Požičajte si stromček

V niektorých slovenských mestách si stromček môžete na Vianoce aj požičať. Tieto stromčeky sú už aklimatizované a pripravené na sviatky.

Čo s odpadom po Vianociach?

Vianočný stromček je v podstate odpad, ktorý v prvom rade vôbec nemusel vzniknúť. Hoci ide o prírodný materiál, jeho cesta často vedie na skládku alebo do spaľovne. V niektorých krajinách sa vianočné stromčeky zbierajú naspäť a melú sa na mulč. Ten nájde využitie v záhradkárstve. Niektoré slovenské samosprávy tiež organizujú zber vianočných stromčekov, ktoré väčšinou končia na kompostovisku alebo sa stávajú surovinou pre palivovo-energetický priemysel, kde slúžia ako biomasa. A tú je možné energeticky zhodnotiť v kotle centrálneho vykurovania teplom. Záhradkári ho môžu využiť na kompost alebo na mulč.

Buďte dôsledný

Ak stromček dávate do zberu, pamätajte na to, že ho treba dôkladne pooberať od všetkých ozdôb, aby pri spaľovaní alebo na kompostovisku nespôsoboval zbytočnú ekologickú záťaž.

Tvorivé duše môžu stromčeku predĺžiť život vo forme dekorácií. Z kmeňa živého stromčeka môžete vyrobiť štýlové podšálky, stromček v kvetináči sa pre zmenu dá zužitkovať aj na veľkonočné sviatky, keď vianočné gule vymeníte za vajíčka, bahniatka, kvety či iné ozdoby s jarnou tematikou. Z neopadaného zeleného ihličia si ľahko vyrobíte voňavé potpourri, ktoré spolu s inými sušenými kvetmi vytvorí príjemnú arómu vo vašej izbe či skrini s oblečením.

Predchádzajúci článokDrevo a šport – ako vznikli sánky, lyže či hokejky?
Ďalší článokRozhovor s hercom Milanom Ondríkom: K rezbárstvu nedopomáha dokonalosť, ale nedokonalosť
Budúca laureátka Nobelovej ceny za literatúru :-) Zatiaľ „markeťáčka“ a copywriterka, ktorú baví cestovanie, knihy, joga a najmä písanie. Fascinuje ju príroda, usiluje sa žiť ekologickejšie a k jej zvláštnym hobby patrí voľnočasové štúdium paleoantropológie.

DISKUSIA

Prosím vložte váš komentár
Prosím zadajte vaše meno