Zdroj: L’Atelier Natalia Willmott

Veľká noc sa viaže s mnohými symbolmi. Okrem kraslíc či králikov, ktoré sú veľmi obľúbeným dreveným motívom, sa sviatky spájajú aj s veselými, často „ľadovými“ návštevami. Tradície nás zjednocujú – tento rok však trochu iným spôsobom. Pocit spolupatričnosti si tentokrát budeme musieť pestovať doma s vedomím, že práve to je to najlepšie, čo môžeme pre seba, svojich blízkych i pre susedov spraviť.

Zostaňte teda doma a využite voľný čas na veľkonočné tvorenie s rodinou. Trochu sme vám to uľahčili a zozbierali sme rôzne inšpirácie na tvorbu z dreva. Niektoré si vyžadujú nejaké skúsenosti, iné len trochu zručnosti a motivácie. A to najkrajšie je, že mnohé dávajú priestor zapojiť celú rodinu.

Mrkva, ktorá nevädne

Máte doma pílu na drevo? Vyrežte takéto moderné mrkvičky. Odrezky sa dajú vyrobiť na pásovej, priamočiarej či kotúčovej píle. Okrem toho, že sú veľmi jednoduché, máme ešte jednu skvelú správu – o ich trvanlivosti rozhodnete vy sami. Na kryciu vrstvu použite transparentný náter, ktorý ju ochráni, aby sa pri dlhodobom používaní neoklepala a nezodrala. Samozrejme, treba myslieť aj na vhodnú impregnáciu, ktorá drevo ochráni pred plesňami, či drevokazným hmyzom a hubami.

Ako vrchný náter použite tenkovrstvovú lazúru HELIOS Bori. Aby vám nezmenila farbu mrkvičiek, vyberte si bezfarebný odtieň.
Zdroj: 1001pallets.com

Zajko ako strážca obrúskov

Veľkonočný obed je azda tou najočakávanejšou časťou sviatkov. Štedro prestretý stôl, slané i sladké dobroty, dekorované manželkiným citom pre detail a vašou maličkosťou – drevenými držiakmi na obrúsky. Pekná predstava, však?

Na ošetrenie veľkonočného prstenca môžete zvoliť transparentný náter v ľubovoľnom odtieni ako na obrázku (napríklad lazúru HELIOS Bori), no pokojne môžete zajkovi „vdýchnuť život“ a namaľovať mu oči a ňufáčik.
Zdroj: thekimsixfix.com

Štebotavá búdka

Niet nad spoluprácu – dovoľte, aby sa majstrovstvo vašej rodiny naplno prejavilo a postavte spolu vtáčiu búdku. Kreatívne ženy jej isto s radosťou dodajú svieži jarný vzhľad. Ešte predtým sa však dohodnite, či bude búdka slúžiť len na dekoráciu, alebo sa stane aj praktickým útočiskom pre vtáčiky. Tomu prispôsobte aj výber náteru, keďže v tom druhom prípade bude búdka vystavená aj vplyvom počasia.

Pri výrobe funkčných vtáčích búdok nezabudnite dodržať rozmery vnútorného priestoru, vletového otvoru či umiestnenia bydielka, aby sa v búdke mohol uhniezdiť konkrétny druh vtáčika a aby bola bezpečná pred mačkami a inými dravcami. Tieto búdky sa ponechávajú v prírodnej farbe, aby pôsobili nenápadne. Vhodný je, samozrejme, aj ochranný náter proti drevokazným vplyvom.

V prípade, že búdka vám bude zdobiť iba príbytok, ošetrite ju náterom Belinka Interier. Ak ju plánujete použiť prakticky, a teda ako búdku na hniezdenie, jej rozmery by mali byť 14 x 14 cm a jej výška 28 cm. Vletový otvor musí byť s priemerom 3 až 3,5 cm, a to preto, aby chránil mláďatá spevavcov pred nepriaznivým počasím a pred dravcami. V tomto prípade ju ošetrite jednou vrstvou impregnácie Belinka Impregnant a dvoma vrstvami lazúry Belinka Exterier. Ak potrebujete viac informácií o tom, ako má vyzerať kvalitná a bezpečná búdka na hniezdenie, prečítajte si tento článok.
Zdroj: 1001pallets.com

Schovaný, neschovaný, idem!

Americká tradícia ukrývania kraslíc v záhrade otvára priestor aj takýmto jednoduchým dekoráciám. Poraďte sa s manželkou a vymyslite vlastnú dekoráciu. Použite to, čo „garáž ponúka“ a potom už len nezabudnite veľkonočné hľadanie vajíčok zorganizovať. Uvidíte, že deti budú mať z tejto aktivity radosť.

Zdroj: 1001pallets.com

Aby vajce nešlo na vandrovku

Ak máte doma rezbárske náradie, môžete sa pustiť napríklad do takýchto drevených držiakov na vajíčka. Kým prvý variant poteší praktických ľudí, druhý si získa srdcia tých, ktorí milujú ozdobnejšie kúsky. Môžete sa pohrať aj s výberom odtieňov. Zlepením dvoch kúskov z rôznych druhov dreva veľmi šikovne ozvláštnite celý dizajn vašej veľkonočnej dekorácie.

Keďže držiaky prídu do kontaktu s vajíčkami, na ich ošetrenie použite Belinka BIO olej na drevo v styku s potravinami.
Zdroj: tidbits-cami.com
Zdroj: tidbits-cami.com
Zdroj: woodworkingaid.com

Zajko na vôdzke

Ak vlastníte cirkulár, nič vám nebráni v tom, aby ste svojim deťom vyrobili takéhoto dreveného maznáčika. Dajte pozor, aby bol zajko vybrúsený do hladka a ošetrite ho náterom určeným na detské hračky, ktorý spoľahlivo zjednotí povrch jemným filmom. Čo poviete, nie je to lepšia odmena pre malých polievačov ako balíček čokoládových zvieratiek?

Keďže deti majú tendenciu všetko si vkladať do úst, neohrozte ich nesprávnym výberom náteru na ich hračky. Použite Belinka BIO olej, ktorý je vhodný na detský nábytok aj hračky.
Zdroj: bosch-do-it.com

Trpezlivosť „zajkov“ prináša

Na túto dekoráciu nepotrebujete žiadne drevárske nástroje ani skúsenosti. Stačí vám tucet lekárskych paličiek, lepidlo a nezlomná trpezlivosť (keďže paličky sa pod náporom nedočkavých rúk lámu veľmi ľahko).

Aby ste dosiahli kontrast ako na obrázku, ošetrite vonkajšie línie zajka tmavým náterom na drevo (napríklad tenkovrstvovou lazúrou HELIOS Bori v odtieni palisander).
Zdroj: makeanddocrew.com

Králičia útulňa

Ak vás dekorácie nenadchýnajú a ste fanúšikom úžitkových predmetov (a nebojíte sa zmajstrovať aj niečo zložitejšie), vyrobte si domček pre králiky. Napríklad, tento je vyrobený z paliet a konárov – z hľadiska materiálu teda nejde o nič náročné. Pokojne zapojte aj zvyšok rodiny – poproste ich, aby na striešku namaľovali kvetinky či obláčiky.

Zdroj: 1001pallets.com

Tak, čo poviete, zapáčila sa vám niektorá z týchto veľkonočných inšpirácií? Alebo už máte vlastné plány? Budeme radi, ak sa o ne podelíte v komentári.

Predchádzajúci článokVideoinšpirácia: Kúsok lesa u vás doma
Ďalší článokDrevený Woody je späť. Spolu s Belinkou je pripravený rozdávať radosť z tvorby

DISKUSIA

Prosím vložte váš komentár
Prosím zadajte vaše meno