drevene-ozdoby-na-stromceku-sanky-korcule

Aj vianočné ozdoby podliehajú každoročným trendom. Menia sa farby, štýly, vyhotovenia. Drevo však bude vždy v móde. Drevené ozdoby pôsobia jemne, vyzdvihujú prirodzenú krásu stromčeka a aj čosi vydržia. Sklenené ozdoby sa môžu rozbiť, umelé už nemusia byť trendy, no drevené vám zostanú a môžete z nich vytvoriť rodinnú tradíciu, ktorá sa bude dediť z generácie na generáciu.

Vyrobte si drevené ozdoby svojpomocne

Drevené vianočné ozdoby si môžete vyrobiť aj sami. Výber dreva je na vás, vhodné sú napríklad smrek, lieska alebo topoľ. Nebojte sa experimentovať so starším drevom či hrubšími konármi, ktoré nájdete spadnuté počas prechádzky v lese.

Na výrobu jednoduchých ozdôb budete potrebovať:

  • vŕtačku s tenkým vrtákom na vytvorenie dierky,
  • stužku alebo špagátik,
  • vypaľovacie pero alebo akrylové farby,
  • pílku,
  • brúsny papier,
  • vysušené konáriky vhodného priemeru.

Konár opatrne narežte na kolieska, prebrúste plochy a hrany, aby boli hladké. Ceruzkou nakreslite motív a následne ho obtiahnite vypaľovacím perom. Ak máte radšej maľované ozdoby, nakreslite motívy akrylovými farbami. Po vyschnutí sa odporúča prelakovať ich, aby si udržali pekný vzhľad. Vŕtačkou navŕtajte dierku a prevlečte ňou stužku či špagátik.

rucna-vyroba-vianocna-vyzdoba-urob-si-sam
Zdroj: Pinterest

Vianočné drevené ozdoby od šikovných Slovákov

Ak sa na výrobu vlastných ozdôb necítite, zakúpte si krásne ozdoby od šikovných slovenských remeselníkov:

NoiArt

NoiArt ponúka kolekcie nádherných drevených ozdôb, predovšetkým z dreva smreku a topoľa. Nájdete tu krásne maľované, vyrezávané a gravírované kúsky. Za značkou NoiArt stojí Janka Chybová, ktorá svoju lásku k tvoreniu pretavila do unikátnych vianočných ozdôb. „Tvorím na 99 percent len z dreva, lebo je to príjemný materiál, trvácny a obnoviteľný. Milujem Slovensko, jeho prírodu a folklór, jeho špecifickú farebnosť, takže moja tvorba je kombináciou modernej technológie a množstva ručnej mravčej práce, maľovania, zbierania motívov a ich kombinovania. Vianočné ozdôbky sú mojou stálicou, každý rok pridávam pár nových motívov, ktoré dlho nosím v hlave a dolaďujem.“

drevena-vianocna-ozdoba-vesele-vianoce-ihlicie-drevo-noiart
Zdroj: https://www.sashe.sk/NoiArt

Sidumilu

Sidumilu je rodinná dielnička, v ktorej vznikajú dizajnové kúsky z dreva, ľanu a kovu. Ich vianočné ozdoby pochádzajú predovšetkým zo smrekového dreva. V ponuke sidumilu okrem vyrezávaných či maľovaných ozdôb nájdete aj malé ručne robené sánky.

drevena-ozdoba-na-stromcek-sanky-od-sidumilu
Zdroj: https://www.sashe.sk/sidumilu

HerAn

Anka z HerAn vytvára drevené ozdoby najmä z lieskového dreva. Pri tvorbe vianočných ozdôb využíva vypaľovanie, maľovanie, patinovanie aj lepenie. „Moje ozdoby sú jednoduché, snažím sa, aby vynikla hlavne krása dreva a aby vyzerali naturálne. Znamenajú pre mňa hlavne radosť pri výrobe a pri vymýšľaní. Skúšam, čo pekné a prírodné by sa ešte hodilo na stromčeky, čo by nahradilo plastové ligotavé ozdôbky, čo by vnieslo do našich príbytkov trochu vrúcnosti a prirodzenosti. Veď všetko nemusí byť len o lesku a honosnosti.“

drevene-ozdoby-domceky-od-heran
Zdroj: https://www.sashe.sk/HerAn

Delight

Za značkou delight stojí Lenka. Jej vianočné ozdoby pochádzajú najmä z lieskového a jaseňového dreva. Na zdobenie využíva najmä pyrografiu (zdobenie pomocou horúcich predmetov). „Výnimočnosť drevených ozdôb z mojej dielničky spočíva v ich jednoduchosti, z ktorej však vyžaruje útulné čaro vianočného okamihu. Prírodný materiál a ručná práca dodávajú každej jednej ozdobe jedinečnú podobu. Pre mňa osobne predstavujú drevené vianočné ozdoby dekoráciu, v ktorej sa odráža krása prírody, a preto nemôžu chýbať ani na našom vianočnom stromčeku.“

vianocna-ozdoba-na-stromcek-delight
Zdroj: https://www.sashe.sk/delight

Yesman

Za značkou yesman stojí mladá slovenská firma, ktorá sa venuje výrobe drevených dekoračných predmetov. Vianočné ozdoby z dielne yesman pochádzajú najmä zo smrekovo-topoľovej preglejky a masívu smreka. Yesman vyrába aj ozdoby na mieru. Pre svoje kolekcie vianočných ozdôb využíva najmä vyrezávanie laserom a gravírovanie.

vianocna-vyzdoba-drevena-kon-od-yesman
Zdroj: https://www.sashe.sk/yesman

Na celý život

Drevené ozdoby sú nádherným doplnkom každého interiéru. Nezáleží na tom, či si ich kúpite, alebo sami vyrobíte. Tradičné dekorácie z dreva sú investíciou na celý život a svoje stromčeky si nimi možno ozdobia aj vaše deti či vnúčatá.

Predchádzajúci článokDrevo ako hlavný hrdina príbehov
Ďalší článokTipy na darčeky: Neuveriteľné veci z dreva
Budúca laureátka Nobelovej ceny za literatúru :-) Zatiaľ „markeťáčka“ a copywriterka, ktorú baví cestovanie, knihy, joga a najmä písanie. Fascinuje ju príroda, usiluje sa žiť ekologickejšie a k jej zvláštnym hobby patrí voľnočasové štúdium paleoantropológie.

DISKUSIA

Prosím vložte váš komentár
Prosím zadajte vaše meno