Dávajú život objektom a predmetom, ktoré tvoria bežnú súčasť našich interiérov – kulisy našich dní. Postele, stoly, stoličky, komody, skrinky či ďalšie kúsky nábytku však vyrábajú výlučne z materiálu, vďaka ktorému môžu v domácnostiach pretrvať roky, alebo sa dokonca dediť z generácie na generáciu.
Najdlhšia história výroby nábytku z masívu
Najdlhšie fungujúcou firmou na výrobu nábytku na Slovensku je Javorina. Ako rezbárske družstvo vznikla už v roku 1947, výrobe interiérov a rustikálneho nábytku sa začala venovať v 80. rokoch minulého storočia. „Po revolúcii v roku 1989 sa ocitla prakticky na voľnom trhu. Ak chcelo výrobné družstvo prežiť, muselo sa adaptovať, keďže v tom čase prirodzené podmienky pre výrobu a predaj ľudovoumeleckých výrobkov na slovenskom trhu neboli. Vedeli sme, kde je naša sila a vedeli sme aj to, po čom bude dopyt prakticky vždy – bol to nábytok. Vďaka skúsenostiam, technológiám a dizajnu sa nám podarilo preraziť v zahraničí, čo nám pomohlo postupne rásť a čakať na svoju príležitosti aj na domácom trhu,“ hovorí marketingový manažér spoločnosti, Stanislav Ján Droppa.
Masívny nábytok vyrobený z dubového či orechového dreva – tento typ výroby sa donedávna považoval skôr za rustikálnu či „vintage“ produkciu. V Javorine však nájdete moderné dizajnové kúsky spojené s technologickými vychytávkami tretieho tisícročia. „Vyžaduje si to cit dizajnéra, skúsených stolárov a, samozrejme, moderné technológie. Práve tie umožňujú vytvárať dizajnové prvky, ako sú napríklad zaoblené hrany na TV skrinke Ultra, či tenučké operadlo na stoličke Tuba. Sú to všetko charakteristické prvky, no veľmi ťažko imitovateľné,“ opisuje jedinečnú produkciu Stanislav Ján Droppa.
Popri tom idú pri výrobe nábytku ekologickou cestou. „Dá sa pracovať ekologicky aj neekologicky. Na voľnom trhu by to predovšetkým mala byť zodpovednosť výrobcov. Ísť ekologickou cestou je priamo v našej DNA. Nie preto, lebo je to teraz v móde, kroky smerom k ochrane životného prostredia robíme už veľmi dlho. Môžem spomenúť pravidelné sadenie nových stromov či ošetrovanie dreva výhradne prírodnými olejmi, ktoré sú šetrné k pokožke,“ dodáva marketingový manažér spoločnosti.
Náš TIP
Prírodné oleje na drevo sú zväčša zložené z rastlinných a minerálnych olejov, čo znamená, že sú šetrné k ľudskému zdraviu, ako aj k životnému prostrediu. V tomto sortimente nájdete oleje do interiéru a oleje určené na detský nábytok (napríklad Belinka Oil Interier), oleje do exteriéru (napríklad Belinka Oil Exterier) či oleje na drevo prichádzajúce do styku s potravinami (napríklad Belinka Oil Food Contact).
Ekologické trendy sú užitočné aj pre ľudí, ktorí vyrábajú nábytok
Vo firme Proagent, ktorá vyrába masívny nábytok pod značkou DUBU, považujú ekologický prístup nielen za módnu záležitosť, ale priam za pracovnú nevyhnutnosť. „Preferujeme dodávateľov olejov, voskov, tmelov či náterov, ktoré jednoznačne spĺňajú najprísnejšie európske normy. Napríklad, povrchy jedálenských stolov musia byť bezpečné pre potraviny aj ľudské zdravie. Nátery nesmú obsahovať nebezpečné jedovaté látky, ktoré by mohli ohroziť zdravie človeka. Ide aj o detské postieľky, detský nábytok a podobne,“ vysvetľuje konateľ firmy, Ján Vereš, ktorý sa dlhé roky profesionálne venoval ekológii a environmentalistike.
„Oleje sú oproti minulosti už na veľmi vysokej úrovni. Lepšie sa s nimi pracuje, nie je to nebezpečné a nevyžaduje si to dôkladné ochranné prostriedky. Vieme s nimi narábať aj priamo v prostredí u zákazníka, čiže je to aj praktické.“ Podobne postupujú aj pri výbere tmelov. Minerálne, kriedové farby, vosky – všetko musí byť ekologické. „Dávame na to pozor aj pri použití náterov do vlhkého priestoru alebo do exteriéru, kde je už vyššia náročnosť na trvácnosť i odolnosť. Nátery musia obsahovať aj prísady zvyšujúce odolnosť voči UV žiareniu, no pritom stále dbáme na to, aby boli aj ekologické.“
Okrem klasického vidieckeho anglického nábytku značka ponúka aj škandinávsky a rustikálny štýl, ale aj retro či vintage. Nikdy však nechýba dômyselný dizajn, ktorý sa prispôsobí interiéru. „Rustikálny nábytok sa ľuďom stále veľmi páči. S modernou dobou prichádzajú aj nové modernejšie úpravy a trendy, spolu s nimi ponúkame nielen trvácne, ale aj ekologické produkty, vyrobené z poctivého dreva – to je naša filozofia,“ dodáva Ján Vereš.
Tradičný príbeh – keď je práca záľubou
Jaroslav Haliena je konateľom spoločnosti SOSNA zo Sučian, ktorá vyrába dubový, borovicový aj bukový nábytok. Dizajn vychádzajúci z tradície na prvý pohľad zaujme čistými líniami, jednoduchosťou a pritom maximálnou funkčnosťou a nadčasovosťou. „Zo všetkých troch drevín sa dá vyrobiť nábytok klasický, ale aj trendový. V dnešnej dobe aglomerovaných materiálov je však výroba nábytku z masívneho dreva viac-menej za trest,“ povzdychne si Jaroslav Haliena.
„Človek, ktorý tým žije celý život, to má ešte ťažšie. Každý masívny nábytok sa dnes vyrába pre rozdielneho zákazníka, podľa jeho predstáv, ale aj možností, koľko chce do neho investovať. Nehovoriac o obrovskej konkurencii, dovoze nábytku zo zahraničia.“
Napriek tomu prácu s drevom miluje. Priučil sa jej už ako malý chlapec v otcovej dielni. „Potom som absolvoval odbor nábytkár na drevárskej priemyslovke v Spišskej Novej Vsi a neskôr som vyštudoval vnútornú architektúru na Drevárskej fakulte VŠLD vo Zvolene,“ vysvetľuje konateľ spoločnosti a dodáva, „práca s drevom je vlastne moja celoživotná záľuba.“