dreveny-doplnok-vtak-housebird-bahnak-okno-vyhlad-kvet-drevena-parapeta
Zdroj: Vitra

Drevo je univerzálny materiál, ktorý si nájde miesto v každej časti interiéru. Môže mať rôzne podoby – od dominantných kusov nábytku, až po drobné dekorácie. Ktoré drevené kúsky s nálepkou ikona či must-have spríjemnia váš domov?

Za jedným stolom

Je dominantou jedálne alebo kuchyne spojenej s obývačkou. Stretáva sa pri ňom celá rodina. Predstavuje symbol rodinnej súdržnosti. Jedálenský stôl patrí medzi najdôležitejšie kusy nábytku v domácnosti. Ak si vyberiete masívne drevo, stôl bude pôsobiť teplo a útulne. Moderné verzie jedálenského stola môžu mať klasické nohy nahradené kovovými podnožami, zvyčajne v čiernej práškovej farbe. Overenými a nadčasovými druhmi dreva na použitie v doske z masívu sú európsky dub, americký čierny orech a tropické tíkové drevo. Jedálenský stôl vám môže vyrobiť miestne stolárstvo alebo môžete jeho kúpou podporiť slovenských výrobcov, ktorí sa špecializujú na nábytok.

masiv-drevo-stol-lampa-vaza-drevene-stolicky-drevene-dvere
Zdroj: Cattelan Italia

Jedinečnosť ohýbaného dreva

Ručne ohýbaný nábytok bol kedysi v Československu súčasťou mnohých domácností. V českej Bystřici pod Hostýnem sa vyrába ohýbaný nábytok najdlhšie na svete – už od roku 1861. V súčasnosti ho môžete registrovať pod značkou TON. S preslávenou nemeckou značkou THONET ju spája nielen rovnaká technológia, ale aj zakladateľ výroby Michael Thonet. Drevené stoličky v klasickom dizajne, ľudovo zvané „thonetky“, sú nielen ikonickou záležitosťou, ale aj investíciou, ktorá prežije generácie. Napríklad taká stolička číslo 14 bola prvýkrát predstavená už v roku 1859 a dodnes sa jej vo svete predalo viac ako 80 miliónov kusov.

ohybane-drevo-stolicka-ton-thonet-drevena-stolicka-obraz-miestnost
Zdroj: TON

Drevení operenci

Drevený Eames House Bird je dizajnovou ikonou už od roku 1950. Vtedy ho navrhli manželia Charles a Ray Eamesovci. Čierna soška vtáčika je považovaná za jeden z najcennejších objektov amerického umenia a jeho ladná čierna silueta z neho robí nadčasový dekoratívny prvok. Okrem načierno namaľovaného jelšového dreva je dostupný aj v prírodnom orechovom dreve. Do ríše operencov zašiel po inšpiráciu aj islandský dizajnér Sigurjón Pálsson. Pre značku Normann Copenhagen vytvoril dreveného Bahňáka – dekoráciu Shorebird z dubového dreva na troch nožičkách (teda skôr dvoch nohách a zobáku) a stvoril ďalšiu drevenú ikonu.

drevena-dekoracia-biely-cierny-dreveny-vtak-zelena-stena
Foto: Normann Copenhagen

Na kuchynskej linke

V okolí Nitry ho poznajú ako dienko, na Spiši zase ako drnko, na Gemeri lopár a Záhoráci mu nepovedia inak ako pístek. Šarišania majú svoje denko, ale známe je aj hornošarišské pomenovanie šajbík. V niektorých domácnostiach je to vál, tabla či lopatka. O čom je reč? O drevenej doske na krájanie, ktorú nájdeme v každej kuchyni. Okrem úžitkovej funkcie má najnovšie aj tú estetickú. Drevený lopár už nemusíte viac schovávať, vystavte ho v kuchyni! Je pritom jedno, či pôjde o ručne vyrábaný lopár zo starého dreva, dizajnový lopár, ktorý spája drevo a mramor alebo obyčajný akáciový z domácich potrieb. Zaveste ho na háčik alebo oprite o kuchynskú zástenu. Hlavne, aby bol na očiach.

kuchyna-dreveny-lopar-dreveny-stol-okno-korenicka-solnicka-chlieb-doska-na-krajanie
Zdroj: House Doctor

TIP

O drevené kuchynské pomôcky sa nezabudnite starať. Ideálne sú pre ne prírodné oleje, ktoré ochránia drevo a sú šetrné k zdraviu a životnému prostrediu.

Kombinácia prírody a inovácií

Drevo môžeme hľadať aj na takých produktoch, akými sú svietidlá. Príkladom inovácií je fínska značka Tunto, ktorá v mestečku Järvenpää vyrába nadčasové svietidlá kombinujúce starostlivo vybrané drevo, najmodernejšie LED a OLED technológie a intuitívne dotykové spínače.

drevena-lampa-na-stol-svetlo-tunto-led-stolna-lampa
Foto: Tunto Design

Za celým príbehom tejto značky môžeme hľadať stolnú lampu LED1 z brezového, dubového alebo orechového dreva, ktorá získala prestížne ocenenia od Red Dot Design Award až po Good Design Award. Drevená lampa využíva intuitívne dotykové ovládanie s tromi úrovňami intenzity svetla a hodí sa do ktorejkoľvek miestnosti interiéru.

Predchádzajúci článokDizajnové drevené schodisko je pýchou každého domu
Ďalší článokInfografika: Ako sa starať o drevené výrobky
Copywriterka a príležitostná bojovníčka za práva všetkých, ktorí to potrebujú. Obdobia hyperaktivity a workoholizmu strieda s fázami leňošenia, počas ktorých niečo varí, pečie, brúsi, zariaďuje, číta alebo si všetko z toho len predstavuje. Ako najstaršia z kopy detí má mierne sklony k diktátorstvu :-)

DISKUSIA

Prosím vložte váš komentár
Prosím zadajte vaše meno