akrylové farby na drevo

V období posledných rokov sa čoraz väčšej obľube tešia akrylové farby. Obzvlášť začiatočníci a domáci majstri oceňujú tieto moderné, vodou riediteľné farby, a to kvôli pomerne jednoduchej práci s nimi.

Využívanie ekologických akrylových farieb dostáva zelenú a Európska únia presadzuje, aby čo najviac nahrádzali olejové a syntetické farby, ktorých zloženie i riedidlá poškodzujú životné prostredie. Takéto materiály by sa mali postupne používať len v priemyselnej výrobe, kde sa dá zabezpečiť ekologické nakladanie s nimi. 

Prednosti akrylových farieb

Akrylová farba je zmesou pigmentov a plnidiel vo vodnej disperzii akrylátových kopolymérov s prídavkom aditív. Dôležitou vlastnosťou je, že akrylovú farbu možno v čerstvom stave riediť vodou a zaschnutý náter je zároveň odolný voči vode. Veľmi dobre sa rozmiešavajú a sú k dispozícii v neobmedzenom množstve farebných odtieňov.  

Akrylové farby sa vyznačujú len veľmi miernym zápachom. Počas práce s nimi nie je nutné odvetrávať zdraviu škodlivé výpary. V tekutom stave sú nehorľavé. Akrylový náter schne pomerne rýchlo, takže povrchová vrstva je na dotyk suchá po jednej hodine. Ďalšiu vrstvu náteru možno urobiť obvykle po štyroch až šiestich hodinách. 

Akrylové nátery sú vhodné na vnútorné aj vonkajšie použitie, a to na nátery dreva a aglomerovaných dosiek vyrobených na základe dreva, papiera, kovov ošetrených antikoróznym náterom i omietok. Po zaschnutí je náter bez zápachu. Odoláva pôsobeniu vody a UV žiarenia. Vybrané akrylové farby majú dokonca atesty na použitie na detský nábytok a hračky. 

akrylové farby na drevo

Ako s nimi pracovať? 

Akrylový náter sa nanáša na obrúsený podklad, zbavený nečistôt a prachu. Povrch musí byť dokonale odmastený, pretože mastná vrstva pôsobí separačne a zapríčiní jeho odlupovanie. Práca s akrylovými farbami je pomerne jednoduchá. Po dokonalom rozmiešaní v obale alebo vo vhodnej nádobe sa nanášajú štetcom, valčekom alebo striekaním. Štetce sú osvedčenou klasikou. Použiť by ste mali štetce so syntetickými štetinami, prírodné štetiny by totiž pri kontakte s akrylovými nátermi napučali. 

Menej skúsený amatér ocení penový valček, ktorý zanecháva rovnomernú vrstvu s jemne štruktúrovaným povrchom. Zvlášť vhodné sú valčeky so zrazenými hranami, ktoré eliminujú pozdĺžne napojenia jednotlivých ťahov. Akrylové farby sa riedia vodou, a to podľa spôsobu nanášania. Na striekanie sa používa v redšom stave.  

Ďalšie vrstvy náteru je možné nanášať vždy po štyroch až šiestich hodinách. Nízka teplota a vysoká relatívna vlhkosť vzduchu túto dobu predlžujú, pretože spomaľujú zasychanie. Unáhlenosť sa teda nevypláca. Ak by ste druhú vrstvu náteru naniesli predčasne, môže sa začať odlupovať. Je to zapríčinené tým, že spodná vrstva náteru nedokáže cez krycí film vrchnej vrstvy preschnúť. Všetko náradie, štetce, valčeky, striekacie pištole a použité nádoby je potrebné dôsledne vymyť vodou okamžite po použití. 

Mali by ste vedieť

Akrylové farby dodáva na náš trh viacero výrobcov. Jednotlivé druhy sa od seba navzájom líšia vlastnosťami, odvíjajúcimi sa od ich určenia. My vám vieme odporučiť interiérovú akrylovú lazúru Belinka Interier alebo exteriérovú akrylovú lazúru Belinka Exterier.

Určite by ste nemali vynechať základný náter základnou akrylovou farbou. Zlepší vzhľad finálneho náteru, ale aj jeho trvácnosť. Na povrchu ošetrovaného materiálu vytvorí vrstvu, ktorá zabezpečí lepšie spojenie podkladu s krycou vrstvou. Viaceré základné akrylové farby majú jemnú pastovú konzistenciu, ktorá vyplní praskliny a škáry podkladu. Prínosom je, ak sa dajú prebrúsiť. Základné farby sa vyrábajú vo svetlejších odtieňoch, takže budete môcť bez väčších problémov pretrieť aj tmavšie podklady svetlejšou krycou farbou. 

akrylová farba

Pri výbere vodou riediteľných krycích akrylových farieb sa treba riadiť odporúčaniami profesionálov v špecializovaných predajniach. V ponuke sú farby, ktoré sú redšie a dokonale sa zlievajú, avšak práca s nimi na zvislých plochách si vyžaduje remeselnú zručnosť. Iné farby sú hustejšie s dobrou priľnavosťou a minimálnou stekavosťou. Ide o takzvané tixotropné náterové hmoty s takmer želatínovou konzistenciou. Výborne sa s nimi pracuje pri natieraní zvislých plôch alebo stropov, pretože nestekajú.  

Žiaľ, na trhu sú aj farby s malou krycou schopnosťou, ktoré natierača riadne potrápia. Niektoré druhy vytvárajú dokonalý lesk, iné jemný zamatový matný povrch. 

Zhrnutie

Akrylové farby sú mimoriadne vhodné predovšetkým na použitie v domácich podmienkach s viacerými benefitmi: 

  • ide o ekologický výrobok; 
  • bez zápachu; 
  • majú pomerne jednoduché spracovanie; 
  • v prípade potreby sa riedia vodou; 
  • majú všestranné použitie; 
  • rýchle zasychanie; 
  • nevyžadujú špeciálne riedidlo – možnosť očistiť náradie, nádoby a štetce obyčajnou vodou (úspora peňazí); 
  • pružný a odolný náter; 
  • efektný vzhľad; 
  • možnosť miešania ľubovoľných farebných odtieňov; 
  • sú vhodné na nátery detského nábytku ahračiek.
Predchádzajúci článok5 krokov, ako odstrániť pleseň z dreva v interiéri aj exteriéri
Ďalší článokSeriál ŠIKOVNÉ RUKY: Na slovíčko s výrobcami dreveného nábytku
Tím Čarodreva tvoríme my: milovníci prírody, ekológie, turistiky, dizajnu, architektúry, ale aj zruční majstri, ktorí našli vášeň v renováciách. Ochrannú ruku nad nami drží Ing. Stanislav Košúth, PhD., ktorý sa venuje práci s drevom asi od svojich 15 rokov. Maturoval na Strednej priemyselnej škole drevárskej vo Zvolene v odbore Výroba nábytku. Na Technickej univerzite vo Zvolene pokračoval štúdiom v odbore Drevárske inžinierstvo. Na pôde svojej alma mater niekoľko rokov pracoval ako technik a vedeckovýskumný pracovník. Neskôr sa venoval výrobe nábytku a jeho montáži, od postelí a komôd, až po kuchynské linky. V súčasnosti síce pracuje v inom odvetví, ale výroba nábytku zostala jeho veľkým hobby. Okrem toho rád chodieva na turistiku a venuje sa hubárstvu.

DISKUSIA

Prosím vložte váš komentár
Prosím zadajte vaše meno