Tiež vám hneď napadne otázka: A dá sa to vôbec? Nemalá skupina ľudí stále zdieľa teóriu, že nemá význam snažiť sa o ochranu životného prostredia, lebo jeden nič nezmôže a na správanie ostatných dosah nemá. Ale predsa: Keď majstrujete s drevom, nechcete vedieť, že robíte radosť nielen sebe, ale aj prírode? Poradíme vám teda, ako ošetrovať drevo ekologickejšie.
Nič nové?
Hlasy, ktoré volajú po ekologickejšej výrobe farieb, sa ozývajú už od konca 60. rokov 20. storočia. Môže za to „boom“ amerického automobilového priemyslu a postrehy odbornej verejnosti, že používané syntetické nátery s obsahom organických rozpúšťadiel neúnosne zamorujú životné prostredie. Pod ich tlakom prijali vlády prvé legislatívne opatrenia stanovujúce emisné limity na používanie týchto látok.
Lenže farby nás sprevádzajú na každom kroku. Stavebníctvo, textilný priemysel, drevárstvo… Automobilový priemysel dal impulz všetkým ostatným odvetviam, aby začali vyvíjať ekologicky priaznivejšie nátery. A výsledok? Ak ste laik, pracujete s drevom a ste zástancom ochrany životného prostredia, používajte radšej vodou riediteľné farby a nátery. Táto cesta sa ukázala ako prvá najschodnejšia pri inovácií výrobných procesov a produkcii nielen vizuálne príťažlivých náterov na drevo, ktoré by boli priaznivejšie pre životné prostredie, ľudské zdravie, ale aj samotné drevo a drevené výrobky.
Ohľaduplne na každom kroku
Ekologické farby nezaťažujú životné prostredie. Mali by obsahovať len biologicky odbúrateľné zložky. Ak však má byť farba skutočne ekologická, neškodný nesmie byť len samotný výrobok, ale aj proces výroby a likvidácia odpadových látok. To je výzva, ktorú na výrobcov kladie súčasná európska legislatíva a čoraz prísnejšie nastavované normy. Všetci výrobcovia však nedokážu poskytnúť adekvátnu odpoveď.
Čo môže robiť obyčajný spotrebiteľ, ktorý má rád prírodu i svoje deti, nikomu z nich nechce urobiť nič zlé, no potrebuje pretrieť zopár lát na plote pred domom? Na začiatok si stačí vyberať z ponuky obchodov vždy ekologickejšiu možnosť. Je to zároveň spätná väzba pre výrobcov náterov. Vďaka nej vedia, čo spotrebitelia uprednostňujú, ako premýšľajú a ako majú konať oni sami pri vývoji nových produktov.
Aký je trend?
Ekologické farby a nátery sa vyrábajú na báze spojív, s ktorými netreba robiť vôbec nič, alebo sa riedia obyčajnou vodou. Majú veľa výhod, ktoré oceníte pri samotnom natieraní: V interiéri netreba natoľko intenzívne vetrať, pretože nátery na báze vody nesmrdia. Pri zaschýnaní neuvoľňujú škodlivé výpary. Schnú veľmi rýchlo – proces natierania sa výrazne skracuje tým, že možno naniesť viacero vrstiev v kratších intervaloch. Zaujímavosťou je, že ekologické vodou riediteľné nátery si podľa všetkých doterajších výskumov dlhšie udržujú aj pôvodný estetický vzhľad a nežltnú.
Pohodlným ekologickým riešením na ochranu dreva v interiéroch i exteriéroch sú hlavne vodou riediteľné lazúry. V posledných rokoch sa stali lídrami trhu, z ktorého úspešne vytláčajú svoje syntetické protipóly. Vsakujú hlboko do dreva, stávajú sa jeho súčasťou, no dovoľujú mu zachovať si prirodzený výzor. Ekologické tenkovrstvové lazúry obsahujú prírodné oleje, vosky, farebné pigmenty a ušľachtilé živice. Chránia pred UV žiarením, ale i vodou, ľahko sa obnovujú a na dreve vydržia aj päť až sedem rokov.
Pozrite si plechovky
Čítajte popisy a všímajte si grafické vizuály na nádobách s nátermi. Výrobcovia si dávajú záležať na tom, aby na ekologické varianty bežných náterov upozornili príťažlivými piktogramami. Odborne zdatnejší spotrebitelia spoznajú ekologický náter na drevo aj podľa presného odkazu na normy ISO 9001 a 14001, ktoré musia spĺňať. Dôraz sa tu kladie na kvalitu, bezpečnosť, minimálny vplyv na životné prostredie a ľudské zdravie a jednoduchú likvidáciu obalov.
Ešte viac ekológie?
Olejovanie a voskovanie patrí k jednoduchým, tradičným a snáď najprirodzenejším spôsobom ochrany dreva. Tieto metódy si vyžadujú jedine častejšiu obnovu než vodou riediteľná tenkovrstvová lazúra.
Prírodné rastlinné oleje zvýrazňujú kresbu dreva. Prenikajú hlboko do vnútorných štruktúr a na povrchu nezanechávajú nijakú vrstvu. Olejmi ošetrené drevo odpudzuje vodu, ale dovoľuje mu dýchať. Výrobcovia do nich pridávajú UV absorbéry, aby chránili drevo pred zosivením, ale tiež látky na ochranu pred hubami a prírodné farebné pigmenty. Oleje sa obzvlášť hodia na ekologické ošetrovanie dreva v exteriéri – na záhradný nábytok, fasády, prístrešky, okenice. Prírodné oleje bývajú drahšie než vodou riediteľné lazúry, no zvyknú mať aj väčšiu výdatnosť ma jeden meter štvorcový. Takže porovnávajte jednotkové ceny.
Náš tip
Cestou ekológie sa vybrala aj značka Helios. Oleje Belinka obsahujú prírodné rastlinné oleje a vosky, vďaka čomu sú vhodné aj na ošetrovanie detských drevených predmetov či kuchynských pomôcok.
Základom voskov sú disperzie, prírodné vosky a zušľachtené prírodné oleje. Drevo impregnujú do hĺbky, ponechávajú mu krásny lesk a prirodzený vzhľad bez nepriedušného lakového filmu. O voskovaní sa hovorí, že táto úprava je definitívna. Mastný povrch už totiž nemožno natierať lazúrou. Ekologické vosky sa uplatňujú skôr v interiéroch než vonku.
Dobré rozhodnutie
K ekologickému správaniu patrí aj správny výber druhu dreva: Olejovať prirodzene málo odolné drevo je síce optimistické, no nečudujte sa, ak napokon nevydrží toľko, koľko ste čakali. Vyberte si kvalitný masív z duba, červeného smreka či borovice. Do exteriéru môže ísť aj agát. V interiéri potrebuje drevo pre dlhú životnosť predovšetkým priaznivú vnútornú mikroklímu. V exteriéri sú dôležité striešky, presahy a prekrytia, minimalizácia kontaktu dreva s pôdou, stojatou vodou i priamym slnkom.
A nezabúdajme: Žiť ekologicky znamená tiež stáť si za svojím. Kvalitný drevený nábytok – doma i v záhrade – vydrží desaťročia. Netreba ho meniť po dvoch či troch rokoch len preto, že na výstavách sa už objavujú nové zaujímavé kúsky.