tatransky-profil-dreveny-strop-drevodom-chata-chalupa-ochranny-nater-prirodzeny-vzhlad

Nadšenie z exkluzívnych či výsostne praktických drevených výrobkov odchádza rovnako ako ich krása – len pozvoľna. To obvykle znamená, že aj ich havarijný stav si uvedomíme až v poslednej chvíli. Ako odstrániť staré nátery a vrátiť obľúbeným kúskom pôvodný šarm?

Bez zbytočného náhlenia

Je to práca, ktorá si žiada čas a trpezlivosť. Odstránením starého náteru chceme objaviť pôvab štruktúry dreva a ďalšími postupmi a technikami ju nanovo podčiarknuť. Taký je momentálne trend. Či už ide o časom preverenú, no pevnú a kvalitnú skriňu alebo o plot či altánok v milovanej záhrade. Aby opäť zažiarili, potrebujú nové „šaty“. Ak sa púšťate do tejto práce, myslite na toto:

Miera odstránenia starého náteru závisí aj od ďalšieho účelu dreva

Zakaždým nemusíme dať preč „úplne všetko“ – až po surové drevo. Čas i energiu ušetríme, ak vopred vieme, akú podobu má dostať drevený výrobok na ďalšie roky. Zvolíte radšej trendové retro s patinou alebo skôr čisté línie s viditeľnou kresbou dreva?

Drevo pod starým náterom nesmiete poškodiť

Zásahom do starého náteru pripravujeme vyrovnaný, súrodý a hladký podklad pre nový náter. Tento náter bude mať opäť estetické, ale i ochranné poslanie. Oboje splní len vtedy, keď zachované zdravé drevo pri likvidovaní nefunkčných povrchových vrstiev nezničíme – ani vyslovene nesprávnym, ale ani nešetrným postupom. Takže pozor na zbytočné ryhy, preliačiny a nechcené zárezy.

Aj starý povrch potrebuje očistiť – hlavne umyť a odmastiť

Platí to najmä pri interiérovom nábytku, ktorý bol roky používaný na odkladanie rozličných vecí a na povrchu ošetrovaný mastnými prípravkami. V exteriéri bývajú mastnotou poznačené predovšetkým stoly. Použiť môžeme špeciálne odmasťovače alebo obyčajnú saponátovú vodu. Následne musí povrch znova vyschnúť. Až potom sa púšťame do samotného odstraňovania pôvodných náterových vrstiev.

Brúsiť, lúhovať, opaľovať, natierať…

Sú to základné možnosti, ako sa zbaviť nefunkčných náterov a ich zvyškov, no nie všetky nevyhnutne použijete. Čo všetko je možné?

muz-robotnik-stavba-drevene-dosky-bruska-praca-s-drevom-uprava-priprava-natierania

Brúsenie

Môže to byť hlavná a jediná metóda, alebo slúži na dobrúsenie miest, z ktorých sme farby eliminovali inak. Ak má pôvodný náter stále dobrú priľnavosť a rátate s ním naďalej – napríklad ako s tónovacím prvkom – stačí zbrúsiť poškodené miesta a zjemniť ostré prechody.

Ak však chcete drevu vdýchnuť kompletne novú tvár, zbrúste všetko. Použite najskôr brusný papier hrubšieho zrna a postupne ho vymieňajte za jemnejší a jemnejší. Pri zdobenom starožitnom nábytku je to ozaj piplačka. Pri bežných – veľkých a hladkých – plochách sú neoceniteľným pomocníkom elektrické brúsky.

Zoškriabanie starého náteru

Na staré suché nátery, ktoré sa už šúpu a drvia, môžeme použiť škrabku s výmenným ostrím. Je to prostý a ekologický postup. Farba sa jednoducho – tlakom a súčasne ťahaním – zoškriabe. Pozor, tlačiť a ťahať treba rovnomerne a s citom. Obzvlášť pri mäkšom dreve hrozí, že doň zbytočne zarežete, alebo narobíte preliačiny. Tieto poškodenia sa ťažko prekrývajú tenkovrstvovými lazúrami. Často ich vidieť aj po nenesení tmelu a nového svetlého náteru a kazia celkový estetický dojem. Sú to nepozornosti, pre ktoré si už mnoho domácich majstrov povzdychlo povestným „škoda námahy“. Ošetrený povrch nakoniec zľahka prebrúste škrabkou.

Náš tip

Tenkovrstvová lazúra Belinka Lasur zanecháva štruktúru dreva viditeľnú a chráni ho. V ponuke je aj bezfarebná, ale aj v 15 farebných odtieňoch. Viac sa o nej dozviete tu: https://www.rinterier.sk/eshop/belinka-lasur/p-3365324.xhtml. Ak bude vaše drevo vystavené poveternostným vplyvom alebo vlhkosti, pred nanesením tenkovrstvovej lazúry ho natrite impregnáciou Belinka Base: https://www.rinterier.sk/eshop/belinka-base/p-3365321.xhtml.

Opaľovanie

Používa sa teplovzdušná pištoľ. Fúkame ňou horúci vzduch priamo na farbu. Tá mäkne, prípadne sa rozpadá, takže ju možno zároveň odlupovať špachtľou v smere vlákien. Pracujte opatrne, aby ste nespálili drevo a chráňte sa pred vdychovaním výparov! Tento postup sa hodí na odstránenie syntetických farieb a hrubovrstvových náterov. Ak odstraňujete nátery z drevených okien, nezabudnite sklá prekryť lištami, aby nepopraskali. Keď je stará farba preč, povrch dreva skontrolujte hmatom i zrakom a prípadne prebrúste.

Náš tip

Hrubovrstvová lazúra Belinka Toplasur UV Plus je hustá, obsahuje špeciálne UV filtre, chráni drevo pred vodou, a tak je veľmi vhodná na ochranu dreva vystaveného nástrahám počasia: https://www.rinterier.sk/eshop/belinka-toplasur/p-3365323.xhtml. Exteriérové drevo pred nanesením hrubovrstvovej lazúry natrite impregnáciou Belinka Base: https://www.rinterier.sk/eshop/belinka-base/p-3365321.xhtml.

Chemické odstraňovanie náterov

Tieto odstraňovače sú väčšinou silná žieravina. Nič pre ekologicky zmýšľajúce duše. Neškodlivé verzie sú na trhu skôr novinkou. Obvykle sa postupuje tak, že najprv sa na starý náter nanesie predpísaná vrstva odstraňovača. Nechá sa pôsobiť aspoň 10 minút. Nakoniec sa všetko špachtľou zoškriabe a podľa potreby dočistí alebo odmastí. Domáci majstri zo skúseností vravia, že hmota, ktorá takto vznikne, lepí a špiní všetko, čoho sa dotkne. Treba s tým vopred rátať a pripraviť si dostatok handier a nádob na tento odpad. S chemickou žieravinou nikdy nepracujte v uzavretom priestore!

chata-drevodom-okna-moderna-architektura-interier-tatransky-profil-obklad

Je to hračka či veda?

Vrátiť starému kusu dreva pôvodnú krásu je zložitá práca. Žiada si peňažnú investíciu – do štetcov, brúsnych papierov, nových náterov – ale ešte viac odhodlanie, trpezlivosť a precíznosť. Obzvlášť, ak má váš obľúbený drevený kúsok komplikovaný tvar s množstvom ťažko dostupných miest.

Keď sa však rozhodnete, že si zaslúži novú šancu, osvojte si ešte jedno dobré pravidlo: Pri práci s drevom nekopírujte ľudí, ktorí sa ponáhľajú vidieť výsledok, no zabúdajú, že k nemu vedie osvedčená, niekedy až predpísaná cesta. Ak z dreva chcete mať úžitok čo najdlhšie, neoplatí sa ju skracovať ani urýchľovať.

Osvojte si nové zvyky

Je to náš „národný šport“ – zvládnuť prácu „holými rukami“. Asi sme to zdedili po predkoch, no tí nemali na výber. Aj vy si vravíte, že vybrúsiť takmer nebadateľné pozostatky po starých náteroch z hladkých dosák sa dá aj v bežnom domácom oblečení? Takto to už nerobte. Pracujte vždy v dobre vetraných priestoroch a začnite používať ochranné pracovné pomôcky. K staršiemu oblečeniu patria tiež rúško na tvár (radšej vyššej kategórie, vybavené vložkou proti prachu aj proti organickým výparom), ochranné okuliare a rukavice.

Vdychovať drobné piliny či jemný drevený prach je totiž sľubný základ pre astmu, dokonca i nádorové ochorenia dýchacích ciest! Je to krutá daň sa laxný prístup. V hre sú aj kožné ekzémy. V pilinách zo starého dreva sú totiž prímesi farieb, lakov, ochranných náterov aj nebezpečných chemikálií. Nepripúšťajte si ich k telu.

Predchádzajúci článokSeriál NATIERAME: Čím natierať rozmerovo stabilné a nestabilné drevo?
Ďalší článokŠikovné ruky – nábytok a interiérové doplnky od slovenských výrobcov
Odmalička snívala o tom, že sa stane novinárkou alebo farmárkou. Napokon sa z jedného i druhého vyvinula láska na celý život. Najskôr vyštudovala poľnohospodárstvo na strednej škole, potom žurnalistiku na vysokej. Momentálne sa okrem rodiny a písania venuje projektu malej rodinnej permakultúrnej farmy.

DISKUSIA

Prosím vložte váš komentár
Prosím zadajte vaše meno