myty-o-dreve-drveny-stol-so-salokou-kavy

Každá doba má svoje trendy. Ak sa však chcete z krásneho a zdravého interiéru, dizajnovej fasády či z útulnej novej terasy tešiť dlhodobo, trendom by mala byť nadčasovosť. A tú dosiahnete práve pomocou prírodných materiálov – najmä použitím dreva. Aké mýty najčastejšie sprevádzajú tento trvácny a dlhoveký materiál?

1. Drevo môžu ľahko zničiť škodcovia

Drevo je organický materiál, ktorý podlieha rôznym vplyvom. Zmena vlhkosti či teploty môže spôsobiť drobné trhlinky, do ktorých sa ľahko dostanú infekcie a plesne schopné zničiť drevnú hmotu. Najmä, ak je drevo zle uskladnené. V našich zemepisných podmienkach sú najčastejšími škodcami drevokazné huby a larvy chrobákov, ktoré si v ňom vytvárajú chodbičky.

Drevo vlhké do 10 % absolútnej vlhkosti pred nimi netreba špeciálne chrániť, potrebuje však suché a temperované interiéry. Aby ste prípadné problémy nemuseli riešiť sami, drevo sa dnes upravuje modernými technológiami, vďaka ktorým odoláva parazitom. Medzi ne patrí napríklad sterilizácia teplom, UV a rádioaktívnym žiarením, vlnová sterilizácia alebo vákuovanie dreva. V takto upravenom dreve majú škodcovia minimálnu šancu.

TIP

Ak by ste si chceli drevo doma ošetriť náterom, ktorý ho ochráni pred vlhkosťou, plesňami a drevokazným hmyzom, uvádzame vám príklady konkrétnych impregnácií:
Bori impregnácia s biocídom W,
impregnácia Belinka Base,
impregnácia Belinka Impregnant, ktorá je na vodnej báze.

2. O drevo sa treba neustále starať

Ak uvažujete nad drevenou fasádou, môžete ju zmeniť na bezúdržbovú. Dosiahnete to dvoma spôsobmi. Drevený obklad bez povrchovej úpravy necháte prirodzene zvetrať a zmierite sa so sivou patinou, ktorú dnes architekti tak veľmi vyhľadávajú. Alebo sa rozhodnete pre termodrevo. Vďaka tepelnej úprave bude jeho farba stabilná po celé roky.

Ani drevený nábytok v interiéri nepotrebuje špeciálnu starostlivosť – okrem pravidelného utierania prachu. Býva totiž lakovaný, napustený olejmi či voskami. Niekedy sa však stane, že musíte riešiť drobnú nehodu v podobe škrabanca.

Tip od starých mám: Ako odstrániť škrabance na dreve

Veľmi jednoduchým a rýchlym receptom, ktorý používali už naše staré mamy, je oprava vlašským orechom. Kúsok z jadra odlomte a potrite ním škrabanec. Ryha síce nezmizne natrvalo, ale olej z orecha ju prekryje, takže bude neviditeľná. Pozor, táto metóda funguje len na drevených nefarbených povrchoch. Škrabance na svetlom drevenom nábytku vám pomôže odstrániť aj zmes ¾ šálky olivového oleja a ¼ šálky octu.

3. Podlahy z dreva majú krátku životnosť

Práve naopak, podlaha z drevených dosák je historicky najstaršie vyrábanou podlahou. Dodnes slúži v mnohých historických budovách vo svojej pôvodnej podobe. Jej životnosť predlžujú predovšetkým povrchové úpravy – oleje a laky. Platí jednoduchá rovnica: čím lacnejšie drevo použijete, tým viac by ste mali investovať do kvalitnej povrchovej úpravy. Lacnejšie drevené podlahy majú tenkú nášľapnú vrstvu z drevenej dyhy. Pri drahších typoch má vrstva aspoň 4 mm, dá sa prebrúsiť a po čase, v prípade potreby, renovovať.

Radíme

Drevenú podlahu v interiéri ošetrite buď olejom Belinka Oil Interier, alebo tenkovrstvovou lazúrou Belinka Lasur. Na podlahu v exteriéri použite olej na podlahy Belinka Decking Oil.

4. Drevo nie je vhodné do vlhkých priestorov

Drevo ako prírodný materiál pristane aj kúpeľniam. Pre vysokú vzdušnú vlhkosť sa však jeho použitie vo vlhkých priestoroch môže javiť ako problematické. Ľahko totiž absorbuje vodu a pri navĺhaní a vysychaní môže svoj tvar a rozmery meniť. Preto sú do vlhkých priestorov najvhodnejšie tvrdé či exotické druhy dreva. Vode dobre odoláva orech, dub, merbau alebo tík, ale aj mäkšie a ľahšie drevo cédru, smreka či jelše – často používané na stavbu sáun.

Chcete cítiť drevo pod nohami aj v kúpeľni?

Drevenej dlážke neprekáža krátkodobo ani vyššia vlhkosť. Musíte však zabezpečiť dokonalé vetranie a nenechať vodu pôsobiť príliš dlho na povrchu podlahy. Priznané trámy alebo drevený doskový obklad v kúpeľni treba zase ošetriť vhodnou povrchovou úpravou – voskom, olejom alebo lakomNáter by ste mali pravidelne obnovovať.

Drevo, ktoré vyslovene prichádza do styku s vodou (aj keď iba s kvapkajúcou), ošetrite olejom Belinka Oil Food Contact. Ak drevo v kúpeľni nie je v priamom kontakte s vodou, odporúčame použiť olej Belinka Oil Interier.

5. Drevo je cenovo nedostupné

Bojíte sa „pravého dreva“ pre jeho vysokú cenu? Je pravda, že pri exotickom dreve musíte rátať s vyššou cenou. Vyváži ju však ponúkaná protihodnota. V ostatných miestnostiach môžete pokojne siahnuť po dreve z lokálnych zdrojov, čo je výhodné z ekonomického aj logistického hľadiska. Nábytok z tvrdého masívneho dreva nie je len módnou záležitosťou. Predpokladá sa, že bude slúžiť viacerým generáciám – na rozdiel od nábytku z veľkoplošných aglomerovaných materiálov, ako napríklad laminovaná drevotriesková doska. Vďaka jeho trvácnosti je aj napriek vyššej cene nakoniec dobrou investíciou.

Mýtov o dreve existuje, nepochybne, oveľa viac. Mnohé z nich sa týkajú aj montovaných stavieb na báze dreva. Faktom však zostáva, že drevo u nás zostáva lacným a dostupným materiálom so širokými možnosťami využitia. V rebríčku lesnatosti v rámci Európy sa Slovensko so svojimi 42 % drží stále nad priemerom únie.

Ďalší článokDrevo a móda – zaujmite dreveným motýlikom či hodinkami
Copywriterka a príležitostná bojovníčka za práva všetkých, ktorí to potrebujú. Obdobia hyperaktivity a workoholizmu strieda s fázami leňošenia, počas ktorých niečo varí, pečie, brúsi, zariaďuje, číta alebo si všetko z toho len predstavuje. Ako najstaršia z kopy detí má mierne sklony k diktátorstvu :-)

2 KOMENTÁRE

  • Zdravím, Marek 🙂

   Nad našimi článkami drží po odbornej stránke stráž Ing. Stanislav Košúth, PhD. Maturoval na Strednej priemyselnej škole drevárskej vo Zvolene v odbore Výroba nábytku. Na Technickej univerzite vo Zvolene pokračoval štúdiom v odbore Drevárske inžinierstvo, kde aj niekoľko rokov pracoval ako technik a vedeckovýskumný pracovník. Skúsenosti má aj s výrobou nábytku a jeho montážou, od postelí a komôd, až po kuchynské linky. Ak budete mať viac otázok alebo pripomienok, pokojne sa pýtajte 🙂

   Prajem pekný deň,

   Adriána z tímu Čaro dreva 🙂

DISKUSIA

Prosím vložte váš komentár
Prosím zadajte vaše meno