left-sperky-prsten-privesok-drevo-zivica
Zdroj: LEFT

Juraj je mladý Prešovčan, ktorý lásku k drevu pretavuje do šperkov a módnych doplnkov berúcich dych. Vo svojom voľnom čase založil značku LEFT. Pri práci využíva len živicu a drevo, ktoré svojmu účelu už doslúžilo. Každý jeden kus, ktorý vyrobí, je však unikát.

majitel-left-juraj-muz-okuliare-most-slnko
Zdroj: LEFT

Ako ste sa dostali k práci s drevom?

Raz som natrafil na YouTube video, kde jeden pán vyrábal nábytok z dreva a živice. Chcel som to vyskúšať tiež, a tak som si kúpil živicu. Musím sa priznať, že prvé výrobky boli úplné nepodarky. Zaujalo ma to však natoľko, že som sa tomu venoval aj naďalej. A hoci určite nie som prvým človekom, ktorý išiel cestou drevených šperkov kombinovaných so živicou, stále ma to veľmi baví. Keď som bol spokojný so svojimi výrobkami, začal som ich predávať na „handmade“ stránkach. Stále sa však usilujem zlepšovať.

Čo vás na tejto práci nadchýna?

Najradšej kombinujem farby živice. Baví ma, že každý výrobok je originál. Nikdy neviem, ako „zlomím“ drevo a aká štruktúra z toho vznikne. Odskúšal som dokonca rôzne živice, kým som našiel tú svoju. Páči sa mi kreativita pri práci s drevom a je to v neposlednom rade aj obrovský relax.

S akým drevom najradšej pracujete?

Nemám obľúbený druh dreva, pretože si ho nekupujem. Pracujem len so starým drevom z paliet a z nájdených kusov. Dávnejšie sa mi však pod ruky dostalo drevo meranti. Táto paleta vtedy prišla na Slovensko z Číny a doteraz to drevo rád využívam. Celkovo preferujem tvrdšie drevo, ako napríklad buk alebo meranti, ktoré je veľmi tvrdé.

nausnice-drevo-zivica-left-visiace-sperk
Zdroj: LEFT

Zaujímalo by ma, ako sa dá pracovať s nájdeným drevom…

Používam drevo, ktoré nájdem v lese, alebo rôzne konáre. Z konárov napríklad vyrábam okrúhle náušnice. Jednoducho povedané, keď drevo objavím, pohrám sa s ním, zapracujem doň živicu a vytvorím originálny kúsok.

Prečo ste sa vlastne rozhodli pre výrobu takýchto originálnych šperkov?

S kamarátom sme kedysi dávno kupovali a predávali šperky. Túžil som však vytvárať vlastné veci. Samotný predaj šperkov ma veľmi nebavil, no práve proces výroby šperku je niečo, čo ma skutočne napĺňa. Môžem si povedať, že je to dielo mojej vlastnej šikovnosti.

Čo vás inšpiruje pri vašej tvorbe?

Inšpirujem sa predovšetkým prírodou. Ročnými obdobiami, morom, západom slnka… Inšpiráciou a motiváciou je aj moja manželka, ktorá ma podporuje v tom, čo robím.

left-manzetove-gombiky-drevo-zivica-zlato-pansky-sperk
Zdroj: LEFT

Zvyknete okrem dreva pracovať aj s inými materiálmi?

Najmä so živicou, keďže moje šperky vznikajú práve kombináciou živice a dreva. Okrem nich ešte primiešavam do výrobkov rôzne farby, prípadne nejaký predmet, ako napríklad sušené kvety alebo mach.

Aké techniky pri svojej práci používate?

Drevo lámem, zalievam, brúsim a leštím. Používam päť brúsnych papierov, pričom každý má rozlične jemnú zrnitosť.

Akým spôsobom ošetrujete svoje produkty?

Každý výrobok ošetrujem kokosovým olejom. Vždy ich namorím a olej nechám pôsobiť niekoľko hodín, vďaka čomu si následne zachovajú svoj vzhľad a lesk. Kokosový olej nemá vedľajšie účinky na pokožku a nespôsobuje alergie. Skúšal som aj iné nátery, ale toto sa mi zdalo byť najvhodnejšie pre tento typ produktu.

prsten-left-zivica-drevo-modry-sperk
Zdroj: LEFT

Treba sa o takýto drevený prsteň následne nejako starať?

Podstatné je držať ho mimo vody, čiže neumývať si s ním ruky. Nie je to šperk na každodenné nosenie, skôr na špeciálne príležitosti. Zároveň je dobré ho po čase ošetrovať rastlinným olejom. Ideálne by bolo natierať ho opäť kokosovým olejom alebo včelím voskom, ale možno použiť aj bio olej na drevo či klasický kuchynský olej.

Venujete sa aj inej drevotvorbe okrem šperkov?

Aktuálne sa venujem najmä šperkom. Skúšam však aj iné veci, napríklad drevené kríže. Táto fáza mojej tvorby je však ešte stále v štádiu pokus a omyl 🙂

drevene-sperky-privesok-nausnice-zivica-drevo-tyrkys
Zdroj: LEFT

Práca s drevom je umenie, prijímate však aj objednávky so špeciálnymi požiadavkami?

Robím to skutočne len výnimočne. Niekedy naozaj ide o požiadavky, pri ktorých si nie som istý, či ich vôbec dokážem naplniť. Jednoducho nechcem sľubovať niečo, čo neviem splniť. Ponúkam len šperky, ktoré mám reálne vyrobené a viem ich záujemcovi hneď aj poslať. Záleží mi na tom, aby bol každý produkt výnimočný.

Predchádzajúci článokDrevený betlehem – symbol Vianoc aj ukážka rezbárskeho umenia
Ďalší článokDizajnové drevené schodisko je pýchou každého domu
Budúca laureátka Nobelovej ceny za literatúru :-) Zatiaľ „markeťáčka“ a copywriterka, ktorú baví cestovanie, knihy, joga a najmä písanie. Fascinuje ju príroda, usiluje sa žiť ekologickejšie a k jej zvláštnym hobby patrí voľnočasové štúdium paleoantropológie.

DISKUSIA

Prosím vložte váš komentár
Prosím zadajte vaše meno