Drevo má svoje kúzlo. S ľahkosťou učaruje každému, kto má blízko k prírodným materiálom. Niet divu, veď v dnešnom uponáhľanom digitálnom svete je aj letmý dotyk s prírodou viac než príjemný. Pre mnohých je preto výzvou vytvoriť si niečo pekné z dreva. Možností, ako na to, je viacero: Môžete sa zúčastniť napríklad kurzu práce s drevom alebo si osvojiť základy drevotvorby prostredníctvom rôznych dostupných návodov. 

Práca s drevom je krásne hobby, ktoré patrí k tým nákladnejším, keďže si musíte zadovážiť nielen samotný materiál, ale aj nástroje na opracovanie dreva. To z nás však ešte majstrov nespraví. Tak ako pri iných remeslách, aj tu zohráva veľmi dôležitú úlohu prax.

VĽAVO: Drevené misy – Jaroslav Švihra, drevené svietniky – Ladislav Hedvigi, foto: Kvet Nguyen, VPRAVO: Drevené sošky – Peter Zoričák, foto: Ivan Kostroň

Zapíšte sa na kurz drevorezby či workshop

Kurzy sú rýchlou a jednoduchou možnosťou, ako sa priučiť novému remeslu. Inštruktori vám ochotne zodpovedajú všetky vaše otázky a vy si pod odborným dohľadom vyskúšate vytvoriť svoje prvé drevené dielo. Kde sa takéto kurzy práce s drevom konajú? Ústredie ľudovej umeleckej výroby pravidelne organizuje rôzne remeselnícke kurzy, ktoré zahŕňajú aj tvorbu z dreva. Školy remesiel sídlia v Bratislave, Banskej Bystrici a Košiciach.

„Kurzy Školy remesiel sú pre verejnosť jedinečnou príležitosťou prísť do priameho kontaktu s remeslom a osvojiť si jednotlivé remeselné techniky podľa vypracovanej metodiky pod vedením skúsených lektorov. Kurzy sú realizované v malých skupinách pre šesť účastníkov, čím je zabezpečený individuálny prístup lektora ku každému záujemcovi. V cene kurzu je zahrnutá práca lektora a materiál. Okrem toho, počas kurzu sú poskytnuté aj pracovné pomôcky a nástroje,“ vysvetľuje Tomáš Mikolaj – redaktor z Ústredia ľudovej umeleckej výroby.

Kurzy rezbárstva v Regionálnom centre remesiel ÚĽUV, foto: ÚĽUV

Ako kurzy práce s drevom prebiehajú?

Vzhľadom na pandemické opatrenia bola štruktúra jesenných semestrálnych kurzov mierne upravená. V ÚĽUV-e plánujú učiť kurzy práce s drevom intenzívnejšou formou dvakrát za týždeň, prípadne ich rozdrobiť do menších celkov a ďalej realizovať podľa situácie. Danú tému podrobnejšie objasnil Tomáš Mikolaj: „Samozrejme, obsah a kvalita vzdelávania ostanú nezmenené. Na kurzy sa dá prihlasovať cez webovú stránku ÚĽUV-u alebo aj priamo v ÚĽUV-e vždy od augusta pred začiatkom školského roka. Niektoré kurzy, napríklad tie víkendové, sú intenzívne. Iné, napríklad trojsemestrálne, prebiehajú počas celého školského roka. Závisí to od náročnosti predmetu, ktorý sa ľudia učia zhotovovať.“

Debnárske výrobky z ihličnatého dreva s obručami z mosadzného plechu a lieskových lubov: Polomka (okr. Brezno), výroba F. Oceľ

Na aké kurzy práce s drevom sa dá prihlásiť?

Záber profesionálov z ÚĽUV-u je skutočne široký. Svedčí o tom aj množstvo rozmanitých kurzov, na ktoré sa dá aktuálne prihlásiť. Menovite ide o kurzy práce s drevom, ako sú:

  • detská rezbárska dielňa,
  • základy drevorezby,
  • figurálna socha,
  • lyžičník a lyžice,
  • dlabaný riad,
  • črpák,
  • črpačka,
  • píšťalky a fujarka,
  • drevené ozdoby,
  • drevené hračky,
  • výroba lyžíc,
  • drevený betlehem,
  • výroba foriem na syry/medovníky,
  • vybíjanie dreva mosadzným plechom,
  • vylievanie dreva cínom,
  • pastierska palica.
Drevené kyjatické zvieratká – Jana Majerská, foto: Ivan Kostroň

Vedeli ste, že…?

Ústredie ľudovej umeleckej výroby sa popri kurzoch v Škole remesiel venuje aj organizovaniu rôznych výstav a iným zaujímavým aktivitám.

Tento rok je drevo nosnou témou výstavy s názvom Tradícia netradične: Drevo, ktorá bude otvorená 9. decembra v Bratislave, a trvať má väčšiu časť budúceho roka 2022: „Cieľom chystanej výstavy je nielen prezentovať minulosť, ale poukázať aj na dizajnové posuny v tejto oblasti. Mladí ľudia a tvorcovia si tak môžu uvedomiť, že tradičné umenie nie je len muzeálna záležitosť, ale aj živá súčasť našej kultúry, ktorá má pri šikovnom využití a posune potenciál oslovovať aj v súčasnosti. Samozrejme, základom je tradičné remeslo a jeho udržiavaniu sa ÚĽUV aj venuje. Popritom je však tradičné remeslo živou súčasťou dialógu súčasného umenia. Tento pohľad na vec podporuje aj naša súťaž dizajnu orientovaného na remeslo s názvom Kruhy na vode, ktorá sa koná každé dva roky. Tento ročník bude vyhlásený koncom tohto roka,“ dodáva Tomáš Mikolaj.

Súťaž Kruhy na vode v roku 2014 – Hlavnú cenu ÚĽUV-u v kategórii „Tradícia“ v sekcii C (dizajnéri, výtvarníci, remeselníci, študenti stredných a vysokých škôl) získal Šimon Dúbrava za Dózičky s vĺčikmi. Inšpiráciou mu bola jedna z najstarších hračiek vôbec – vĺčik. Zachoval aj kinetický princíp pôvodnej hračky a dlhá stopka vrchnáka zabezpečila možnosť ľahkého uchopenia.
Stolček (30 x 40 cm) z prírodného a moreného dreva, zhotovený stolárskou technikou s využitím tokárených prvkov – výtvarný návrh J. Menkynová, výroba P. Pittner, Topoľčany (fotoarchív Múzea ľudovej umeleckej výroby v Stupave; foto J. Gutten, 2003), a Nádobka na pochutiny od Tibora Uhrína, víťaza súťaže Kruhy na vode v roku 2000 v kategórii „Drevo“ (foto: archív ÚĽUV).

Na internete nájdete všetko, aj videonávody na tvorbu z dreva 

Ďalším, oveľa prácnejším, no lacnejším spôsobom je osvojiť si prácu s drevom ako samouk. Internet je plný rôznych fotonávodov a videonávodov, takzvaných tutoriálov, ktoré vám predvedú, ako na to. Stačí navštíviť Google či YouTube. Samozrejme, slovenských zdrojov je pomenej, a preto ste vo veľkej výhode, ak ovládate angličtinu. Čaro remesla však spočíva aj v tom, že mnohé videá hovorené slovo ani nepotrebujú, veď drevo rozpráva samo.

Medzi videonávodmi a inšpiráciami nájdete všeobecnejšie i špecifickejšie spracovanú tematiku drevanapríklad, ako vybrať náradie na prácu s drevom (v anglickom jazyku) alebo ako vyrobiť príborové nože (v anglickom jazyku). Firma Skil vo svojich videách zase veľmi pekne vysvetľuje, ako používať jednotlivé nástroje na drevo. V tomto videu (v českom jazyku) sa napríklad zameriava na typy brúsok.  

Niet nad osobnú radu od skúsenejšieho  

Ak sa však radšej socializujete, nebojte sa priamo osloviť rezbárov či domácich kutilov zo svojho okolia. Mnohí majstri sú skutočne zapálení pre tvorbu z dreva a váš záujem ich iste poteší. Vypýtajte si radu priamo od nich. Nemáte čo stratiť. Ciest, ako začať pracovať s drevom, je mnoho. Jediné, čo treba spraviť, je nájsť si čas a odhodlanie.  

Predchádzajúci článokZáhradné domčeky pre deti – ideálny priestor na hranie
Ďalší článok7 inšpirácií na drevené ploty
Tím Čarodreva tvoríme my: milovníci prírody, ekológie, turistiky, dizajnu, architektúry, ale aj zruční majstri, ktorí našli vášeň v renováciách. Ochrannú ruku nad nami drží Ing. Stanislav Košúth, PhD., ktorý sa venuje práci s drevom asi od svojich 15 rokov. Maturoval na Strednej priemyselnej škole drevárskej vo Zvolene v odbore Výroba nábytku. Na Technickej univerzite vo Zvolene pokračoval štúdiom v odbore Drevárske inžinierstvo. Na pôde svojej alma mater niekoľko rokov pracoval ako technik a vedeckovýskumný pracovník. Neskôr sa venoval výrobe nábytku a jeho montáži, od postelí a komôd, až po kuchynské linky. V súčasnosti síce pracuje v inom odvetví, ale výroba nábytku zostala jeho veľkým hobby. Okrem toho rád chodieva na turistiku a venuje sa hubárstvu.

DISKUSIA

Prosím vložte váš komentár
Prosím zadajte vaše meno