domace-drevo-alebo-exotika

Symbolicky sa dá povedať, že drevo sprevádza človeka od drevenej kolísky až po drevený kríž na hrobe. Na jednotlivé výrobky a produkty sa využívajú rôzne druhy stromov a dreva, hlavne podľa ich fyzikálnych vlastností. Kedysi boli na výber len stromy z lokálne dostupných zdrojov, dnes si môžete dopriať aj „exotiku“, ktorá sa k nám masovo začala dovážať koncom 90. rokov minulého storočia.

Určite ste sa stretli s názormi, že pre našinca je zdravšie slovenské jablko ako exotické kiwi. Tak by sme mohli reagovať aj v prípade výberu materiálov pre naše bývanie. Drevo z lokálnych zdrojov je výhodné nielen z ekonomického a logistického hľadiska. Po celé generácie sme sa naučili maximálne využívať vlastnosti našich drevín, ich akustické benefity či schopnosť regulovať mikroklímu a vlhkosť.

domace-drevo-alebo-exotika

Našimi najpoužívanejšími ihličnatými drevinami sú smrek, borovica a červený smrek. Majú peknú kresbu a charakteristickú vôňu po živici. Pretože sú mäkké, treba dobre zvážiť, na aký druh nábytku ich využijete. Často sa používajú ako obkladové materiály na podlahy, steny či stropy. Ich výhodou je nižšia cena, hmotnosť a ľahkosť opracovania. Z listnatých drevín patria k najobľúbenejším dub, buk, orech a jaseň. Z dubového dreva, charakteristického svoju výraznou štruktúrou, môžete vyrábať takmer všetko a použiť ho v interiéri aj exteriéri. V nábytkárstve sa často stretávame s pareným bukom, ktorý sa využíva na ohýbaný nábytok (všetky stoličky Thonet sú bukové). Vzácny strom – orech – má krásnu farbu aj kresbu a často ho využívajú rezbári. Jaseň je zase cenný kvôli jeho výbornej pružnosti.

Domáce drevo a jeho výhody

  • nižšia cena,
  • lokálna dostupnosť,
  • jednoduchšia logistika,
  • ľahkosť opracovania,
  • krásne farby a kresby,
  • vysoká tvrdosť niektorých druhov porovnateľná s niektorými exotickými drevinami,
  • široké využitie.

Exotické drevo do vlhkého prostredia

Exotické drevo je výborným riešením všade tam, kde bude drevo vystavené nepriaznivému počasiu. V exteriéri môže mať takéto drevo životnosť aj 50 rokov, čo je približne päťkrát viac ako životnosť nášho smreku alebo borovice. Z tropických drevín sú vyhľadávané cumaru, ipe či teak, ktoré odolávajú priamemu pôsobeniu vody. Preto sú vhodné na terasy a k bazénom.

domace-drevo-alebo-exotika

Exotické drevo však nájde svoje uplatnenie aj v interiéri, vyrába sa z neho nábytok, obklady stien, okná, dvere, parapety, ale i podlahy. Najznámejšou interiérovou exotickou drevinou je bambus, ktorého výhodou je pevnosť a zároveň pružnosť. Nedávno bolo veľmi obľúbené zebrano so svojou charakteristickou kresbou pripomínajúcou zebru. Vďaka nej sa často využíva pri výrobe nábytku. Ďalšou obľúbenou exotikou z Afriky je čokoládovohnedé wenge, ktoré sa uplatňuje pri výrobe drobného nábytku či kuchynských dvierok. Exotické drevo však môže pochádzať aj z Ameriky, napríklad kanadská čerešňa, ktorá má na rozdiel od našej európskej tmavší profil, sekvoja či americký orech.

Exotické drevo a jeho výhody

  • vysoká odolnosť voči pôsobeniu vody,
  • odolnosť voči nepriaznivému počasiu,
  • krásne netradičné farby a kresby,
  • tvrdosť a hustota,
  • pružnosť dreva,
  • odolnosť voči škodcom, hnilobe a drevokazným hubám,
  • jednoduchá údržba,
  • životnosť v exteriéri až 50 rokov.

Nech už sa rozhodnete pre drevo z lokálnych zdrojov alebo dovezené exotické, používanie dreva z trvalo udržateľných zdrojov je prínosné z pohľadu environmentálneho, sociálneho aj ekonomického. Pri nákupe dreva alebo výrobkov z dreva preto vyberajte PEFC certifikované produkty, ktorých nákupom podporíte trvalo udržateľné obhospodarovanie lesov na celom svete. PEFC (Program pre vzájomné uznávanie lesných certifikačných schém) je svetovo najväčší systém certifikácie lesov. Prostredníctvom svojich štandardov zabezpečuje, aby všetky environmentálne, sociálne a ekonomické prínosy lesov mohli využívať súčasné i budúce generácie.

Predchádzajúci článokInfografika: Veľký prehľad druhov dreva
Ďalší článokDrevení rekordéri
Copywriterka a príležitostná bojovníčka za práva všetkých, ktorí to potrebujú. Obdobia hyperaktivity a workoholizmu strieda s fázami leňošenia, počas ktorých niečo varí, pečie, brúsi, zariaďuje, číta alebo si všetko z toho len predstavuje. Ako najstaršia z kopy detí má mierne sklony k diktátorstvu :-)

DISKUSIA

Prosím vložte váš komentár
Prosím zadajte vaše meno