dreveni-rekorderi

Keď sa povie drevená budova, pravdepodobne si väčšina z vás predstaví drevený zrub niekde v lese. V skutočnosti sú však možnosti oveľa pestrejšie. Vďaka novým technológiám je drevo pevnejšie, ľahšie, odolnejšie voči ohňu a využiteľnejšie v praxi viac ako kedykoľvek predtým. Drevo sa stalo vhodnou alternatívou stavebných materiálov, ako oceľ alebo betón. A kým na Slovensku súčasné predpisy obmedzujú výšku drevostavieb maximálne na dve nadzemné podlažie, v zahraničí sa stretneme s rôznymi zaujímavými rekordérmi.

dreveni-rekorderi
Pyramidenkogel – najvyššia drevená veža

Pohľad z najvyššej drevenej veže na svete

V rakúskom Korutánsku, na najvyššom vrchu tejto spolkovej krajiny – Wörthersee, postavili za osem mesiacov vežu, ktorá sa môže pýšiť titulom najvyššia drevená veža na svete. Vstup do Pyramidenkogel tvorí okrúhla drevená budova s informačnou časťou, detským ihriskom a reštauračnými priestormi. Drevená veža v tvare eliptickej špirály nahradila pôvodnú betónovú vyhliadkovú vežu vysokú 54 metrov.

dreveni-rekorderi
Interiér veže. Foto: tinefoto.com/Martin Steinthaler

Nová stavba má celkovú výšku konštrukcie 100 metrov, pričom drevená časť dosahuje výšku 66 metrov a je vyrobená zo smrekovca a smrekového lepeného lamelového dreva. Návštevníci sa môžu dostať maximálne do výšky 70 metrov (vyššie už cesta nevedie), a to buď výťahom, alebo po schodoch, a kochať sa výhľadmi z rôznych vyhliadkových plošín. Možnosti, ako sa dostať späť na zem, dopĺňa krytý hadovitý tobogan z antikora – šmykľavka len pre odvážnych. Adrenalínová jazda na nej trvá 20 sekúnd. Trúfli by ste si?

dreveni-rekorderi
Špirálovitá panoramatická vyhliadka vo Švajčiarsku. Foto: ALICE studio EPFL/Joël Tettamanti

Pôsobivá špirála je najvyššie položenou drevostavbou

Atypická špirálovitá panoramatická vyhliadka na brehu jazera Stelli vo švajčiarskom Zermatte stojí v nadmorskej výške 2 536 m n. m. Vyhliadka s názvom EVOLVER je stavbou zloženou z 24 rotujúcich nosných mnohouholníkových rámov, ktoré sú zavinuté do uzatvoreného priestoru. Výhľady na pohorie Matterhorn sú veľkolepé aj vďaka tomu, že mesto Zermatt obmedzilo používanie automobilov v snahe minimalizovať znečistenie ovzdušia.

dreveni-rekorderi
Vyhliadka na pohorie Matterhorn. Foto: ALICE studio EPFL/Joël Tettamanti

Za projektom stoja študenti experimentálnej architektúry, ktorí sa dokonca osobne podieľali na montáži a rámy spájali pozdĺžnymi drevenými výstužami. Drevená konštrukcia bola do hôr dopravená nákladným vozom a po rozobratí na menšie časti prevezená menšími vozidlami až na koniec horskej cesty. Odtiaľ prišiel na rad vrtuľník, ktorý mohol ako jediný dopraviť komponenty do neprístupného terénu.

dreveni-rekorderi
Administratívna budova Drevené srdce. Získala si aj to vaše? Foto: Voitto Niemelä

Najvyššia administratívna budova na báze dreva v Európe

Drevo je fascinujúci materiál, ktorý pre architektov predstavuje výzvu. Presne tak sa naň dívajú aj architekti z Helin & Co Architects, autori návrhu najvyššej administratívnej budovy na báze dreva v Európe. Stojí vo fínskom meste Espoo a reprezentuje novú generáciu drevostavieb. Budova Finnforest Modular Office vznikla použitím prefabrikovaných FMO rámov a skladá sa z modulov, ktoré do seba zapadajú ako skladačka. K základným modulom v tvare obdĺžnika je možné pripojiť aj oblúkovité tvary.

Kancelárska budova vo Fínsku dostala názov Drevené srdce – jej hmotu tvorí kváder s dvomi átriami, spojenými zakriveným polvalcom. Otvorené átriá a galérie, ktoré sa tiahnu po výške celej budovy, zabezpečujú dostatok svetla a vytvárajú pokojné miesto, ktoré podporuje koncentráciu zamestnancov. Výhľad z jednotlivých kancelárií na okolitú krajinu im rámujú drevené štruktúry. Kto by im nezávidel takýto pohľad z okna?

dreveni-rekorderi
Minimalizmus a ekológia vo vajíčku. Foto: Exbury Egg

Environmentálny experiment plávajúci na hladine

Umelec Stephen Turner vytvoril jedinečnú bunku Egg, vyrobenú z lokálne dostupného dreva cédru a jedle, a to vďaka starým technikám výroby prímorských stavieb. Bunka v tvare vajca má dĺžku šesť metrov, priemer 2,8 metra a v jej interiéri nechýba ani WC. Umelcovi s návrhom pomáhali dizajnéri zo štúdia PAD, ktorých inšpirovali hniezdiace vtáky na pobreží a okolitá krajina. Ich cieľom bolo otestovať minimum potrebné k pohodlnému životu, a znížiť tak dopad na životné prostredie. Preto sa rozhodli v bunke použiť LED zdroje osvetlenia a energiu získať z fotovoltických panelov. Tú Stephen používal na nabíjanie svojho telefónu aj počítača. Okrem toho, že „vajíčko“ slúžilo ako pracovňa, miestni študenti ho zároveň využívali na vzdelávanie a sledovali celú jeho stavbu.

Predchádzajúci článokDomáce drevo alebo exotika?
Ďalší článokViete, čo znamená skratka FSC a prečo by ste jej mali venovať pozornosť?
Copywriterka a príležitostná bojovníčka za práva všetkých, ktorí to potrebujú. Obdobia hyperaktivity a workoholizmu strieda s fázami leňošenia, počas ktorých niečo varí, pečie, brúsi, zariaďuje, číta alebo si všetko z toho len predstavuje. Ako najstaršia z kopy detí má mierne sklony k diktátorstvu :-)

DISKUSIA

Prosím vložte váš komentár
Prosím zadajte vaše meno