Záhonový plôtik je praktický doplnok, ktorý ochráni kvetinovú výsadbu pred zvieratami či pošliapaním. Okrem toho je aj peknou dekoráciou, ktorá sa dobre vyníma v menšej i väčšej záhrade. Ako si z dreva vyrobiť jednoduchú ohrádku?

Na výrobu sme použili:

  • drevený hranol (š x v x d) – 4,5 x 4,5 x 200 cm – 1 ks (smrek)
  • drevené lišty (š x v x d) – 3,5 x 1,5 x 200 cm – 2 ks (smrek)
  • latky z paliet (š x v x d) – cca 8 x 2 x 40 cm – 6 ks (borovica)
  • skrutky – 24 ks
  • impregnácia Belinka BASE SE a lazúra Belinka TopLasur UV Plus
  • štetec
  • brúsne papiere zrnitosti 120, 180
  • brúska na drevo
  • stolná píla
  • vŕtačka s malým vrtákom na predvŕtanie dier
  • akuvŕtačka na skrutkovanie
  • horák na opálenie dreva
  • ceruzka, pravítko, uholník, meter
  • maska na ochranu proti prachu

Postup práce:

  1. Pripravili sme si drevený hranol a rozrezali ho na píle na rozmer 2 x 60 cm.

2. Drevené lišty sme skrátili na dĺžku 130 cm.

3. Na hlavný hranol (oba 60 cm kusy) sme si rozmerali pomocou metra umiestnenie jednotlivých líšt. Vzdialenosť medzi lištami bude 30 cm. Prvá lišta sa začína 15 cm od konca hranola a druhá 45 cm od toho istého konca hranola. Naznačili sme si aj mieru na okrasný prvok navrchu hranola – tá bude 5 cm od konca hranola.

4. Na opačnom konci hranola sme naznačili hrot – 10 cm od dolnej hrany. Tento neskôr pôjde do zeme.

5. Hranoly a lišty sme skúšobne položili na seba podľa zakreslených čiar.

6. Všetky latky z paliet sme zarovnali na píle na rozmer 40 cm.

7. Potom sme ich rozrezali po dĺžke na polovicu a vzniklo nám 12 ks plotových latiek. Opäť sme ich na skúšku poukladali na konštrukciu z hranolov z líšt.

8. Navrch latiek sme rozmerali a nakreslili hroty a následne sme každú latku zrezali do špica.

9. Na vrcholoch oboch hranolov sme vytvorili okrasnú kocku pomocou píly tak, že sme si kotúč trochu vysunuli a postupným posúvaním hranola sme vyfrézovali drážku.

10. Všetky drevené prvky (hranoly, lišty, latky) sú teraz pripravené na zloženie. Vzdialenosť medzi latkami bude cca 5 cm.

11. Lišty sme uchytili na hranoly pomocou skrutiek a akuvŕtačky. Pred samotným skrutkovaním sme predvŕtali dierky na skrutky, aby nám tieto neroztrhli lišty. Pomocou záhlbníka sme vyhĺbili miesto na hlavičku skrutky. Priskrutkovali sme latky. Skrutky sme zapustili do dreva.

12. Zložený okrasný plôtik sme jemne prebrúsili a na vizuálne ozvláštnenie sme ho trochu opálili horákom. Spodné časti hranolov (hroty), ktoré budú zapichnuté do zeme, sme opálili viac – opálenie totiž zvyšuje odolnosť dreva voči drevokazným činiteľom.

13. Po opálení sme drevo naimpregnovali. Použili sme biocídny náter určený na drevo v exteriéri, a to impregnáciu Belinka BASE SE, aby bola konštrukcia chránená pred hmyzími škodcami, plesňami, hubami, ako aj modrením.

14. Po vyschnutí sme naniesli bezfarebnú lazúru Belinka Toplasur UV Plus), ktorá zvýraznila krásu plôtika a zabezpečuje jeho ochranu pred účinkami UV žiarenia a poveternostnými vplyvmi.

15. Hotový okrasný plôtik sme umiestnili na určené miesto. Tým, že má hroty na koncoch hranolov, stačilo použiť kladivo a zaraziť ho do zeme. Plôtik nie je ťažký, preto sa dá podľa potreby bez problémov preložiť inam. Hlavne na zimu ho odporúčame zo záhrady odniesť a uskladniť pod prístreškom, aby ho zbytočne neničil mráz ani sneh.

Tip na záver:

Ak sa vám žiada do záhradky niečo veselšie, natrite ohrádku lazúrou v nejakom farebnom odtieni. Použiť môžete napríklad Belinku Lasur dostupnú vo viacerých odtieňoch, ktorá dekoratívne zafarbí drevo a zároveň zušľachtí jeho povrch.

Fotky a realizácia: Gabriel Bergendi

Predchádzajúci článokSkrášľujú aj slúžia. Drevené rebríky sú trendy doplnkom interiérov
Ďalší článokAké sú výhody drevenej pergoly?
Tento šikovný mladý človek z Trnovca nad Váhom je vždy plný nápadov a chuti realizovať nové veci. Veľmi ho baví práca s drevom, avšak najviac ho napĺňa, keď môže starým veciam vdýchnuť nový život.