Zvažujete drevenú pergolu? Možno sa zamýšľate aj nad tým, či si radšej nezaobstarať hliníkovú, ktorá vyžaduje menšiu starostlivosť. Ukážeme vám však, že práve drevené prístrešky majú svoje nesporné výhody a prinášajú do záhrady príjemnú atmosféru.
S ornamentálnymi prvkami
Hoci hliníkové pergoly dnes možno vyhotoviť v rozličných variantoch a farebných riešeniach, drevo má navrch kvôli tomu, že každý kus je jedinečný svojou štruktúrou, textúrou či farebnosťou. Je to nesmierne tvárny materiál a umožňuje vytvárať aj ornamenty či iné dekoratívne prvky, napríklad rôzne tvarované krokvy či filigránske nosné stĺpiky. Niektoré pergoly preto môžu pôsobiť ako umelecké dielo. Vyrezávané prvky môžu byť obzvlášť vítané v záhradách vo vidieckom či rustikálnejšom štýle, ale aj v záhradách inšpirovaných inými kultúrami.
V jednoduchosti je krása
Drevená pergola však nemusí mať nutne množstvo ozdobných prvkov. Drevo má obrovskú výhodu v tom, že rovnako umožňuje vytvárať jednoduché moderné konštrukcie, ktoré budú dokonale ladiť aj s minimalistickou architektúrou rodinného domu. Súčasné priemyselne vyrábané drevené pergoly bývajú doplnené aj hliníkovými prvkami, ktoré odľahčujú celú stavbu, no zároveň si ponechávajú žiadaný drevený vzhľad. Ako tienenie sa môže využiť textília odolná voči vlhkosti aj slnečnému žiareniu.
Steny a paravány
Drevené pergoly nemusia pozostávať iba z nosných častí a striešky. Dôležitú praktickú, ale i estetickú rolu zohrávajú aj doplnky, napríklad bočné steny a paravány. Jednak vytvárajú potrebné súkromie pre obyvateľov, jednak ozvláštňujú samotnú konštrukciu pergoly. V prípade drevených pergol ich možno vytvoriť aj z okrasných drevených mreží na popínavé rastliny. Takúto mriežku môžete ponechať v pôvodnej farbe dreva, alebo ju natrieť iným vhodným odtieňom, ktorý bude ladiť so stavbou domu alebo vybranými záhradnými prvkami.
Náš tip:
Drevenej pergole treba venovať pozornosť. Odporúča sa každú jar i jeseň vizuálne skontrolovať všetky prvky aj detaily a v prípade potreby ich opraviť. Pravidelne je dobré obnovovať aj náter celej konštrukcie.
Na ochranu pred poveternostnými vplyvmi a škodcami je vhodná napríklad Bori impregnácia s biocídom W. Ako povrchový náter môžete potom použiť Bori tenkovrstvovú lazúru v troch vrstvách. Dobrou voľbou je aj kombinácia impregnácie Belinka BASE SE a lazúry Belinka Lasur. Pokiaľ patríte medzi „bio“ priaznivcov, odporúčame impregnáciu zloženú z prírodných rastlinných olejov Belinka Oil Exterier a jej náter obnovovať dvakrát za rok.
Pozor, impregnácie sú biocídne výrobky. Používajte biocídy bezpečným spôsobom. Pred použitím si vždy prečítajte etiketu a informácie o výrobku.
Pergola ako súčasť drevenej záhradnej zostavy
Samotná pergola sa bude vo vašej záhrade vynímať spolu s inými drevenými prvkami. Jej okraje môžete napríklad obstavať vyvýšenými záhonmi, do ktorých nasadíte okrasné kvety alebo bylinky. V prípade, že pergola kryje aj záhradnú kuchynku, budete mať dôležité dochucovacie ingrediencie ihneď poruke.
Šikmá aj rovná
Pri výbere drevenej pergoly myslite aj na jej sklon. Čím väčší sklon, tým lepšia ochrana terasy pred slnkom, ale na druhej strane aj limitovanejší výhľad. Ak ide o šikmú striešku, jej spodná časť by mala končiť maximálne vo výške dospelého stojaceho muža.
Baldachýn pre sladké sny
Samostatne stojaca pergola nemusí slúžiť iba na prekrytie terasy. Ak máte v záhrade dostatok miesta a chcete si vytvoriť príjemné zákutie na leňošenie, prideľte pergole funkciu baldachýnu nad zavesenou exteriérovou posteľou alebo ležadlom. Nezabudnite, že takáto pergola musí byť zhotovená z pevnej konštrukcie s naozaj dobrou nosnosťou.
Náš tip
Pergolám dodávajú čaro rôzne doplnky. Záclony či závesy, svetielka, lampáše a rôzne tematické závesné doplnky zútulňujú jej priestor a vytvárajú ideálne miesto na oddych či posedenie s rodinou a známymi.
Drevené pergoly si síce vyžadujú dôslednejšiu starostlivosť, na druhej strane vám však otvárajú široké možnosti vyhotovenia, na styku domu so záhradou navyše pôsobia prirodzene a príjemne. Stane sa drevená pergola aj súčasťou vášho rodinného domu či širšieho exteriéru?