Ručne maľovaný náramok (Foto: JULO KORGO; www.sashe.sk/sopadizajn)

Drevo je všestranný materiál, ktorý v nás evokuje prírodu, teplo, tradíciu a domov. Spojenie s prírodou a našimi koreňmi môže byť jeden z dôvodov, prečo sú u nás drevené šperky čoraz populárnejšie. Slovenskí remeselníci dávajú drevu nový život a menia ho na jedinečné štýlové doplnky. Veď posúďte sami.

Magické spojenie dreva a živice

Juraj je mladý Prešovčan, ktorý pod svojou značkou LEFT predstavuje unikátne drevené šperky so živicou. Juraj pre svoje kúsky využíva výhradne drevo, ktoré už doslúžilo a stratilo svoj pôvodný účel. Ide najmä o drevo z europaliet alebo drevo, ktoré našiel na prechádzke v lese.

Drevený prsteň so živicou (Foto: www.sashe.sk/left)

Drevený šperk poteší aj ekologické duše. Prstene, náhrdelníky či iné doplnky navyše ošetruje prírodnými olejmi. Do výroby dáva aj svoje srdce:

„Značka LEFT pre mňa znamená relax a radosť. Vždy, keď vyrábam nový produkt, teším sa rovnako ako pri tom prvom. Je to o kreativite, skúšaní a posúvaní sa vpred.“

Prírodné a tradičné motívy

Jedinečné šperky inšpirované prírodou a starodávnymi motívmi nájdete v ponuke Drko. Alena svoje kúsky ošetruje olejmi na prírodnej báze a šelakom. Šperky, ktoré sú farbené olejovými farbami a moridlami, lakuje šelakom a voskuje. Originálne náušnice, prstene, spony či hrebienky sú vyrobené z rôznych druhov dreva, predovšetkým zo slivkového, jabloňového, čerešňového, ale aj dubového alebo javorového.

Drevený vyrezávaný hrebeň (Foto: www.sashe.sk/drko)

Ako vníma svoju značku Alena? „Drko predstavuje malú oázu 100 % ručnej československej umeleckoremeselnej  tvorby. Každý kus je originál a prepracovaný do najmenších detailov. Umožňuje mi stále objavovať novú krásu prírodných materiálov a posúvať kvalitu rezbárskej práce. Prostredníctvom Drka dávam zákazníkom časť samej seba.“

Energia z prírody a macramé

Šikovní remeselníci z Owldream dizajn čerpajú svoju inšpiráciu zo samotnej prírody a jej energie. Svoje šperky kombinujú s prírodnými kryštálmi a macramé, teda starodávnou technikou viazania uzlov.

„Spájame niekoľko štýlov do jedného celku, napríklad techniku maCramé s drevorezbou, tradičné ľudové motívy a symboly rôznych etník.“

Vďaka týmto kombináciám pôsobia šperky z dielne Owldream skutočne magicky. Pracujú najmä s dubovým, orechovým, javorovým a slivkovým drevom, v ich ponuke však nájdete aj kúsky z exotického ebenu.

Macramé čelenka/náhrdelník (Foto: www.sashe.sk/owldry)

Kristína z Owldream vidí vo svojej tvorbe slobodu: „Pre mňa znamená hlavne možnosť zhmotniť svoje predstavy a vízie do šperkov a doplnkov, pracovať s rozmanitými prírodnými materiálmi, spolupracovať s nádhernými bytosťami a žiť o niečo slobodnejšie. Odmenou sú pozitívne reakcie ľudí, ktorí sa k mojej tvorbe dostanú.“

Veselý dizajn a recyklované drevo

Za značkou D’rešperk stoja traja šikovní Slováci: Magdalénka, Martin a Zuzka. K dreveným šperkom ich priviedlo ekologické cítenie:

„D’rešperk sme založili v roku 2016, dá sa povedať, že celkom spontánne. Kvôli veľkému množstvu odpadového dreva, ktoré pri výrobe vzniká, sme začali robiť malé náušničky.“

Pri tvorbe šperkov využívajú moderné technológie. Šperky vyrábajú technikou vyrezávania laserom. Chcú, aby bol svet okolo nich krajší a veselší.

Napichovacie náušničky Čičmany (Foto: www.sashe.sk/dresperk)

„Drevo je úžasný voňavý materiál, ktorý má svoje čaro. Takže okrem toho, že sa snažíme takýmto spôsobom recyklovať, veríme, že naše výrobky potešia nejedno ucho a vyčaria úsmev na tvári.“ Vo svojom portfóliu ponúkajú náušničky napichovačky, brošne aj manžetové gombíky.

Maľované a originálne

Laser pri tvorbe používa aj Ela z FIGU. Svoje originálne šperky z brezového drievka vypaľuje laserovou vypaľovačkou a následne ich ručne brúsi, maľuje a lepí. Jej tvorba sa vyznačuje najmä geometrickými tvarmi a nápaditými farebnými kombináciami.

Drevené napichovacie náušnice (Foto: www.sashe.sk/figu)

Šperky na mieru nerobí a usiluje sa o absolútnu slobodu pri svojej tvorbe: „Pre mňa je FIGU takým mojím manifestom slobody, keďže ako grafická dizajnérka som sa roky túžila realizovať slobodne a nezávisle od nejakých zadaní či trendov. FIGU je teda slobodné, odvážne a hravé. A možno niekedy jemne drzé. Nebojím sa svoje zákazníčky nazývať amazonkami a ponúkam náušnice, ktoré sú síce v páre dve, no každá je úplne iná.“

S láskou k folklóru

Všetko z dielne Šopa dizajn doslova dýcha slovenským folklórom. Mladá slovenská dizajnérka na drevené náušnice, kabelky, hodiny či náramky ručne maľuje tradičné slovenské výšivky.

Ručne maľovaná drevená kabelka (Foto: JULO KORGO; www.sashe.sk/sopadizajn)

Drevo na šperky pochádza predovšetkým z topoľa. Ako hovorí: „Šopa je moja spomienka na detstvo, keď som sa ešte ako malá hrávala u babky. Teraz som si uvedomila, že vtedy vlastne vznikli moje prvé dizajnérske kúsky – hoci len z paličiek a lepiacej pásky. Počas strednej a vysokej školy som tam trávila veľa času výrobou prác do školy. Šopa sa stala mojím ateliérom.“

Slovenské drevené šperky spája precízna remeselná práca, tradícia, ale aj moderné trendy a štýl. Naši výrobcovia radi experimentujú s rôznymi druhmi dreva a technikami. Z ich šperkov si vyberie každý.

Predchádzajúci článokHľadáte ekologické bývanie? Skúste drevodom
Ďalší článokAko vrátiť život starej skrinke
Budúca laureátka Nobelovej ceny za literatúru :-) Zatiaľ „markeťáčka“ a copywriterka, ktorú baví cestovanie, knihy, joga a najmä písanie. Fascinuje ju príroda, usiluje sa žiť ekologickejšie a k jej zvláštnym hobby patrí voľnočasové štúdium paleoantropológie.

DISKUSIA

Prosím vložte váš komentár
Prosím zadajte vaše meno