interier-obyvacka-dom-drevene-dvere-gauc-dizajn-koberec-dekoracie-minimalizmus
Foto: Bawo

Dvere sú praktický deliaci prvok medzi izbami arôznymi inými priestormi. Ak sú navyše pekné, je to vítaný bonus. Pre mnohých z nás je to všetko, čo k téme interiérové dvere dokážeme povedať. Vedeli ste však, že občas si zaslúžia aj našu pozornosť a starostlivosť?

Chcú len čas

Interiérové dvere v zásade nič extra nepotrebujú. Stačí si iba vyhradiť trochu času a pridať k tomu drobnosť, ktorá sa vyskytuje v každej jednej domácnosti – čistú navlhčenú handričku. Práve pravidelné pretieranie vlhkou handričkou vedie k podrobnejšiemu preskúmaniu povrchu dverí a včasnému odhaleniu prípadných nežiaducich javov, napríklad prasklín, doudieraných miest či vydutín spôsobených prílišnou vlhkosťou.   

Drevené interiérové dvere budú svojim majiteľom slúžiť, aj keď sa im nedostane nijakej starostlivosti. Doba ich prirodzenej krásy a bezproblémového chodu však bude kratšia, než by mohla byť. V najhoršom prípade si môže zanedbaná údržba vynútiť aj novú investíciu. A to nie je maličkosť! Pri dodržiavaní niekoľkých základných pravidiel totiž majú – vďaka moderným materiálom a technologickým výrobným postupom šancu slúžiť majiteľom celoživotne všetky druhy interiérových dverí. Takže, ako na to? 

Lacné neznesú všetko

Fólia je dnes najlacnejšia cesta k pekným a kvalitným interiérovým dverám. Dvere obalené jednou či viacerými vrstvami fólií môžu vzhľadovo pripomínať akékoľvek drevo. Na ich údržbu bohato stačí vlhká mäkká tkanina, ktorou ich občas prečistíme. Saponáty väčšinou nie sú potrebné. Agresívnejšie čistiace prostriedky a prípravky s pieskom sú dokonca zakázané. Najväčším nepriateľom dverí potiahnutých fóliami sú napriek tomu domáci miláčikovia a deti. Navonok nenápadný škrabanec od pazúra či mikroskopická trhlina, ktorú dverám uštedril náraz detského odrážadla, môže spustiť nenávratný proces degradácie končiaci skazou. Trhliny na tenkej fólii majú tendenciu zväčšovať sa a opraviť ich do pôvodnej podoby bez viditeľných stôp je takmer nemožné.  

interier-dizajn-dekoracie-predsien-izba-drevene-dvere-minimalizmus-vesiak-kabat
Foto: Dextüra

Laminátový luxus 

Mnoho odborníkov – výrobcov dverí, stavebníkov či architektov – považuje za najlepšiu voľbu laminátové interiérové dvere. Sú odolné voči deťom, domácim zvieratám, príliš suchému i vlhšiemu vzduchu. K najobľúbenejším patria momentálne laminátové vnútorné dvere s realistickým vzhľadom pravého dreva. Takéto dvere – vrátane tzv. drevodekorov s 3D povrchom – čistíme suchou alebo vlhkou handričkou. Najlepším a veľmi praktickým pomocníkom pri ich údržbe sú populárne utierky z mikrovlákien namočené do čistej teplej vody. Na laminátových povrchoch možno týmto jednoduchým a ekologickým spôsobom vyčistiť takmer každú nečistotu či fliačiky.  

interier-drevene-dvere-kupelna-minimalizmus-vana-umyvadlo-dekoracie-dizajn-dlazba
Foto: GD Holz

Masív a pravá dyha pre fajnšmekrov 

Aj keď technológie dokážu napodobniť takmer všetko, pravé drevo zostáva pre mnohých neprekonateľnou voľbou i pri výbere dverí a zárubní. Ale pozor: Kpravým dreveným dverám v súčasnosti zaraďujeme nielen dvere zmasívu, ale aj dvere z drevotriesky pokryté drevenou dyhou. Paradoxne, práve dyhu dnes mnohí považujú za to najkrajšie a najexkluzívnejšie, čo si možno v interiéri dopriať. Odborníci sa zhodujú, že ani takéto dvere nepotrebujú v rámci starostlivosti nič extra. 

Základom je zdravá mikroklíma. Dreveným a dyhovým dverám škodí príliš vysoká, ale aj príliš nízka vzdušná vlhkosť v interiéri. Rovnako zlé je kolísanie medzi nadmerne vysokou a extrémne nízkou vlhkosťou vzduchu. Nemala by klesať pod 40 percent, ani stúpať nad 55 percent,“ vysvetľuje odborník na ošetrovanie dreva a dodáva: V rovnovážnom prostredí si drevo a drevená dyha poradia samy. Nevytvoria sa vydutiny, ale ani praskliny.“   

drevene-dvere-izba-obyvacka-dekoracie-gauc-zena-pohodlie-minimalizmus-byvanie
Foto: Heuschkel

Pri čistení oboch typov drevených dverí vodou šetríme! Používame vlhké handričky a utierky z mikrovlákien namočené do čistej teplej vody, no dávame pozor, aby voda nikde nezostávala. Dyha dokáže vodou nasiaknuť a nepekne sa skrútiť, pravé drevo zasa vyduť. Dobrým pomocníkom sú správne zriedené mydlové čističe určené na drevo. Bývajú antistatické, takže vždy po vyčistení istý čas odpudzujú prach. 

Umývať drevené dvere saponátom? 

Saponáty sú všeobecne obľúbené čistiace prostriedky. Je to rýchla voľba. V každej domácnosti sú vždy po ruke. Pri čistení kvalitných drevených povrchov sa im však vyhnite! Istotne viete, ako bežné kuchynské saponáty dokážu vysušiť pokožku rúk. To isté spôsobujú povrchom z pravého dreva a pravej drevenej dyhy. Zbytočne ich narúšajú. Ak chcete svoje dvere rozmaznávať, používajte mydlový čistič určený na drevené povrchy. Lamináty afólie, naopak, saponáty bez problémov znesú.  

Zostáva dodať, že drevené dvere znesú takmer všetko – i deti a zvieratá. Malé škrabance od domácich zvierat či drobné preliačiny od nárazov detských hračiek a detských naháňačiek je možné dokonca aj opraviť. Dyhované dvere sa neodporúčajú do domácností, v ktorých pulzuje extrémne dynamický rodinný život“.  

interier-drevene-dvere-kuchyna-jedalen-minimalizmus-dizajn-vino-dekoracie-byvanie
Foto: Dextüra

A bude čisto?

Pre mnohých z nás sú dvere vnútri domu či bytu prosto iba dvere. Raz ich otvoríme, potom zasa zatvoríme – podľa toho, koľko súkromia si práve želáme. Iní si potrpia na tom, aby boli krásne a s celým interiérom tvorili dokonalý harmonický celok. A všetci sa asi zhodneme, že ani zárubne, ani dvere nepatria pri budovaní bývania k najlacnejšej investícii. Ak chcete, aby slúžili dlhé roky, nájdite si pre ne semtam kúsok času, ktorý vám určite nebude chýbať. Na oplátku sa vám odvďačia celoživotnou službou a krásou dreveného povrchu.   

Základné pravidlá alebo 4 x NIE!

  • Nepoužívajte agresívne čistiace prostriedky na báze chlóru ani abrazívne, teda brúsiace prostriedky na báze pieskov. 
  • Nepoužívajte kefy, drôtenky ani iné pomôcky, ktoré dokážu povrch dverí mechanicky poškodiť. 
  • Nebojte sa klásť otázky a pýtať si podrobnejšie informácie: od predajcov dverí i od predajcov čistiacich prostriedkov. 
  • Odborníkom odporučený čistiaci prostriedok nenanášajte hneď na veľkú a viditeľnú plochu dverí – vyskúšajte ho najskôr na malom, nenápadnom mieste. 

Predchádzajúci článokMesačné drevo – mýtus alebo fakt?
Ďalší článokSeriál NATIERAME: Ako sa vyznať v popisoch plechoviek s nátermi?
Odmalička snívala o tom, že sa stane novinárkou alebo farmárkou. Napokon sa z jedného i druhého vyvinula láska na celý život. Najskôr vyštudovala poľnohospodárstvo na strednej škole, potom žurnalistiku na vysokej. Momentálne sa okrem rodiny a písania venuje projektu malej rodinnej permakultúrnej farmy.

DISKUSIA

Prosím vložte váš komentár
Prosím zadajte vaše meno