drevené ležadlá
Foto: Christopher Knight Home

Radi trávite čas na záhrade, terase či na balkóne? Niekedy sú miestom, kde pracujeme, akousi atypickou kanceláriou, inokedy zasa dokonalou oázou relaxu na čerstvom vzduchu. Tak či onak, pohodlné a zároveň dizajnové ležadlo sa vám určite hodí. Inšpirujte sa tipmi na drevené ležadlá rôznych tvarov, dizajnov a vyhotovení.

Overená klasika

Jednoduché drevené polohovateľné ležadlo je skrátka klasika všetkých terás – ak chcete ležať a pri tom si napríklad čítať knihu, opierku si nastavíte tak, ako vám to najviac vyhovuje. Keď sa však rozhodnete, že si trošku zdriemnete, opierku sklopíte a získate vodorovné ležadlo. Pre väčšie pohodlie vám, samozrejme, odporúčame vhodné čalúnenie, podušku, outdoorový matrac či prikrývku, ktoré budú ladiť s vaším zariadením terasy či balkóna.

drevené ležadlá
Foto: Very Wood

Ležadlo z paliet

Palety sú stále trendové a obľúbené, keďže nestoja veľa, práca s nimi nie je náročná a ponúkajú širokú škálu využitia a transformovania – vyrobiť si z nich môžete napríklad takéto ležadlo, ktoré možno hravo umiestniť aj na krytú terasu. Milým a zároveň funkčným doplnkom bude i príručný stolík, na ktorý si viete položiť limonádu, knihu, opaľovací krém či vázu s kvietkami. A praktickou čerešničkou na torte sú kolieska, vďaka ktorým budete môcť celú zostavu ľubovoľne presúvať.

drevené ležadlá
Foto: Freepik

Rafinovaná pohoda

Na prvý pohľad klasické drevené ležadlo, no keď sa pozriete detailnejšie, ihneď zistíte, že nejde o jeden kus nábytku, ale dva. Takže, keď chcete, máte obyčajné drevené kreslo, a keď priložíte opierku pod nohy, získate plnohodnotné komfortné ležadlo. K nemu ešte stolík v rovnakom odtieni dreva, niečo dobré v poháriku a oddych ako vyšitý.

drevené ležadlá
Foto: woodkodas.tumblr.com

Dva v jednom

Šikovnou alternatívou exteriérového ležadla je i takáto stohovateľná verzia. Z jednoduchej záhradnej stoličky sa vysunutím podnožky stane komfortné a vkusné ležadlo. Bonusom je patent na umiestnenie mäkkého vankúšika. Keď ho nepotrebujete, stačí ho zložiť a uskladniť bez toho, aby vám v pivnici alebo garáži zabralo veľa miesta. Tento kúsok je dôkazom toho, že dizajnéri aj domáci majstri neustále prichádzajú na trh s rôznymi hravými riešeniami.

drevené ležadlá
Foto: furniturebarnusa.com

Elegantná vlnovka

Vedeli ste, že drevo možno ohýbať? Veď práve vďaka tejto vlastnosti sa už stáročia využíva na výstavbu zaoblených konštrukcií lodí. Nielen tam však nachádza svoje uplatnenie. Ohýba sa aj pri výrobe dreveného nábytku. Drevené ležadlá z exotického, napríklad tíkového dreva, tak môžu mať podobu takéhoto graciózneho záhradného „šezlónu“ (chaise longue).

drevené ležadlá
Foto: Unopiù

Levitujúce ležadlo

Fantázii sa medze nekladú, a tak ležadlo nemusí len pevne stáť na zemi, pokojne sa môže vznášať. A vy spolu s ním. Už na prvý pohľad atraktívne a navyše nenáročné na výrobu – stačia vám palety, pevné lano a samozrejme strom, na ktorý ho umiestnite. Doladenie je potom už len na vašom vkuse a štýle, ktorý preferujete – môžete staviť na čistotu a minimalizmus a použiť bielu farbu, alebo sa vybláznite s farbami a každú latku natrite iným odtieňom. Pridajte už len mäkký matrac, pár vankúšikov, ako bonus svetielka a raj pre oddych je na svete.

drevené ležadlá
Foto: Backyardprime.com

Drevená „hojdacia sieť“

Ak nemáte na svojej záhradke či terase žiaden pevný strom, no vaše srdce piští po hojdacej sieti, toto je veľmi šikovné dizajnérske riešenie – masívna drevená konštrukcia, na ktorú sa reťazami upína samotné ležadlo. Síce si vyžaduje väčší priestor, no na oplátku bude štýlovým nosným prvkom vašej terasy či záhrady. A hlavne pohodlným.

drevené ležadlá
Foto: Mömax

Ležadlo s úložným priestorom

Ležadlo, ktoré umiestnite na vašu terasu alebo záhradu, nemusí byť len z drevených latiek, medzi ktorými sú medzery, a tak okrem polihovania a vysedávania nemá ďalšie využitie. Takýto typ, ktorý tvoria dosky z masívu montované tesne vedľa seba, vytvára zároveň úložný box, do ktorého viete odložiť podušky, matrace či suché uteráky.

drevené ležadlá
Foto: Ethimo

Ležadlo s duchom lesa

Ak máte vašu terasu, záhradku či dvorček ladené do tradičného, ba až ľudového štýlu, táto verzia ležadla vám padne ako uliata. Vďaka guľatine evokuje chalupu na dedine či zrub. Skrátka, budete mať blízko k lesu a k čistej prírode.

drevené ležadlá
Foto: Buzzfeed.com

Ležadlo so strieškou

O „level“ vyššie (a to doslova) je už verzia ležadla, ktorej súčasťou je aj prístrešok. Takýto model pripomína skôr interiérovú posteľ s nebesami, alebo – ak chcete – baldachýnom, no je určená na terasu. Strieška slúži ako tienidlo. Na vrchnú drevenú konštrukciu môžete umiestniť jemné plátno či nepremokavú textíliu, vďaka ktorej zvládnete na ležadle relaxovať aj počas miernej prehánky.

drevené ležadlá
Foto: shanty-2-chic.com

Bonusový tip: Ležadlo pre vášho zvieracieho miláčika

Spoločnosť na terase vám môže robiť aj váš psí maznáčik – vy budete oddychovať na svojom ležadle, on zasa vo svojom vlastnom štýlovom záhradnom pelechu. Tomu sa hovorí zlatý psí život.

drevené ležadlá
Foto: Topbuzz.com

Čím ošetriť exteriérové ležadlá?

Aby vám robili radosť mnoho rokov, určite zvoľte Bori tenkovrstvovú lazúru alebo lazúru Belinka Lasur.

Tak čo? Poprosíte nejakého šikovného remeselníka, aby vám niektoré z nich vyrobil? Či si trúfnete sami?

Predchádzajúci článok10 tipov na vyrezávanie z dreva pre začiatočníkov
Ďalší článokInfografika: Drevená terasa – jej výber, návrh a realizácia v kocke
Tím Čarodreva tvoríme my: milovníci prírody, ekológie, turistiky, dizajnu, architektúry, ale aj zruční majstri, ktorí našli vášeň v renováciách. Ochrannú ruku nad nami drží Ing. Stanislav Košúth, PhD., ktorý sa venuje práci s drevom asi od svojich 15 rokov. Maturoval na Strednej priemyselnej škole drevárskej vo Zvolene v odbore Výroba nábytku. Na Technickej univerzite vo Zvolene pokračoval štúdiom v odbore Drevárske inžinierstvo. Na pôde svojej alma mater niekoľko rokov pracoval ako technik a vedeckovýskumný pracovník. Neskôr sa venoval výrobe nábytku a jeho montáži, od postelí a komôd, až po kuchynské linky. V súčasnosti síce pracuje v inom odvetví, ale výroba nábytku zostala jeho veľkým hobby. Okrem toho rád chodieva na turistiku a venuje sa hubárstvu.

DISKUSIA

Prosím vložte váš komentár
Prosím zadajte vaše meno