prípravok proti plesni na drevo

Pleseň na dreve nie ničím výnimočným. Väčšina z nás s ňou má skúsenosti z vlastných domácností, niektorí zo školských internátov a, žiaľ, podaktorí mali možnosť zažiť ju aj v našich nemocniciach. Našťastie, existuje niekoľko spôsobov, ako zabrániť samotnému vzniku plesní. Ak ste už čierne, sivé či zelené mapy našli na svojom dreve, poradíme vám, ako sa ich účinne zbaviť.

Plesne sú prirodzenou súčasťou života a nachádzajú sa všade. Problém však nastane, ak sa plesňové spóry zahniezdia na určitom povrchu a začnú vytvárať hubové vlákno. Ich charakteristickým znakom sú farebné mapy na povrchu dreva, vrstva v podobe vatových chumáčikov alebo zápach zatuchliny. Neškodia len drevu, ale majú negatívny vplyv aj na ľudské zdravie. Alergikom môžu zhoršiť symptómy ich ochorenia. 

Zatočte s plesňou

Čo majú plesne rady?

Na svoj rast potrebujú vlhkosť, teplo a slabé prúdenie vzduchu. Zle utesnený krov, kúpeľne, pivnice ale aj neošetrené drevo v exteriéri predstavujú úrodnú pôdu pre plesne.

Ako sa pred plesňami chrániť? 

Dôsledná starostlivosť o drevo je absolútnym základom. Ak sa drevo nachádza v exteriéri alebo v interiéri so zvýšenou vlhkosťou a slabým prísunom vzduchu, určite siahnite po ochranných náteroch. Drevo, ktoré je vystavené veľkej vlhkosti a často sa ho nedotýkate, by ste mali impregnovať. Ako na to? 

 • Drevo očistite od vonkajšej špiny. Malo by byť hladké, suché a čisté. 
 • Naneste hrubú vrstvu impregnačnej látky, ktorá sa vsiakne hlboko do dreva. 
 • Po vysušení zopakujte podľa odporúčaní výrobcu. 
 • Po nanesení impregnácie a jej zaschnutí naneste povrchový náter v podobe lazúry, laku alebo farby.

TIP

Ako impregnáciu použite Belinka Base, ktorá ochráni drevo pred plesňami, drevokazným hmyzom a modraním. Zlepšuje tiež priľnavosť ďalších náterov. Počkajte 12 hodín, kým impregnácia zaschne, a následne na ňu naneste hrubovrstvovú lazúru Belinka Toplasur UV Plus. Tá je vhodná na ochranu dreva, ktoré čelí poveternostným vplyvom.

Záhradný nábytok alebo drevo v kúpeľni, s ktorým pravidelne prichádzate do kontaktu, môžete ošetriť aj špeciálnym olejom na ochranu dreva. Olej vsakuje hlboko do dreva a chráni ho zvonku aj zvnútra. Nie je preto potrebná ďalšia povrchová vrstva. 

Zatočte s plesňou

Kedy zvoliť olej a kedy impregnáciu s povrchovým náterom?

 • Dotýkate sa tohto dreva pravidelne? Zvoľte olej. 
 • Ide o plochu, po ktorej často chodíte? Zvoľte olej, povrchová vrstva lazúry by sa mohla pravidelným chodením poškodiť. 
 • Je drevo umiestnené v exteriéri? Zvoľte impregnáciu a povrchový náter lazúry. 
 • Ide o trámy v podkroví? Zvoľte impregnáciu a povrchový náter lazúry. 
 • Ide o rámy okien a dverí? Zvoľte biocídnu impregnáciu, pokračujte základným náterom, medzivrstvou a povrchovým náterom lazúry alebo laku. 

TIP

Drevo, ktoré vyslovene prichádza do styku s vodou (aj keď iba s kvapkajúcou), ošetrite BIO olejom Belinka Oil Food Contact. Ak drevo nie je v priamom kontakte s vodou, odporúčame použiť BIO olej Belinka Oil Interier.

Napadla už pleseň vaše drevo? Takto s ňou zatočíte! 

Ak už pleseň v príbytku máte, nezúfajte. Zatočíte s ňou v týchto piatich krokoch:

1. Nájdite príčinu vzniku plesne 

Identifikovanie príčiny vzniku plesne by malo byť prioritou. Môže sa za tým skrývať nedostatočná hydroizolácia či zatekanie. Ak máte problém so vznikom tepelných mostov v krove, iba sanovanie dreva váš problém nevyrieši.  

2. Nastriekajte na drevo prípravok proti plesni  

Predtým, než sa pustíte do mechanického odstraňovanie plesne, nastriekajte na povrch prípravok proti plesniam. Ak začnete drevo drhnúť alebo vyškrabávať, môžete si jej spóry rozniesť po okolí. Po nanesení nechajte drevo vysušiť. 

3. Manuálne odstráňte pleseň z povrchu 

Pleseň môžete odstrániť lopatkou, vysokotlakovou hadicou s horúcou vodou alebo vyškrabávaním. Nezabudnite sa pri práci chrániť. Dobrým pomocníkom môže byť aj vysávač s kvalitným HEPA filtrom alebo priemyselný vysávač s filtrom typu L, M, alebo H. Najmä, ak ide o ostraňovanie plesní v miestach, kde nie je možné použiť vodu. Vysávač všetko vysaje a zabráni tak rozptýleniu spór plesní po priestore. Pleseň odstraňujte na dobre vetranom mieste, používajte rukavice, ochranné oblečenie a rúško na nos a ústa. 

4. Ošetrite drevo impregnáciou 

Očistené drevo ošetrite nánosom impregnácie, ktorá je určená na sanáciu už napadnutého dreva. Postupujte a náter opakujte podľa inštrukcií výrobcu. Podobne ako pri odstraňovaní plesne používajte ochranu a drevo impregnujte len na dobre vetranom mieste. 

5. Naneste na drevo povrchový náter 

Impregnované drevo by ste mali ešte ošetriť povrchovým náterom. Ak ste nepoužili impregnáciu s obsahom bielidla, môžu vám na dreve zostať škvrny. V tomto prípade môžete zvážiť kryciu farbu ako povrchový náter. Prípadne možno použiť aj lazúru v tmavšom odtieni, ktorá prekryje fľaky, ale kresba dreva ostane zachovaná.

TIP

Ako prevenciu plesní môžete použiť bezfarebný náter Belinka Belprotect. Je určený najmä do tienistých oblastí, v ktorých je drevo často vystavené vlhkosti a kondenzácii. Zlepšuje odolnosť povrchu a používa sa ako konečná úprava na výrobky ošetrené dekoratívnymi nátermi. Ak popri plesniach bojujete aj s prítomnými riasami, odstrániť ich môžete činidlom Belinka Algid.

Bonusový krok: Stav dreva pravidelne kontrolujte a obnovujte nátery 

Jar a jeseň sú ideálnym časom na kontrolu stavu dreva. Skontrolujte teda povrch dreva a vyskúšajte test kvapkou vodynaneste na povrch kvapku vody a ak sa nevpije, povrch je v poriadku. V neposlednom rade obnovujte nátery podľa odporúčaní výrobcu vašich náterov. 

Dobré rady na záver 

 • Prevencia je lacnejšia, zdravšia a rýchlejšia než náprava škôd. 
 • Ak objavíte pleseň, hľadajte aj príčinu. Môžete tak zamedziť vzniku plesní v budúcnosti. 
 • Pri sanácii povrchu dreva dbajte predovšetkým na svoju bezpečnosť. 
 • Povrchy dreva kontrolujte aspoň raz ročne.

Predchádzajúci článokVyrezávanie laserom je hit
Ďalší článokAkrylové farby na drevo – čo by ste o nich mali vedieť?
Budúca laureátka Nobelovej ceny za literatúru :-) Zatiaľ „markeťáčka“ a copywriterka, ktorú baví cestovanie, knihy, joga a najmä písanie. Fascinuje ju príroda, usiluje sa žiť ekologickejšie a k jej zvláštnym hobby patrí voľnočasové štúdium paleoantropológie.

DISKUSIA

Prosím vložte váš komentár
Prosím zadajte vaše meno